Ayarımızı, ahengimizi, uyumumuzu, huzurumuzu bozmaya çalışıyorlar

AK Parti MKYK Üyesi ve TrabzonMilletvekili Süleyman Soylu, “Ayarımızı, ahengimizi, uyumumuzu, huzurumuzu bozmaya çalışıyorlar ama biz ileri doğru gidiyoruz” dedi.

Soylu, Hayrat Vakfınca hazırlanan ve İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığının desteği ile yürütülen, “Her Çocuk Özeldir” projesi kapsamında, 2 Nolu Erdoğdu Mahallesi’nde oluşturulan merkezin açılış töreninde yaptığı konuşmada, AK Parti iktidarı döneminde Türkiye’de eğitim alanında büyük bir devrim, değişim ve zihniyet farklılığı yaşandığını belirtti.

Türkiye’nin 81 ilinde üniversite olduğunu ifade eden Soylu, “Ülkemin 81 vilayetinde dünyanın gelişmiş ülkeleriyle rekabet edecek evlatlarımız yetişiyor. Bugün daha fazla zenginleşiyor, özgürleşiyor, büyüyor ve demokratik adımlarını ileriye doğru atıyor ve bunlardan vazgeçmiyor. Bu istikametimizi bozmaya çalışıyorlar ama biz vazgeçmiyoruz. Ayarımızı, ahengimizi, uyumumuzu, huzurumuzu bozmaya çalışıyorlar ama biz ileri doğru gidiyoruz” diye konuştu.

Soylu, Ankara’da düzenlenen terör saldırısı ile Türkiye’nin istikrarı ve huzurunun alt edilmeye çalışıldığına dikkati çekerek, “Milletim ne yapacağını, nasıl bir istikamette gideceğini biliyor. Mersin’le Kıbrıs’ı, 150 kilometrelik su projesiyle, bir annenin evladıyla göbek bağı gibi bağlayıp dünyaya, ‘ben istikametime devam ediyorum’ mesajını veriyor. Bir taraftan birileri alaya alsa da milli otomobilinin hazırlıklarına başlayıp dünyaya, ‘Türkiye istikametindedir’ mesajını veriyor. Bize sadece zenginlik, özgürlük yetmez, büyük yeni ve demokratik Türkiye de yetmez” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin yaklaşık 10, 13 yıldır iç çatışmanın içine sevk edilmek istendiğini dile getiren Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye akıllı ve stratejik durmaktadır. Bizi bir şekilde, bir bölücü unsurun çatışmasının içerisine sokmak istiyorlar ama dikkat edin biz ona dahi girmedik. Hep demokrasiyi yükselttik, insanımızın temel hak ve hürriyetlerini yükseltmeye çalıştık. Türkiye’yi, Türkiye Devletini, hükümetini şiddetle mukabele eden bir unsurun parçası haline getirmek istiyorlar ama biz bunları bugüne kadar yapmadık. Biz kendi insanımızı ayırmadık. Geçmişte düştüğümüz tuzaklara, bize kurulan oyunların hiç birisine bugün düşmemeye özen, gayret gösteriyoruz.”

Çözüm Süreci üzerinden eleştirildiklerine işaret eden Soylu, “Biz 3,5 yıl bu ülkede anaların ağlamaması için Yunus gibi sabrettik. Demokrasiden, hürriyetten vazgeçmedik. ‘Bu ülkede 78 milyon insan bir ve eşittir, Allah’ın kendisine verdiği sıfatları kullanmakta özgürdür’ diye bir iddiayı ortaya koyduk. Bugün eğer terör örgütüne karşı büyük bir mücadeleyi ortaya koyuyorsak, Avrupa, Amerika ve dünyanın başka ülkeleri eğer ses çıkarmıyorsa sınır dışı operasyonlar konusunda, tenkit etmiyorlarsa bilin ki Türkiye’nin demokrasiye olan samimiyetine isteseler de istemeseler de şahit olduklarından dolayıdır” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Soylu ve Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, merkezin açılışını gerçekleştirdi.