“Artık Bireyi Kendi Merkezine Alan Bir Devlet Anlayışı Var”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ar-Ge Başkanı Süleyman Soylu, artık bilgi ve teknoloji çağında yaşadıklarını belirterek, “Bütün gelişmiş dünya ülkelerinde olduğu gibi, insan merkezli, birey merkezli yepyeni bir devlet anlayışı Türkiye’nin merkezine yerleşmiştir” dedi.

Soylu, Mersin’in Tarsus ilçesinde AK Parti İlçe Teşkilatının düzenlediği ‘Siyaset Akademisi Yerel yönetimler Programı’na katıldı. Siyasetin yüzde yüz yoğunluğunun insan olduğunu dile getiren Soylu, insanlara hizmet etmek için siyaset yaptıklarını söyledi. Soylu, “Daha lüks arabalara binebilmek için mi, bürokratlar önümüzde ceketlerini iliklesin diye mi siyaset yapıyoruz, hayır. Bu memlekete hizmet edip, bu memleketi zenginleştirip, bu memlekete demokrasiyi getirebilmek için siyaseti yapıyoruz. İşte bunu yaptığımız zaman sevgiyi, hakkaniyeti getirebildiğimiz zaman, özgürlüğü artırabildiğimiz takdirde aradan yüzyıllar bile geçse bu millet bizi unutmayacaktır. İşte bu hizmetleri gerçekleştiren Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan da yüzyıllar sonra daha büyük olacaktır, daha çok anılacaktır” şeklinde konuştu.

Dünyanın büyük bir değişim ve dönüşüm içerisinde olduğunun altını çizen Soylu, “Onun için siyaset adamı tarihe oynar, millete oynar, bireye oynar. Onun gönlüne, duygusuna, duasına oynar, onun kendine olan yakınlığına oynar. Bunun karşılığı ne makamdır, ne mevkidir, onun karşılığı ne de maddi gücün toparlanmasıdır. Bunun karşılığı tektir onun için siyaset adamları kolay kolay yorulmazlar onun için siyaset adamları her gün kendine ait bir enerji bulurlar. Onun için AK Parti bir taraftan insana ulaşan insanı bilgiyle donatan, siyaset akademisini önemli bir ölçüde gerçekleştirmektedir” ifadesini kullandı.
“BU MİLLET ARTIK MUHTIRALARDAŞAPKASINI ALIP, KAÇAN BİR MİLLET DEĞİL”

21. yüzyılda artık bu milletin muhtıralarda şapkasını alıp, kaçan bir millet olmadığını söyleyen Soylu, “Milletin namusunu kendi namusu gibi bilen ayakları üzerinde duran, kendi geleneğini, kendi geleceğini, kendi rengini bilen ve ona göre şekillendiren bir millet var artık. Bireyi kendi merkezine alan bir devlet anlayışı var. Yani bütün gelişmiş dünya ülkelerinde olduğu gibi, insan merkezli, birey merkezli yepyeni bir devlet anlayışı Türkiye’nin merkezine yerleşmiştir. Bu 21. yüzyılın yeni anlayışıdır. 20 yüzyıl ile ilgili aklınızda ne varsa silin. Çünkü 21. yüzyılda küresel güç eksenleri değişmektedir. 1940 yılında bilgisayar icat edildi, 1969 yılında internet keşfedildi. Şimdi bilgi çağındayız ve bilgi toplumundayız. Bu yepyeni bir dönemdir. 20. yüzyıl anlayışı ile 21. yüzyıl anlayışı değişti. Artık 20. yüzyılda bildiğiniz her şeyi unutun. Şimdi bilgi toplumundayız, bilgi çağındayız” dedi.

Hindistan ile Çin’in dünyanın fabrikası olduğunu hatırlatan Soylu, “Çin’deki 750 milyon iş gücü ile Hindistan’daki 450 milyon iç gücü dünyanın fabrikası olmuştur. Dünya bu iki ülkeye yoğunlaşmıştır. Üreten 1 milyon 200 milyon insanı üretimden çekin, dünyada bugün hepimiz kıtlığa gireriz. Artık dünyanın merkezi olan Avrupamerkezini Asya’ya kaydırmıştır. Artık ilk kez yönlendirici güç olan Avrupa değildir. Bu bir küresel güç eksenin değişmesi anlamına geliyor. Çünkü bilmenizi isterim ki, 1945′ten itibaren iki eksenli dünya vardı. Rusya ve Amerika hattı, ama 1990′la geldiğimizde Sosyal Sovyetler Birliğinin çökmesiyle Amerika’nın tek güç olacağı söyleniyordu. Ama gördük ki, Amerika dünyanın hakimi değil. Neden? Çünkü Güney Amerika’da büyüyen Brezilya var, Endonezya var. Bir taraftan Çin, Japonya, İngiltere, Hindistan, Avrupa Birliği, yani ne tek kutuplu, ne de çift kutuplu bir dünya var. Artık çok kutuplu bir dünya var” dedi.

Programa, AK Parti Mersin Milletvekili Ahmet Tevfik Uzun, AK Parti İlçe Başkanı Hakkı Meniz, İl Genel meclis üyeleri, belediye meclis üyeleri ve partililer katıldı.