Anahtar milletin elinde

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, halk oylamasında milletin yüzde 69’la ‘cumhurbaşkanını biz seçeceğiz’ dediğini, şimdi anahtarın milletin elinde olduğunu söyledi.

Soylu, AK Parti il başkanlığınca bir düğün salonunda düzenlenen iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, cumhurbaşkanlığını en çok Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’nın hak ettiğini söyledi.

Bazı güçlerin 12 yılda kazanılan önemli kazanımları eskiye döndürmeye çalıştığını belirten Soylu, şöyle konuştu:

“Şimdi o eski Türkiye’nin birtakım unsurları bir araya gelmişler ve 21. asırda bir kutlu yürüyüşe, büyük bir milli yürüyüşe, milli şuura ve büyük bir anlayışa doğru yol alan bu büyük milleti oradan tekrar geri döndürmeye ve 12 yıldır bu topraklarda kazanılan bütün kazanımları yeniden eskiye döndürmeye yönelik bir anlayışı koymaya çalışıyorlar. Dikkat edin, 30 Mart’ta en büyük şiddeti ortaya koydular. Paralelciler bir taraftan, muhalefet bir taraftan, dünyadaki televizyonlar bir taraftan yedi düvel bir araya geldi. ‘Hırsız’ dediler, ‘arsız’ dediler, iftira attılar, montaj yaptılar, şantaj yaptılar, her türlü hadiseyi bir araya getirdiler ama başaramadılar. Şimdi plakı ters çevirmeye çalışıyorlar. Acaba yumuşak gidersek benzeyen bir imitasyon, bir çakma cumhurbaşkanı adayı bir şekilde bulursak acaba bu işi yine 2. tura bırakır ondan sonra bir kaos ortamı oluşturur da bir vesileyle Türkiye’de yıllardan beri vesayetin başı olarak nitelendirdiğimiz cumhurbaşkanlığı makamını, bu Haso’lara bu Memo’lara, bu poturlulara, bu şalvarlılara ve millet denilen bu kara kalabalıklara, kuru kalabalıklara kaptırmazsak ne olur diye bir endişe içerisindeler.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu da eleştiren Soylu, “Kılıçdaroğlu kendisi gibi bir adam buldu. Tam bir cumhurbaşkanı adayı buldu. Ne dünü var ne de yarını var. Bu Kemal Kılıçdaroğlu, Türk siyasetine gelmiş bir talihsizliktir” dedi.

Soylu, Türkiye’de her cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bir kaos ortamı oluşturulmaya çalışıldığına dikkati çekerek, her seçim öncesi kriz, kavga, kaos çıkarıldığını anlattı.

Halk oylamasında milletin yüzde 69’la ‘cumhurbaşkanını biz seçeceğiz’ dediğini, şimdi anahtarın milletin elinde olduğunu ifade eden Soyla, şöyle devam etti:

“İşte o anahtarla beraber 2023’i, 2053’ü ve 2071’i hep birlikte yakalayacağız. Ama bu işten kim anlamaz biliyor musunuz? Söyleyeyim. Hani 1970’lerde bir sakız vardı, Tipi Tip diye. Bildiniz mi? İçerisinden karikatürler çıkardı Tipi Tip. Tipi Tip Kemal bu işlerden anlamaz. O sadece hakaretten, iftiradan anlar. Bir siyasi karikatür halinde gelmiş maalesef. 2010 seçimlerini, referandumları kaybedeceksin, 2011 seçimini kaybedeceksin, 2014 seçimini kaybedeceksin, şimdi meydanlarda ne olduğunu bilmediğin, tanımadığın, hangi olay karşısında hangi reaksiyonu gösterip göstermeyeceğini bilmediğin birini cumhurbaşkanı adayı olarak çıkaracaksın. Niçin? Tayyip Erdoğan düşmanlığından, millet düşmanlığından, milli irade düşmanlığından dolayı, yeni Türkiye korkusundan dolayı. Yeni Türkiye korkusunda boğulacaklar. Bilginiz olsun millet yeniden bunları sandığa gömecek. Aynen 30 Mart’ta olduğu gibi.”