Amacımız Anadolu coğrafyasını aslı olan kuvvetle buluşturmaktır

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Memleketimiz zor günlerden geçiyor, üzerine türlü türlü oyun oynanıyor ama gelecek ve ufuk aydınlık. Hani derler ya çoğu gitti azı kaldı. İşte çoğu gitti azı kaldı.” dedi.

Bakan Soylu, Samsun Valiliğince şehit yakınları ve gaziler onuruna Ömer Halisdemir Konferans Salonu’nda düzenlenen yemekte yaptığı konuşmada, şehit yakınları ve gazilerle bir araya gelmekten gurur duyduğunu söyledi.

Türkiye’nin zor bir süreçten geçtiğini ancak milletin ve ülkeyi yönetenlerin dik duruşlarıyla tüm dünyaya mesaj verdiğini anlatan Soylu, aynı mücadelenin bundan sonraki süreçte de kararlılıkla devam edeceğini vurguladı.

Türkiye’nin tüm tarihinin en güçlü dönemini yaşadığını belirten Soylu, şöyle devam etti:
“Memleketimiz zor günlerden geçiyor, üzerine türlü türlü oyun oynanıyor ama gelecek ve ufuk aydınlık. Hani derler ya çoğu gitti azı kaldı. İşte çoğu gitti azı kaldı. Cumhuriyet iki temel ilke ile kurulmuştur. Birisi tam bağımsızlık, diğeri ise ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ sözüdür. Biz şu an buna en yakın olduğumuz zaman dilimini yaşıyoruz. Bugün tüm tarihimizin en güçlü olduğu dönem içindeyiz. Devletimize itibar ediniz, devletinizin yöneticilerine itibar ediniz. Biz sizleri asla yanlışa sevk etmeyiz. Biz sizi yanlış bir sabaha yöneltmeyiz. Bu ülkenin Cumhurbaşkanı, Başbakanı attığı her adımı ‘Acaba milletimiz bu adım hakkında ne söyler’ diye iğneden ipliğe değerlendiren bir anlayış içerisindeler. Onun için bize itibar etmenizi, bize güvenmenizi istiyoruz.”

“Amacımız Anadolu coğrafyasını aslı olan kuvvetle buluşturmak”

Soylu, yaptıkları işin sadece bugüne ait bir iş olmadığına dikkati çekerek, Ertuğrul Gazi’nin, Osman Gazi’nin, Orhan Gazi’nin, Fatih’in, Gazi Mustafa Kemal’in, Mevlana ve diğerlerinin anlayışlarını geleceğe taşımakla sorumlu olduklarını anlattı.

Bugünü değil, 400 yıl sonrasını düşündüklerini dile getiren Soylu, “Bizim iddiamız iktidar olmak değildir, bizim iktidarımız hükümet yönetmek değildir. Bilmenizi istiyorum ki bizim iktidarımız Anadolu coğrafyasını aslı olan kuvveti ile buluşturmaktır. Bütün iddiamız budur. Bunun için gece gündüz demeden çalışıyoruz. Sizlerden isteğimiz devletimize güvenin, bizlere itibar edin. Çünkü biz sizleri Allah’ın yardımıyla hiçbir dönem yanlışa sevk etmeyiz.” ifadesini kullandı.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ise vatanı için seve seve canını feda etmiş şehit yakınları ve gazilerle bir arada olmanın mutluluğunu yaşadığını kaydetti.

Şehit yakınları ve gazilerin her zaman yanlarında ve destekçileri olduklarını dile getiren Kılıç, “Sayın Cumhurbaşkanımız da her zaman şehit yakınları ve gazilerimizin tüm sorunlarının çözülmesi yönünde talimat verir. Bizler her zaman sizlerin yanındayız. Bu vatan sizlere minnettar.” diye konuştu.