Bakan Soylu: CHP’li belediyelerin terör örgütlerine yaptıklarını açıklayacağım

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan CHP’li belediyelerin terör örgütlerine verdiği destekle ilgili önemli açıklama. Bakan Soylu “Mersin Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Adana Seyhan Belediyesi, İstanbul Ataşehir Belediyesi’nin, terör örgütlerine neler yaptıklarını haftaya basın toplantısıyla açıklayacağım.” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç’un “Bizim belediyelerimizde bir tek PKK’lı yok” sözlerinin ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Önümüzdeki hafta basın toplantısıyla açıkladığımda sizin söylediğinizin tamamının yalan olduğunu, belediyelerin terör örgütlerine nasıl peşkeş çekildiğini göreceksiniz” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, İçişleri Bakanlığının 2023 yılı bütçesinin görüşmeleri sürüyor. Türkiye İşçi Partisi İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, “İçişleri Bakanı’na göre, söylediklerinden olmayan, işledikleri suçlara ortak olmayan herkes ‘bölücü’, ‘FETÖ’cü’, suç düzenini itiraf eden herkes ise ‘terörist.’ Suça ve suçluya kol kanat germenin manevi yükten, kirli işlerin haysiyetsizlikten sayılmadığı bir düzende, masum birçok kişi bu yüzden hapiste” şeklinde konuşma gerçekleştirdi.

İçişleri Bakanı Soylu, Şık’a yönelik olarak “Parayı basanın sahip olduğu bir adamsın. O kadar haysiyetsizsin. Paraya satılıksın. Senin kaç paralık değerin olduğunu herkes biliyor. Sen onun elemanısın. Beş paralık değerin var. ‘Yanlış yaptığım’ dediğin günler gelir. ‘Ben PKK’dan milletvekili oldum, yanlış yaptım.’ dediğin günler gelir” sözlerini kullandı.

“GAZİ MECLİS’TE ONLARIN TEMSİLCİSİ”

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, İçişleri Bakanı Soylu’nun, İstiklal Caddesi failine ilişkin, “Yakalamasaydık bombacı Yunanistan’a kaçırılacaktı.” sözünü hatırlatarak, “Yunanistan Yurttaşı Koruma Bakanı Takis Theodorikakos’un, ‘Yunanistan sınırlarını çok iyi koruyor, kimse ülkeye yasa dışı giriş yapamaz, dolayısıyla Yunanistan, sınırları içinde asla teröristleri kabul etmez.’ tepkisiyle karşılaşıyorsunuz.” dedi.

İçişleri Bakanı Soylu, teröristin ifadesi okunduğunda ne söylediğinin çok net anlaşıldığını belirterek, “Terörist açıkça Yunanistan’a kaçırılacağını söylüyor. Esas itibarıyla geliş istikametinden, ilk andan itibaren verdiğimiz bilgilerin hiçbirinde herhangi bir çelişki, farklılık, süreç değişimi söz konusu değil. İçişleri Bakanı’nın söylediği bilgiyi itibarsız hale getirip hem FETÖ’cülerin hem de Lavrion Kampı’nda PKK’cıları koruyan, bunları eğiten ve bunlara hiçbir ses çıkarmayan Yunan bakanın sözünü alıp, Gazi Meclis’te onların temsilcisiymiş gibi söylemek herhalde ancak hanımefendiye yakışır.” ifadelerini kullandı.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç’un, “Bizim belediyelerimizde bir tek PKK’lı yok” sözüne Bakan Soylu şöyle cevap verdi:

“Geçen yıl Meclis’te bir değerlendirme ortaya koydum. Bu değerlendirmeden sonra ‘Devletin işleyişi içinde elbette PKK’nın yönettiği belediyelere terör örgütleri nasıl sızmış ve orayı yönetmişlerse acaba diğer belediyelerde de böyle bir durum söz konusu mu?’ diye yaptığımız değerlendirmede bir sonuca ulaştık” şeklinde konuştu.

KIRMIZI DOSYAYI HAFTAYA AÇIKLAYACAĞIM

Üzerinde “Terör Soruşturmaları (belediyeler)” yazılı kırmızı renkteki dosyayı gösteren Soylu, şöyle devam etti:

“Sonuç burada, kimseyi suçlamanın anlamı yok. Önümüzdeki hafta basın toplantısıyla açıkladığımda sizin söylediğinizin tamamının yalan olduğunu, belediyelerin terör örgütlerine nasıl peşkeş çekildiğini göreceksiniz. Bütün devlet bilgileri ve belgeleriyle Mersin ve İstanbul büyükşehir belediyeleri ile Adana Seyhan, İstanbul Ataşehir belediyeleri dahil bütün belediyelerle ilgili terör örgütlerine neler yapıldığı ortaya çıkacak. Öyle yok hem HDP/PKK ile anlaşma yapacaksın hem de terör örgütünün üyelerini oraya koyacaksın hem de ‘Bunun suçlusu İçişleri Bakanı’dır.’ diyeceksin. Sana o keyfi bu akşam yaşatmayacağım, önümüzdeki hafta açıklayacağım.”