Anadolu coğrafyasının en büyük silahı birlik ve beraberliğimiz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Anadolu coğrafyasının en büyük silahının Türkiye’nin birlik ve beraberliği olduğunu söyledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AK Parti Tuzla İlçe Başkanlığı tarafından Tuzla Belediyesi Sosyal Tesislerinde düzenlenen programda, iş adamlarına hitap etti.

Batı’nın, sömürge ülkelerini paylaştığını, gelişen silah ekonomisinin arz fazlasını düzenlendiğini belirten Soylu, “Az gelişmiş ve gelişmekte olan doğu ülkelerindeki askeri darbeleri görmezden geliyor ve kabul ediyor. Cunta yönetimleriyle hemen normal ilişki geliştiriyordu. Zaten bu yönü bilindiği için hatırlayın 15 Temmuz darbe bildirisinde uluslararası anlaşmalara ve yükümlülüklere bağılılık vurgusuna yer vermişlerdi. Kendi kalkınma tarihlerinde aynen 1960, 1980 darbesinde olduğu gibi yer vermişlerdi. Bu yıllardaki darbe dönemlerinde Batı hemen darbe yönetimlerini kabul etti.” diye konuştu.

AB ülkelerinin yıllarca kendi ülkelerindeki havaalanlarının büyüklükleriyle övündüğünü anlatan Soylu, şöyle devam etti:

“Türkiye’de büyük bir havaalanının neden yapılamayacağını ülkemizi karıştırarak ortaya koymaya çalıştılar. Türkiye kendi adına yeni bir tartışmayı, yeni bir hükümet sistemini ortaya koyduğu zaman topyekun bir şekilde Türkiye’nin karşısına çıktılar. Ortaya koydukları müdahalelerle bunları değerlendiren her kim varsa, onları siyaset dışına ittiler. Milletin karşısında itibarsızlaştırdılar. Hatta bu ülkede bir başbakan ve iki bakan astılar. 28 Şubat sonrasında bu toplumun her bir ferdine deli gömleği giydirdiler. Türkiye’de haşhaş ekimi konusunda ambargo koydular ama kendileri ürettikleri sentetik ve kimyasal uyuşturucuları Türkiyemize gençlerimizi zehirlemek maksadıyla gönderiler. Neticede barış ve refah getireceklerini iddia ettikleri ülkeleri, kaosa ve bilinmez bir geleceğe doğru sürüklediler.”

Soylu, Batı’nın Türkiye’deki işbirlikçileriyle birlikte irtica örtüsü altında bankaları bir gecede hortumladıklarını ve maliyetini millete ödettiklerini aktararak, “28 Şubat’ta hepimize deli gömleği giydirdiler. Devletin memurları cuma namazına bile gelmekten korktular, ürktüler. Millet korkmadı, ürkmedi. Uzun zamandan beri bu oyunu oynuyorlar. Çünkü, dünyada kendi merkezlerini kaybediyorlar. Bunun için güvenli tek bir ülke var. O da Anadolu topraklarıdır. Anadolu topraklarının bir özelliği var. Gürcü, Azeri, Arnavut, Pomak, Arap, Kürt, hepsi bizim ülkemizde var. Bin yıldır kardeşlik hukukunu yürüten bir Türkiye var. Bu Anadolu coğrafyasının en büyük silahının ne olduğunu biliyor musunuz? Bu ülkenin en büyük silahı birliği, beraberliğidir” ifadelerini kullandı.