ANAMUHALEFET LİDERİ BOŞUNA UĞRAŞMASIN, ONUN YAPTIĞI HATAYI BİZ YAPMAYIZ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP Grup Toplantısı’nda ikamet izinlerinin emniyetten alınıp, Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne devrini eleştiren Kemal Kılıçdaroğlu’na cevap verdi. bahsettiği devir işlemini içeren 6458 Sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu, Mecliste CHP’nin de desteğiyle geçtiğini hatırlatan Süleyman Soylu, “Türkiye yolcu bilgi sistemi, yabancı kişi bilgileri, giriş yasağı bilgileri, ikamet izni bilgileri, vize bilgileri, geçici koruma bilgileri, parmak izi bilgileri, uluslararası koruma bilgileri, bu üç kurum arasında paylaşılmaktadır ve bunlar bahsettiğim o iki protokolle mevzuata bağlanmıştır. Dolayısıyla bu konuda bugün yapılan tezvirat art niyetlidir, bilgiden yoksundur ve cehalettir, gerçekle ilgisi yoktur ve aynı zamanda mantıkla da ilgisi yoktur.”​ ifadelerini kullandı.

Soylu, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün kuruluşunun 5. yıl dönümü dolayısıyla, genel müdürlüğün konferans salonunda düzenlenen programda, göç krizinin insani şekilde yönetilebilmesi için bu genel müdürlüğün kurulduğunu söyledi.

Göç konusunda başarısız oldukları tek bir konu bulunduğunu belirten Soylu, bunu da “bazı kafaları bu başarıyla gurur duymaya türlü ikna edememek, bu başarıyı baltalama çalışmaktan, karalamaya çalışmaktan bir türlü alıkoyamamak” olarak ifade etti.

Soylu, göç gibi bir dramı siyaset malzemesi olarak kullanmaya çalışmaktan bazı kişileri bir türlü alıkoyamadıklarını vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Dün, anamuhalefet partisinin liderinin konuşmasını dinledim, neye itiraz ettiğini tam anlayabilmek için konuşmasının o bölümünü birkaç kez dinlemek zorunda kaldım. Siyasetin şöyle bir huyu yok. Eline tutuşturulan her kağıdın okunması bilmeden, içine girmeden, anlamadan cehaletle değerlendirme yapmak çok büyük yanlış. Acaba bir yerde eksikliğimiz mi var, muhalefet bizi gerçekten bir yanlış konusunda uyarıyor mu diye dikkatlice birkaç kez dinledik ancak sözlerinde iyi niyetli ve doğru bilgiyi içeren bir cümleye rastlamak her zamanki gibi mümkün olmadı.

Anamuhalefet lideri ikamet izinlerinin emniyetten alınıp, Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne devrini eleştiriyor. Oysa bahsettiği devir işlemini içeren 6458 Sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu, Mecliste CHP’nin de desteğiyle geçmişti ve tek bir ret oyu bile verilmedi. Herkesin ortak mutabakatıyla geçti. Tutanaklarda mevcut. CHP Grubu adına konuşan milletvekilleri, ‘Bu yasayı biz de alt komisyonda görüştüğümüz zaman ortak kararla çıkardık’ şeklinde oy tercihlerini Meclis kürsüsünden ifade etti.”

CHP’nin, yabancıların ikamet izni verilirken Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün emniyetle istihbarat paylaşmadığı iddiasında bulunduğunu anlatan Soylu, şöyle devam etti:

“Anlamakta zorluk çekiyorum. İstihbarat paylaşmıyor muyuz? Burası bir istihbarat kurulu değil ki. Burada birbiriyle ikamet entegrasyonunu sağlamadıktan sonra kişiye biz nasıl ikamet izni verelim. Emniyetimiz ve jandarmamız hatta istihbarat teşkilatlarımız, göç idaresine verdiği istihbarat bilgisini neden geri istesin. Göç Genel Müdürlüğümüzün ikamet izni verme işlemleri, 2016 yılındaki iki ayrı protokolle jandarma-emniyet ve Göç İdaresi arasındaki karşılıklı veri alışverişiyle yapılmaktadır.”

Jandarma, emniyet ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü arasında web servisler aracılığıyla otomatik veri paylaşımının yapıldığına dikkati çeken Süleyman Soylu, “Türkiye yolcu bilgi sistemi, yabancı kişi bilgileri, giriş yasağı bilgileri, ikamet izni bilgileri, vize bilgileri, geçici koruma bilgileri, parmak izi bilgileri, uluslararası koruma bilgileri, bu üç kurum arasında paylaşılmaktadır ve bunlar bahsettiğim o iki protokolle mevzuata bağlanmıştır. Dolayısıyla bu konuda bugün yapılan tezvirat art niyetlidir, bilgiden yoksundur ve cehalettir, gerçekle ilgisi yoktur ve aynı zamanda mantıkla da ilgisi yoktur.”​ ifadelerini kullandı.

“Havamda olsam çok güzel şeyler söyleyeceğim de”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun dün grup toplantısındaki konuşmasında, “hükümetin bir terör örgütünü korumaya çalıştığı” imasında bulunduğunu belirten Soylu, şunları söyledi:

“Havamda olsam çok güzel şeyler söyleyeceğim de… Burada kastettiği adres, nettir. Türkiye’nin eş zamanlı olarak PKK, FETÖ, DEAŞ, DHKP-C ile mücadele ettiği bir dönemde ve ilginçtir, Türkiye PKK ile mücadelesini ne zaman şiddetlendirse, maalesef anamuhalefet, hükümetimizi ve hükümet partisini bir terör örgütüyle yan yana göstermeye çalışan söylemlerle ortaya çıkmaktadır. Burada yapılmak istenen, Türkiye’nin PKK ve aşırı sol örgütlerle mücadelesini sulandırmaktır. Anamuhalefet lideri boşuna uğraşmasın, onun yaptığı hatayı biz yapmayız. Hiçbir terör örgütüyle aynı çizgiye gelmedik bugüne kadar, bugünden sonra da gelmeyiz. Türkiye’nin, hükümetin, partimizin terörün her türlüsüne karşı duruşu nettir, mücadelesi nettir ve hiçbir terör örgütü arasında ayrım yapması da söz konusu değildir.

Gece yarılarına kadar bu konuda nasıl çalıştığımızı, arkadaşlarımızın nasıl hassasiyet gösterdiğini ve acaba bu konuda yabancı terörist savaşçılara ve diğer terör örgütleriyle yabancı terör örgütleriyle meşgul olanlara ve bizle uğraşan terör örgütlerine yardım ve yataklık yapanlara, onlarla iş birliği içerisinde bulunanlara, onları bazen gazeteci sıfatında, bazen sivil toplum örgütü sıfatında ziyaret edip, onlara destek vermeye çalışanlara, onları birtakım eğitimden geçirip, onlara sözde üstünlük sağlamaya çalışanlara yönelik Türkiye’de Göç Genel Müdürlüğümüzün muamelesinin ne olduğunu hepimiz biliyoruz.”

“Anamuhalefet partisini terör örgütleri üzerinden seçmece yaparken görmek, ülkemiz adına da siyasetimiz adına da Cumhuriyet Halk Partisi adına da üzüntü vericidir.” değerlendirmesinde bulunan İçişleri Bakanı Soylu, göç meselesini bir siyaset malzemesi olarak kullanmaya çalışan irade hangi karalamayı ortaya koyarsa koysun, vicdanı rehber edinen anlayışlarında en küçük bir sapma olmayacağını kaydetti.

Soylu konferans salonunda düzenlenen programda, kolluk kuvvetlerin insanların göç yollarında mağdur olmasını önlemek ve hayatlarını kaybetmelerini engellemek için büyük bir gayret içinde olduğunu söyledi.

Bunun için çok ciddi maddi yatırımlar yaptıklarını dile getiren Soylu, “Sadece YİMER Alo 157 çağrı merkezimize gelen 3,8 milyon çağrıya kulak vermemiz neticesinde, kolluk birimlerimiz 8 bin 605 kişiyi ölümden kurtardı” ifadelerini kullandı.

Soylu, Türkiye’nin göç konusundaki deneyim ile becerisinin Batı’nın ve Avrupa’nın çok ilerisinde olduğunu aktardı.

Batı ve Avrupa’dan sadece tecrübe noktasında üstün olmadıklarını bildiren Soylu, şunları kaydetti:

“Tecrübenin yanı sıra çok daha önemli bir artımız daha var ki o da vicdanımızdır. Bütün dünya bu farkı görmüştür. Türkiye, göç meselesini sadece parayla, bilgiyle, mevzuatla değil, esas itibarıyla vicdanıyla yönetmektedir. Ülkemizde bugün 4 milyon 514 bin 481 göçmen mevcuttur. Bunların 3,5 milyon kişisi Suriyeli, geri kalanları ikamet izniyle veya uluslararası koruma başvuru ve statü sahibi olarak ülkemizde bulunan insanlardır. Biz göçü, her yönüyle yönetiyoruz.”

Ağrı ve Iğdır sınırına güvenlik duvarı

Süleyman Soylu, son günlerde Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün farklı bir meseleyle karşı karşıya kaldığını dile getirdi.

2017’nin ilk 3 ayında doğu sınırlarından Türkiye’ye düzensiz göçmen olarak nitelendirdikleri 6 bin Afganistanlının geldiğini belirten Soylu, bu düzensiz göçmenlerin Türkiye’yi bir konak ülke olarak gördüğünü ya da Batı sınırlarını kullanarak Yunanistan veya Avrupa’ya geçmek istediğini ifade etti.

İran’da Türkiye ve Türkiye üzerinden Avrupa geçmeye çalışan yaklaşık 2 milyon insan olduğunu bildiklerini anlatan Soylu, şöyle devam etti:

“Peki ne tedbirler alıyoruz? Özellikle Iğdır ve Ağrı sınırlarımızda gerek teröre, gerek uyuşturucu kaçakçılarına, gerek insan kaçakçılığına, gerekse diğer organize ve kaçakçılık hareketlerine yönelik doğu sınırlarımızı İran’la da uzlaşarak bir sınır güvenlik duvarı yapıyoruz. Buna geçen sene ağustos ayının sonlarında başladık. 144 kilometrelik en kritik geçiş noktalarını hedef alan bir duvar. Ağrı’daki duvarın fiili olarak 90 kilometresi bitmiş durumda. Iğdır’da tamamı hemen hemen bitti, 1-2 kilometre bir yer kaldı. Yılbaşından itibaren Iğdır’dan gelen düzensiz göç biraz daha azalmıştır. Ağrı’da da aynı adımı attık. İnşallah eylül ayının sonuna kadar Ağrı’daki sınırımızı da bu şekilde bir sınır duvarıyla, aydınlatma ve kamera sistemiyle entegre hale getireceğiz.”

“Son 3 ayda 27 bin Afganistanlı geldi”

Soylu, Türkiye’ye son 3 ayda yaklaşık 27 binin üzerinde sadece Afgan düzensiz göçmen geldiğine dikkati çekti.

Afganistan ve Pakistan İçişleri Bakanları ile görüştüklerini aktaran Soylu, bu görüşmelerde, hem tedbir almanın hem de göçün caydırıcılığının ortaya konulması gerektiğini konuştuklarını söyledi.

Afganistan İçişleri Bakanlığınca charter seferlerin açıldığını dile getiren Soylu, “Şu anda yaklaşık 600 Afgan kardeşimizi charter seferleriyle geri gönderdik. 1 ay içerisinde 4 bin 500 Afgan kardeşimizi Afganistan’a geri gönderebilmek için uçak seferleri de hazırlandı.” diye konuştu.

Iğdır’da geçiri geri gönderme merkezi kuruluyor

Süleyman Soylu, Iğdır’da bir geçici geri gönderme merkezi kurduklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Iğdır’da yeni kuracağımız geçici geri gönderme merkeziyle Türkiye’nin hemen hemen her noktasında bu konuda dışarıda olan Afgan kardeşlerimizi alacağız, o geçici geri gönderme merkezlerinde insani bir şekilde konaklamalarını sağlayacağız. Daha sonra da onları kendi memleketlerine gönderebilir bir anlayışı gerçekleştirmiş olacağız. Dönem dönem bu tip meselelerle karşılaşılacaktır. Dünyanın bütün ülkeleri karşılaşmaktadır. Biz de karşılaştığımız zaman tedbirlerimizi en üst seviyede sağlayacağız.”

“Terör ve uyuşturucuyla mücadelede başı dik ülke bizim ülkemiz”

Türkiye’nin bugün gerek terörle mücadelesinde, gerek kalkınmasında, gerekse küresel itibarı noktasında son 300 yılın en güçlü olduğu dönemi yaşadığını vurgulayan Soylu, “Yarın Ukrayna’da güvenlik konferansına katılacağız. Bilin ki o konferansta göç, terörle mücadele ve uyuşturucuyla mücadele konusunda başı en dik ülke bizim ülkemiz. Bunu bu millet sağlamıştır.” dedi.