Asıl olan ülkenin müteşebbis ruhunu sahaya sürmektir

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, “Türkiye’yi terörle mücadeleyle zaafiyete uğraştırmaya çalışanlara karşı bir taraftan devletin aklını, kararlılığını kullanacağız ama bir taraftan da sadece bakışımızı oraya değil, Türkiye’nin büyümesine, zenginleşmesine, kalkınmasına ve dünya ile rekabet etmesine yol açan bir anlayışı gerçekleştirmeye yönelik olacaktır.” dedi.

Soylu, Yomra ilçesine bağlı Kaşüstü Mahallesi’nde yaklaşık 10 milyon dolara inşa ettirilen Dedeman Oteli’nin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 2002 sonrasında krizden çıkış reçetesi için katı bir devlet anlayışına sahip olmadığını belirterek, “Tam tersine özel sektörün önünü açan, üzerindeki yükleri hafifletmeye çalışan bir anlayışı hep birlikte ortaya koymaya çalıştık.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğindeki bu yaklaşım, bundan sonra da Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın ifadesiyle, ‘yatırımcının önüne turkuaz halı sermek’ şeklinde devam edecektir.” diye konuştu.

Bunun önemli bir yaklaşım olduğunu vurgulayan Soylu, “Çünkü devlet olarak her yere yetişemezsiniz. Her kaynağı etkin şekilde kullanamazsınız. Asıl olan ülkenin bütün kaynaklarını harekete geçirmek, özel sektörü canlandırmak ve ülkenin müteşebbis ruhunu sahaya sürmektir. İşte bugün, böyle bir zihniyetin meydana getirdiği eserin açılışında bulunmaktan dolayı mutluluk duyuyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Soylu, Türkiye’nin turizm noktasında çok ciddi zihniyet dönüşümüne imza attığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:
“2002 yılında müze ve ören yerlerini ziyaret edenlerin sayısı 7.4 milyon iken, bugün 2015 yılında 4 katına çıkarak 28.4 milyona ulaşmıştır. 2015 yılı sonuna kadar 6 milyon 632 bin 613 vatandaşımız, müze kart imkanından istifada etmiştir. 2002 yılında 4 bin 344 olan belgeli seyahat acenta sayısı ise 9 bin 33’e ulaşmıştır. 2002 yılında dünya turist sayısında 17’nci sırada olan Türkiye, büyük bir sıçrama yaparak, 2015’de 41.6 milyon kişi ile 6’ncı sıraya yerleşmiştir. Türkiye, Dünya Turizm Örgütü’nün dünya turizm ortalama büyü hızı tahmininin 3 katından fazla büyüyerek, gelişmesini sürdürmüştür.”

Türkiye’nin turizm gelirlerinin de arttığını anlatan Bakan Soylu, şunları söyledi:
“Türkiye’nin turizmdeki geliri 2002 yılında 12.4 milyar dolardan 2015 sonu itibarıyla 31.5 milyar dolar seviyelerine gelmiştir. 65. Hükümet olarak, hükümet programımızda ifade ettiğimiz gibi önümüzdeki dönemde de turizm sektörünün sürdürülebilir turizm yaklaşımı çerçevesinde istihdamın artırılmasında ve bölgesel gelişmede öncü bir sektör olması, dünya ölçeğinde kitle turizminin yanı sıra bireysel turizminde önemli cazibe merkezlerinden biri haline gelmesi vizyonuyla hareket edeceğiz. 10. Kalkınma Planı’nda turizmle ilgili 2018 yılı için 48 milyon 300 bin kişi ziyaretçi ve 45 milyar dolar gelir hedefliyoruz.”

Turizm alanında “Altın yumurtlayan tavuğu kesmemeye dikkat etmeliyiz.” ifadesini kullanan Soylu, “Bunun için fiyat politikalarımızı doğru, dürüst, inancımıza, değerlerimize, Türk ahlak, örf ve geleneklerine yönelik düzenlemek zorundayız. Misafirlerimizin istismarına hiçbir şekilde müsaade etmemeliyiz.” dedi.
Trabzon’da turizme yönelik yürütülen çalışmalarla ilgili bilgiler veren Soylu, özellikle yaylalardaki kaçak yapılaşma konusunda vatandaşları duyarlı olmaya davet etti.

“Gidip cennet ülkemizi bir takım iftiralarla dünyaya şikayet ediyorlar”

Bakan Soylu, her alanda çok önemli yatırımların altına imza attıklarını ve atmaya da devam edeceklerini belirterek, şöyle konuştu:
“Bunların her birisi birbiriyle mütemmim bir cüzdür. Türkiye’yi terörle mücadeleyle zaafiyete uğraştırmaya çalışanlara karşı bir taraftan devletin aklını, kararlılığını kullanacağız ama bir taraftan da sadece bakışımızı oraya değil, Türkiye’nin büyümesine, zenginleşmesine, kalkınmasına ve dünya ile rekabet etmesine yol açan bir anlayışı gerçekleştirmeye yönelik olacaktır.”

Cenevre’deki Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) toplantılarına katıldığını anımsatan Soylu, “Cenevre’deyken maalesef şu çabaları baltalamaya çalışan, şu otele gelebilecek her bir turistin önünü kesmeye çalışan, Türkiye’yi dünyaya şikayet etmeye çalışan acımasız ama insanlık dışı ama memleket sever olmayan bir anlayışla karşı karşıyaydık. Bu çok net. Gidip güzel ülkemizi, cennet ülkemizi birtakım iftiralarla dünyaya şikayet ediyorlar.”
değerlendirmesini yaptı.

Soylu, Türkiye’nin son 2 yılda 4 seçim geçirdiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Güneydoğu’da PKK’nın terör baskısı içinde olanları hariç tutmak kaydıyla söylüyorum, bir tek vatandaş diyemez ki ‘bana baskıyla beraber oy kullandırıldı, hür iradem engellendi.’ Böyle bir şey söz konusu değil. 4 temel seçim geçirdik. Dünyadan gözlemciler geldi. Aleyhte, lehte yazan birçok gazeteler söz konusu. Bizim de hükümetin de hakkında muhalefetin de hakkında övgüler de var eleştireler de var ama Türkiye’de bizatihi teröre karışmış birtakım gazeteciler, ‘Türkiye’de birtakım terörün dışında başka suçlarla karşı karşıya kalmış insanlara ifade ve düşünce hürriyeti özgürlüğü yok’ diye Türkiye’yi şikayet etmek elbetteki son derece ahlaksız, son derece yanıltıcı bir girişimdir. Bu Türkiye’deki turizmi, Türkiye’nin gelişmesini ve Türkiye’ye uluslararası doğrudan yatırım gelmesini engelleyen en önemli süreç olarak nitelendirilmelidir. Hedefimiz 25 milyar doların üzerinde uluslararası doğrudan yatırımı Türkiye’ye getirmek, bu iklimle yabancı yatırımları birleştirebilmek ve istihdamı da aynı ölçekte artırabilmek gayretinde olabilmektir.”

“Selahattin Demirtaş oradaydı. Neredeydi? Cenevre’de” ifadesini kullanan Soylu, şu görüşlerini aktardı:
“Türkiye’nin aleyhine laf üreten, Türkiye’yi iftiralarla beraber karşı karşıya bırakan, Almanya Parlamentosu’nun aldığı kararı ve bütün dünyaya şu cennet vatanı, şu güzel vatanı, insanımızın şu gayretlerini bir şekilde engellemeye çalışan bir halet-i ruhiye içerisinde deli danalar gibi koşturup duruyordu.”

Soylu, bunların hepsinin üzerinden geleceklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:
“İlk kez bunlarla karşı karşıya kalıyor değiliz. Türkiye böyle birçok badireler atlattı. Hep beraber büyüyeceğiz, hep beraber ülkemizi zenginleştireceğiz. Allah nasip edecek ay yıldızlı bayrağımızı dünyanın bütün ülkelerinde onurla, gururla hizmetlerimizle ve yaptıklarımızla beraber dalgalandıracağız. Ne yaparlarsa yapsınlar, ne ortaya koyarlarsa koysunlar ne yatırım heyecanımızdan ne hizmet heyecanımızdan ne yarına ait heyecanımızdan bizi bir şekilde alıkoyamayacaklar.”

Konuşmaların ardından Bakan Soylu, beraberindeki protokol üyeleri ile otelin açılışını gerçekleştirdi. Soylu, otelin açılış gününde, otel sahiplerinden 20 öğrenciye burs verme sözü aldı.