”Ak Parti’yi başarıya, teşkilatların gücü taşıyacak”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, yaklaşan genel seçimlerde, bugüne kadar olduğu gibi teşkilatın gücüne inanılarak yapılacak çalışmaların AK Parti’yi yine başarıya taşıyacağını söyledi.

AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen teşkilat içi eğitim programının açılışında yaptığı konuşmada, Soylu, 2001 yılında kurulan ve 2002’den beri iktidarda olan AK Parti’nin teşkilatlarıyla birlikte geçmiş dönemlerde olduğu gibi bu dönemde de büyük bir sorumluluğu yerine getireceğini belirtti.

Türkiye’de 12 yıllık AK Parti iktidarında büyük bir devrimin gerçekleştirildiğini, bunda asıl pay sahibinin yapılan icraatların millete anlatılmasında, milletin beklenti ve taleplerinin parti organlarına yansıtılmasında rol alan teşkilatların payının büyük olduğunu vurgulayan Soylu, “Üç devrim gerçekleşti. Özgüven, demokrasi ve kalkınma devrimi. Bu devrimlerin altında sizlerin, AK Parti teşkilatının, bu kutlu davanın imzası vardır. Bu üç devrim tamamlanmış değildir. Biz büyük ve kutlu bir yürüyüşün başlangıcındayız” ifadesini kullandı.

“Ara dönemler bitmiştir”

Süleyman Soylu, AK Parti döneminde gerçekleştirilen icraatların 12 yıl önce hayal dahi edilemediğini belirterek, “Sizler bir tarih seyircisi, nakşedici, vakanüvis değilsiniz. Sizler tarih yapıcısınız, bu tarihi birileri yapıyor değil, geleceğimize, Anadolu coğrafyasında, bize emanet edilen medeniyette tarih yapıcı olarak rol alıyorsunuz. Vesayet dönemleri sona ermiştir. Bu ülkenin insanlarının değerlerini ötekileştirenlerin Türkiye’deki hükümdarlıkları sona ermiştir, ara dönemler bitmiştir. Türkiye’de bu ülkenin insanlarına had bildirmeye çalışanların egemenlikleri sona ermiştir. Özgüven, demokrasi, kalkınma devrimi karşılıksız değildir” diye konuştu.

“AK Parti’nin devrimci, değişimle, dönüşümle devrimin bir araya nasıl getirileceğinin altını en iyi çizen bir parti” olduğunu söyleyen Soylu, milletin AK Parti’yi 12 yıldır yalnız bırakmadığını, her seçimde desteğinin devam ettiğini ifade etti. Soylu, şöyle devam etti:

“Bu ülkede bir çok örtülü, örtüsüz darbeyi gerçekleştirmek istediler. Oligarşik medya, oligarşik bürokrasi üzerinden bu büyük perspektifi sakatlamaya çalıştılar. Buna nasıl AK Parti kadroları ayakta durarak, kıyamda durarak mücadele ortaya koyduysa, bunun en önemli kaynaklarından bir tanesi kadim, büyük milletimizdir, milletimizden aldığı destektir. 17 ve 25 Aralık darbelerini gerçekleştirenlerin, bu büyük milleti gelecek arzusundan uzaklaştırmaya çalışanların, bu toprakları ucuzlaştırmaya çalışanların, modern İpek Yolu’nun yeniden tesis edilmesini engellemeye çalışanların, Türkiye’nin değerini azaltmaya çalışanların, Türkiye’nin insan kaynağını, 1 milyar 750 milyon kitabı sıraların üzerine bırakılarak kendi neslini dünyanın gelişmiş ülkelerinin çocuklarıyla rekabet etmesini engellemeye çalışanların kurduğu tuzaklara bu millet, 14 Mart seçimlerinde yüzde 45,5 oy vererek, tuzakları kurmaya çalışanlara dersini vermiştir. AK Parti kadrolarına ‘Sizin ortaya koyduğunuz doğruları tasdik ediyorum’ demiştir. AK Parti 12 yıldan beri ne şiddet, ne tahakküm, baskı ne de ötekileştirme ortaya koymadan tam tersi bu topraklarda olmaması gereken bütün ötekileştirmeleri elinin tersiyle iterek, sadece ve sadece sandıkla, reyle ve milli iradeyle bu büyük milletle buluşturulmuştur. Kongrelerinizde aldığınız her bir oyun sorumluluğu vardır. Bu millet bütün desteğiyle AK Parti’nin arkasındadır.”

“Başarıya, teşkilatın gücü taşıyacak”

Süleyman Soylu, teşkilat kadrolarını, devlet kademeleriyle olan ilişkilerinde dikkatli davranmaları gerektiği hususunda uyararak, şunları kaydetti:

“Sizin ilçe teşkilatınızdaki gücünüzü istismar etmek isteyen olabilir. Kendilerine maddi, manevi güç devşirici imkanlar sağlamak isteyenler olabilir. Bu dava, sadece hunhar saldırılarla karşı karşıya değildir. Bizlerin gücünü istismar ederek bir şekilde istismar üzerinden o gücü devşirmeye çalışanların bilinçli ya da bilinçsiz saldırılarıyla da karşı karşıyadır. En yakın arkadaşlarınız, mesai arkadaşlarınız devlet kademelerindeki ilişkilerini sizlerle girift hale sokmaya çalışabilirler. Bunlara müsaade etmediğiniz sürece bu milletin vermiş olduğu sorumluluğu yarına taşıma noktasındaki sorumluluğu ortaya koyabiliriz. Mal, makam, zenginlik, sermaye bunların hepsi dünyevidir. Bizim üzerimizde kalacak en temel miraslardan bir tanesi şudur; ‘Benim babam, dedem, büyüğüm bu ilçede ilçe başkanlığı yaptı, haklının hakkını gözetti, adaletli davrandı, kimseye istismar yapmadı, herkesi kucakladı, kuşattı, kimseyi ötekileştirmedi, kimseye etnik kökeninden, düşüncesinden, siyasi anlayışından farklı davranmadı’ demek mirasların, sermayelerin, makamların en büyüğüdür, onurların, şereflerin en büyüğüdür.”

AK Parti’nin güçlü bir teşkilat olduğuna ve teşkilat bilinciyle çalışmanın önemine vurgu yapan ve yaklaşan genel seçimlerde, bugüne kadar olduğu gibi teşkilatın gücüne inanılarak yapılacak çalışmaların AK Parti’yi yine başarıya taşıyacağına dikkati çeken Soylu, “İnşallah 8 Haziran sabahı gazetelerde şunlar yazacak; ‘İşte AK Parti’nin zaferi, işte milletin zaferi, işte Türkiye’nin zaferi’. Bu büyük mutluluktan bir tek arkadaşımızın yoksun kalmasını istemiyoruz. Sandıklardan çıkacak her oy, bizim 2023 hedefleriyle buluşmamızdır, her oy Türkiye’nin kendi uçağını yapmasıdır, kendi arabasını yapmasıdır, kendi istihbarat uydusunu yapmasıdır. ‘AK Parti’ diye Türkiye’nin dört bir yanında çığlık gibi yükselecek her oy Türkiye’nin dünyanın ilk 10 büyük devleti arasında olmasıdır. Zengin, demokrat, özgür ve güçlü bir Türkiye olmasıdır” değerlendirmesinde bulundu.

Eğitim programına, 13-17 Kasım tarihleri arasında yapılan teşkilat kongrelerinde seçilen 190 ilçe başkanı, 190 teşkilat başkanı ve 12 belde başkanı katılıyor.