Ankara’da İlk Ders Heyecanı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu da Türkiye’nin son 10 yılı çok başarılı şekilde geçirdiğini, ekonomik, siyasi, demokratik açıdan ciddi, anlamlı ve halkın iradesinin ortaya konulduğu çok güzel bir 10 yıl yaşadığını söyledi.

AK Parti’nin, bir taraftan ülkenin kendi meselelerini göğüslerken diğer yandan siyaset mekanizmasının gelişmesi için elinden gelen her şeyi ortaya koyduğunu belirten Soylu, uygulanan yöntem, yol ve siyaset yapma biçiminin hem siyasi teşekküller hem de akademi dünyası tarafından sık sık örnek alındığını ifade etti.

13. döneminin açılışını yaptıkları Siyaset Akademisi’nin hem üniversiteler hem de çeşitli isimler altında siyasi partiler tarafından benzerlerinin ve taklitlerinin gerçekleştirildiğini dile getiren Soylu, AK Parti’nin Türkiye’de ekonomik ve demokratik zenginliğin yanında siyasetin de güçlenmesini sağladığını vurguladı.

AK Parti Siyaset Akademisi’nin sadece kendi teşkilatına mensup kişilere değil, herkese açık olduğunun altını çizen Soylu, akademinin 2012-2013 programı hakkında bilgi verdi.

Akademinin 13, 14 ve 15. dönemlerinin, ”yerel yönetimler akademisi” olarak ortaya konulacağını belirten Soylu, üst başlığın ise ”Lider Ülke Türkiye” olduğunu bildirdi. Soylu, ”Sayın Başbakan’ın Siyaset Akademisi konusunda yaptığı liderlik, bana göre Türkiye’de bütün siyasi teşekküllere ve siyasetle ilgilenenlere önemli ölçüde rehber olmaktadır” dedi.

Söz konusu 3 dönemde yaklaşık 15 bin kişinin akademiye katılacağını dile getiren Soylu, dereceye girenlerin Başbakan, Başbakan Yardımcıları ve bakanlarla yurt içi ve yurt dışında gezilere katılacaklarını kaydetti.
“SİYASET AKADEMİSİ’NİN PAYI BÜYÜK”

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti’nin bugüne kadar Anadolu’nun her yerinde aldığı seçim sonuçlarında Siyaset Akademisi’nin de önemli bir payı olduğuna inandığını söyledi.
Siyaset Akademisi’nin pek çok il ve büyük ilçede faaliyet gösterdiğine değinen Arınç, binlerce kişinin buradan mezun olduğunu bildirdi.

AK Parti’nin 11. yılında pek çok seçimden başarıyla geçtiğini, iktidarlarının kesintisiz sürdüğünü ifade eden Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Bugüne kadar Anadolumuzun her yerinde alınan sonuçlarda Siyaset Akademisi’nin de önemli bir payı olduğuna inanıyorum. Çünkü siyasete heyecan duyan arkadaşlarımızın birikimlerini, deneyimlerini ve önümüzdeki yıllara ait perspektiflerini, vizyonlarını, Siyaset Akademisi’nde geliştirdiklerine inanıyorum. Belki başka siyasi partiler de bu tür çalışmalar yapmıştır ama ben inandığım, gördüğüm, bildiğim kadarıyla hiç biri AK Parti Siyaset Akademisi kadar başarılı değildir, başarılı sonuç vermemiştir. Çünkü buna kendi imkanları, düşünceleri, akademiden beklentileri fırsat ve izin vermemiştir.”

AK Parti Siyaset Akademisi’ne herkesin katılabileceğini, kimse için kısıtlama olmadığını belirten Arınç, katılımcıların ne görev yapıyorlarsa yapsınlar, hem AK Parti’nin hem de her biri kendi alanında çok başarılı, birikimli, bilim adamları, bilim kadınları, sanatçılar, siyasetçiler, gazeteciler, yazarların deneyimlerinden istifade edeceklerini düşündüğünü söyledi.

Konuşmasının ardından Arınç, katılımcılara ilk dersi verdi.