Artık Çocuklarımızın Ölmesini İstemiyoruz

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, çözüm sürecine ilişkin, ”AK Parti, tarihimizin en büyük risklerinden birisini almıştır. Artık, çocuklarımızın ölmesini istemiyoruz” dedi.

Soylu, Tokat 26 Haziran Atatürk Kültür Sarayı Konferans Salonu’nda düzenlenen AK Parti İl Danışma Meclisi Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin son 10 yılda büyük değişimler yaşadığını söyledi.


Sağlık alanında çok önemli çalışmalar yapıldığını belirten Soylu, ”Dün kendi insanını kızakla çeken, doğum yapan kadını ilkel yöntemlerle hastanelere taşımaya çalışan bir Türkiye, bugün 4 ambulans uçak ve 18 ambulans helikopterle sadece kendi insanına değil, çevre ülkelerin insanlarına da hizmet ediyor” diye konuştu.

İsrail’in, ”Mavi Marmara” saldırısı nedeniyle Türkiye’den özür dilemesine değinen Soylu, şunları söyledi:

”Yüreklerimizi yakan Mavi Marmara hadisesinde, Başbakanımız ve Türkiye geri adım atmadan, şartlar geliştirmeden, ‘bizim sizinle mutabakat yapmamız, bizim sizinle bir araya gelmemiz asla mümkün değildir’ diye güçlü ülkenin iradesini ortaya koydu. İsrail, kendi tarihinde hiç olmadığı şekilde Türkiye’den, vatandaşlarımızdan, orada şehit edilenlerden özür dilediyse bu, Türkiye’nin kararlılığındandır, Türkiye’nin dik duruşundandır.”

Türkiye’nin bölgedeki gücüne işaret eden Soylu, ”Bundan 2 yıl önce İsrail ve Güney Kıbrıs, Akdeniz’in Güney Kıbrıs’a yakın ortak bölgesinde doğal gaz ve petrol arama çalışması başlattı. Türkiye, o zaman tüm haklılığıyla buna itiraz etti. Mısır, bundan 15 gün önce açıklama yaparak ‘petrol ve doğal gaz arama anlaşmasından çekiliyorum’ dedi. ‘Eğer bundan sonra bu arama devam edecekse Türkiye bu bölgenin ortaklarından birisi olacak’ diye açıklama yaptı. Dünün Türkiye’sinde bu mümkün müydü?”

Çözüm sürecine değinen Soylu, ”AK Parti, tarihimizin en büyük risklerinden birisini almıştır. Artık, çocuklarımızın ölmesini istemiyoruz” dedi.

AK Parti’nin iktidara geldiği günden beri milletin birliği için çalıştığını belirten Soylu, ”Geçtiğimiz günlerde Tunceli’ye gittim. Oradaki insanlar, ‘ne olur bizi bu işten kurtarın’ diyor” ifadesini kullandı.

Türkiye’de 2014 yılında iki seçim yapılacağını hatırlatan Soylu, ”Yerel seçim ve ardından cumhurbaşkanlığı seçimi var. Milletimiz, cumhurbaşkanını ilk defa kendi seçecek” diye konuştu.

Toplantı, basına kapalı devam etti.