Avrupa’nın İçinde Olmak Zorundayız

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Bizim bir yaratılış gayemiz var. Onun için Avrupa’nın içinde olmak zorundayız” dedi.

Soylu, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda AK Parti İl Başkanlığınca düzenlenen “Siyaset Akademisi”nde yaptığı konuşmada, akademinin önemine dikkati çekerek, “AK Parti, Türkiye siyasetinin emin ellerde yapılmasını temin edebilmek, rekabeti bilgi üzerinden yapan bir siyaseti oluşturmak için böyle anlamlı bir süreci ortaya koymuştur” ifadesini kullandı.

Siyasetin çalışkan insanların işi olduğunu belirten Soylu, “Bugün belki de AK Parti’nin en temel unsurlarından biri, siyaseti nesnel, ölçülebilir yapmasıdır. 2002-2012 arasında Türkiye’yi laf üzerinden büyütmemiştir, icraatları üzerinden büyütmüştür, insanların hissedebileceği destansı hizmetler üzerinden büyütmüştür” diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın önemli bir lider olduğunu vurgulayan Soylu, şunları söyledi:

“Bundan 15-16 yıl önce Pınarhisar’da cezaevinde yatarken ‘Devlet üstünü çizdi, bundan sonra muhtar dahi olmaz’ denilen Tayyip Erdoğan, bugün hem Türkiye’nin dönüştürücü gücü hem bölgemizin dönüştürücü gücü hem moral gücü hem de bölgemizin ve Türkiye’nin itibarını yükselten en önemli siyasi aktör olarak yer almaktadır.”

Türkiye’nin, etrafındaki ülkelerle iş birliğini ve ticareti geliştiren bir anlayış içerisinde olduğunu belirten Soylu, bunları tarihe yeniden damga vurabilmek ve ayakları üzerinde duran bir Türkiye oluşturabilmek için gerçekleştirdiklerini söyledi.

Türkiye’nin, Avrupa Birliği içerisinde olması gerektiğini ifade eden Soylu, “Bizim bir yaratılış gayemiz var. Onun için Avrupa’nın içinde olmak zorundayız” dedi.

Soylu, Türkiye’nin genç nüfusunun önemini vurgulayarak, “Sayın Başbakanımızın üç çocuk ısrarı, Türkiye’nin stratejisinin en önemli parçalarından bir tanesidir. Bu, siyasal bir söylem değildir. Bu, bir gelecek iddiasıdır. Biz bu avantajımızı 21. yüzyılın en önemli avantajı olarak yöneteceğiz” diye konuştu.

Dış politikaya değinen Soylu, şöyle devam etti:

“Biz, hiçbir zaman çıkar temelli bir dış politika ortaya koymadık. Biz, her zaman ahlak temelli bir dış politika ortaya koyduk. Neredeyiz şimdi? Bir Selçuklu ve Osmanlı toprağındayız. Selçuklu, Moğollarla karşı karşıya kaldığında küçük Osmanlı aşireti, Selçuklu’ya sırtını dönemedi, güçsüz olan Selçuklu ile beraber oldu. Biz de bugün Suriye’deki insanlarla birlikte olmak zorundayız. Kapımıza gelmiş dayanmışlar, ‘canımızı kurtarın’ diyorlar.”

Ülkenin iyi bir istikamette gittiğini belirten Soylu, “Türkiye’nin asrın adımı diye nitelendirebileceğimiz adımlarının hep birlikte tamamlayıcısı olmak konusundaki irademizden bir an olsun sapma göstermeden, yürüyüşümüze hep birlikte devam edeceğimizi bir kez daha tekrarlıyorum” dedi.

Soylu, esnaf ziyaretinin ardından kentten ayrıldı.