AK Parti’nin en önemli gücü millettir

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Türkiye’yi hükümetsiz bırakmamak için Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımıza görev verdiği tarihten bugüne kadar hem Meclis’te bulunan siyasi partilerle hem de daha ziyade Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi ile yeni hükümet kurma konusundaki adımlarımızı attık” dedi.

Soylu, AK Parti Ortahisar İlçe Başkanlığında düzenlen toplantıda, AK Parti’nin 14 Ağustos Cuma günü 14. kuruluş yıl dönümü olduğunu anımsattı.

AK Parti’nin, 13 yıldır milli iradeden sapmayan bir anlayışı ortaya koyduğunu ifade eden Soylu, şöyle konuştu:

“AK Parti’yi iktidar döneminde de kurulduğu günden itibaren milletle kurmuş olduğu ilişkilerde de aldığımız yüzde 41 oyun sorumluluğunda da milletimizin vermiş olduğu işaretle bugüne kadar getirdik. Bir taraftan milletimizin huzurunu, sükununu bozmaya çalışanlara karşı sanki bir hükümet boşluğu olur da ‘biz bundan istifade ederiz’ diyenlere karşı gerek Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, gerek hükümetimizin ve siyasetimizin bu konuda ortaya koymuş olduğu iradeyi hiçbir boşluk bırakmadan göstermeye bu süreç içerisinde çalıştık.”

Soylu, hükümet kurma çalışmalarının devam ettiğini anlatarak, “Türkiye’yi hükümetsiz bırakmamak için Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımıza görev verdiği tarihten bugüne kadar hem Meclis’te bulunan siyasi partilerle, daha ziyade Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi ile yeni hükümet kurma konusundaki adımlarımızı attık” ifadesini kullandı.

CHP ile istikşafi görüşmeler yaptıklarını dile getiren Soylu, “Görüşmeciler Genel Başkanımız Ahmet Davutoğlu’na bilgi verdi. Dün akşam da merkez yönetim kurulumuz bu konuda tekrar toplandı. Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu da pazartesi günü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir görüşme gerçekleştirecek” diye konuştu.

“AK Parti’nin bir gücü var, o da millet”

Soylu, AK Parti’nin en önemli gücünün millet olduğunun altını çizerek, şöyle devam etti:

“AK Parti’nin bir gücü var o da millet. Milletin de bir gücü var o da rey ve sandık. Milyon dolarlarla rekabet edebilecek yegane güç 50 gramlık oy pusulasıdır. Bizim teşkilat olarak görevimiz Türkiye’nin nereden geldiğini, nerede olduğunu, nereye gitmesini düşündüğümüzü milletimizle paylaşıp, milletimizin gücünü AK Parti’de toplayabilmektir ve AK Parti’nin milletin gücü kendi üzerinde olan ve onunla birlikte hareket eden siyasal konumunu devam ettirebilmektir.”

Tek başına iktidara hazırlıklı olduklarını ancak kararı milletin verdiğini vurgulayan Soylu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Millete küsülmez, darılmaz, milletin verdiği karar üzerinden yol haritası belirlenir. Millet yüzde 41 vererek AK Parti’yi milletin omurgası olarak tespit etmiştir ve ‘ben sensiz yolculuk yapmak istemiyorum, AK Parti ile yolculuk yapmak istiyorum’ demiştir. Şimdi bizim üzerimize bir önceki durumdan bu yeni durum, daha büyük bir vazife ortaya koymaktadır. Türkiye’de 2 aydan beri hükümet kurma çalışmaları devam ediyor. Bunun elbetteki son 20 günü anayasal projeler içerisinde devam ediyor ama zihni olarak Türkiye’de seçimin bittiği andan itibaren hepimiz müzakere ediyoruz. Bizim hem kendi ilimizde hem de Türkiye’de çok daha büyük gayret ortaya koyabilecek ve çok daha büyük bir mücadele edebilecek ve daha iyi sonuç alabilecek bir konuma ulaşmamız gerekir. Bunun için biz de çalışıyoruz.”

Soylu, buradaki programın ardından AK Parti İl Başkanlığı binasında gençlik kolları yönetimi ve ilçe gençlik kolları başkanları ile bir araya geldi.