Bakan Soylu: 500 bin kişiyi ülkesine gönderdik!

Kanal 7 Ankara temsilcisi ve Haber 7 yazarı Mehmet Acet’in sunduğu Başkent Kulisi Programının bu haftaki konuğu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu oldu.

Bakan Soylu, “Türkiye kaçak göç ile en çok mücadele eden ve başarılı olan tek ülkedir” diyerek, “500 bin kişiyi ülkesine gönderdik. Dünyada böyle bir ülke göremezsiniz.” dedi.

Süleyman Soylu’nun açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

İKİNCİ TURDAKİ KATILIM YAKALANABİLECEK Mİ?

İkinci haftaya girdiğimiz bu günlerde yüksek bir oy kullanma sadakati görüyorum,  her iki tarafta da. Çok milim milim oynar, yüzde yarım bir gitmeme söz konusu olabilir.

Bu seçimin şifresi şudur: Sandığa giden kazanır. 

SURİYE’NİN KUZEYİNE ZİYARET

2011 yılından itibaren bir Suriye İç Savaşı var. Bu savaşı biz çıkarmadık. Arap Baharı ile birlikte o karmaşıklıktan sonra oralar bir daha düzelemedi. 500 bin insan hayatını kaybetti. Bu 500 bin kişinin hayatını kaybettiği Suriye’nin kuzeyi… Bizim tamamen güvenlik kontrolümüzde. 

Cumhurbaşkanımız hatırlarsanız BM’de bir harita gösterdi. Bu bir insanlık dramıdır diye bu insanlara evler yapalım, insanları güvenli bölgelere yerleştirelim, eğitimi, sağlığı beraber sağlayalım demiştir. Biz hiçbir zaman sömürgeci bir devlet olmadık. Bakın ABD’nin İngiltere’nin hatta Belçika’nın yarım asır öncesine kadar sömürgecilik tarihi vardır… 

Sudan’a gittim, genç bir kızla karşılaştım. Dedim ki burada ne yapıyorsun? Para alıyor musun? Hayır dedi.. Bu bizim adanmışlığımız, bunu başka bir yerde göremezsiniz. 

KATAR’IN KUZEY SURİYE YARDIMI

Katar Emiri, Kuzey Suriye konusunda Cumhurbaşkanımıza “Ben size nasıl yardımcı olurum? Size yardımcı olmak istiyorum.” dedi. Bundan bir yıl önceydi. “Ben temsilci olarak dışişleri bakanımı gönderirim” dedi.

Cumhurbaşkanımız da ben de “Süleyman beyi gönderiyorum” dedi. Ve Kuzey Suriye’deki durumu anlattım.

Onlar konut yapalım, organize sanayi siteleri yapalım, tarım alanları yapalım şehirler kuralım teklifi geldi.

İki iki buçuk milyar dolarlık bir hayır fonları var. 

KUZEY SURİYE’DE KONUTLARIN TEMELİ ATILDI

Dün 5 bin konutun temeli atıldı. Toplamda 240 bin konut yapılacak. Hepsini Katar yapacak. 28 bin konutun temeli iki üç ay içinde atılacak. 

55-60 metre karelik master plan çerçevesinde birçok dernek konut projelerine başladı. 

GÜVENLİĞİ SAĞLANAN BÖLGELERDE SON DURUM

Şunu söyleyeceğim. Şurası İdlip, burada 2018 ve 2019’da iki büyük göç dalgası yaşadık. 2016 Halep göçü oldu. Bu bölge Kuzey Halep olarak değerlendirilir. Hama, Humus göçleri oldu. Bu göçlerde 2 milyon insan göç etti ancak hiçbiri Türkiye’ye gelmedi. 

Türkiye güvenli bölgede bu insanları tuttu. 

Rakka’da tek bir silah sıkılmadan teslim edildi… 

Katar’ın dünyada yaptığı en iyi işlerden birincisi şudur: Yardımı bir kalkınma modeline dönüştürdü. 

2021’den itibaren göçler azalmaya başladı.

Azalmaya da devam edecek. Çünkü sınır duvarı yapıldı ve harekatlar gerçekleşti. 

Bahar Kalkanı Harekatı yapılmamış olsaydı 4 milyon kişi Türkiye’ye gelecekti. Bu insanların önemli bir bölümü yaşlı. 107 bin briket ev yapıldı.

Bunları gören diğer insanlarda kendi briket evlerini yaptı. Türkiye’deki vakıflar da bu konuda destek oldu.

TÜRKEVİ’NE SALDIRI

Türkiye’den gitmiş biri. Ben yakalanma haberini almış değilim.

Türkiye’de bir Suriyelinin yaşayıp da kayıtlı olmamasının çok az bir ihtimali var. Bunun sebebi güvenlik. Reina saldırısının ardından Türkiye bir konsept değişikliğine gitti. Dedik ki kayıtsız kimse kalmayacak. Afganistan’dan Özbekistan’dan kaçak geldiyse report ettik. 

500 BİN KİŞİYİ ÜLKESİNE GÖNDERDİK!

500 bin kişiyi ülkesine gönderdik. Dünyada böyle bir ülke göremezsiniz. İngiltere Ruanda’ya bir kaç bin insan göndermeye çalıştı. Yüksek Mahkemeleri bunu engelleri yapamadılar. Almanya’da da aynı şekilde… 

Taliban öncesi ve sonrasında da 235 bin Pakistanlı da 50 bin 737 kişi sınır dışı edildi.

Biz köylerde ne kadar Afgan çoban var. Bunun bilgisine sahibiz. Suriye’de yaşananların tablosu var. 

Türkiye kaçak göç ile en çok mücadele eden ve başarılı olan tek ülkedir.

341 elektro optik kamera alındı ve kulelerle sınırın neredeyse tamamı gözetin altına alındı. Terör örgütü güneyde sıkışınca Van, Ardahan ve Iğdır sınırına 600 terörist kaydırdı. Biz bu bölgeyi sürekli olarak sıkıştırıyoruz. 

Şu anda dünyada eroin trafiği üç hatta işler. Balkan rotası bizim rotamız. Türkiye’de ilk defa 20 23 ton eroin yakaladık. Eskiden eroinin yüzde 75’i batıda yüzde 25’i doğuda yakalanırdı artık tam tersi oldu. Yüzde 75 doğuda, yüzde 25 batıda… 

ABD, Afganistan’da bize karşı iki senaryo işletildi. Biri göçtü. 

Burada bir kardeşiniz olarak söylüyorum. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde Kuzey Suriye’de ve Kuzey Irak’ta bir ABD olmayacak. Suriye’de ve Kuzey Irak’ta yapmaya çalıştıkları terör yuvalarını tekrar hayata geçirerek orada tutunmaya çalıştılar. Ancak buna Türkiye izin vermeyecek. 

MİLLET NE MESAJ VERDİ?

(28 Mayıs seçimi) Şöyle söyleyeyim bir 14 Mayıs seçimi geçirdik. Millet bize ne demek istedi? Millet bize seçimlerde sadece yetki vermez, mesaj da verir. Der ki evet ben yetkiyi sana veriyorum. Toplamada da şöyle bir mesaj verir: Bir ey muhalefet sen uzun zamandan beri Cumhurbaşkanlığı sistemini al aşağı etmeye çalışıyorsun yada Parlamenter sistemi getirmeye çalışıyorsun. “Ben sana bunu müsaade etmiyorum, etmeyeceğim.” dedi. Meclis’te 320 milletvekilini verince dedi ki, ben bu sistemden memnunum. Neden bu sistemden memnun millet?

Biz son yıllarda çok büyük krizler yaşadık. Bütün dünya krizler yaşadı. Panddemi krizini yaşadık mı? Ukrayna – Rusya savaşını yaşadık mı? Dolar ve döviz operasyonları yaşadık mı? “Güçlü hükümet istiyorum.” dedi.

ÜÇ TEMEL İSTİKRARIMIZ!

Evet sıkıntılar yaşandı mı yaşandı. Tüm dünyada sıkıntılar yaşanıyor. Bizim ayakta durmamız, üç istikrarımız var. Birinci istikrarımız bizim güvenlik istikrarımızdır. Bizim ikinci istikrarımız büyüme istikrarıdır. Üçüncü istikrarımız siyasal istikrardır. Üç istikrarı kaybettiğimiz andan itibaren Türkiye eski Türkiye’ye döner.

Bütün bunlarla ilgili olarak bir mesaj daha verdi. Türkiye çok zor bir dönemde seçime gitti. Depremin ardından ben bu seçimi ertelemeyeceğim dedi ve Türkiye deprem bölgesinde tüm kapasitesiyle elinden geleni koydu ve milletimiz bunu gördü. Her gün yemek öğünlerinin verilmesinden çocuklarımızın YKS eğitimlerine kadar. Kimsenin de kafasına bir şey takılmadı. 

Bütün bu işlerin içerisinde orada hizmete yönelik bir bağımlılık oluştu. Enkazlar kaldırıldı. Çok hızlı bir şekilde kaldırıldı. Şimdi ağrı hasarlı binalar kaldırılıyor. 

DEPREM BÖLGESİNDE VERİLEN MESAJLAR!

Kardeşliğimizin bir karşılığıdır. İnsanlıktır. Yarın öbür gün herkesin başına gelebilir.

Bu bölgede verilen en büyük mesaj şudur: Ben Kandil’i gördüm, LGBT’yi gördüm, özerklik mesajınızı gördüm ve ben Kuzey Irak ve Kuzey Suriye’de tezkere de yaptığınız gibi Mehmetçiği oradan çekeceğinizi ve orada terör devletine bırakacağınızı gördüm. Ve ben 300 milyar dolar bir borçla ilgili Türkiye’yi başka bir himayenin altına aldırabileceğinizi de gördüm, ve bunu reddediyorum demiştir.  

Bana göre çok kıymetli başka bir mesaj daha verdi. Türkiye hukuk açığı olan bir ülkedir. Bizim haksız olarak eleştirildiğimiz bir şey daha var. ABD ve AB yayınladığı bir takım yayınlarla Türkiye’ye demoklesin bir kılıcı olarak sürekli olarak kafasının üzerinde tutmaktadır. Oysa millet bir mesaj verdi. Sizin bildiğiniz gibi değil, dedi. Bak göreceksiniz, ben Tayyip Erdoğan’a ilk turda gerekli çoğunluğu vermediğim halde Tayyip Erdoğan ikinci tura gidecek. Oysa onların beklediği neydi? “Diktatör ikinci tura kalmaz” onların beklentisi oydu… Öyle değil! Bu 49,5 o kadar kıymetli ki. Türkiye’nin önümüzdeki beş yılında Türkiye’nin en yumuşak gücüdür. Bunu Türk siyasetinin yakından bilen takip eden birisi olarak söylemek istiyorum. 49,5 çok kıymetlidir. Ve 49,5’in olduğu seçim demokrasi şenliğinde geçmiştir. Siyasi olaylar açısından da. Siyasi hayatımızın en az olayı olan seçimidir. Aynı zamanda şu anki seçim süreci de yine en az olayın olduğu seçimdir. Aynı zamanda Allah nasip edecek pazar günün bu millet demokrasi şenliğine gidecek ve kararını verecektir.