Ak Parti’de yoğun mesai

AK Parti teşkilatları bir taraftan kongre ve rutin çalışma programlarını sürdürürken, geçen cumartesi ve pazar, yaklaşık yarım milyona yakın vatandaşla doğrudan temasa geçilen çeşitli temalı programlar gerçekleştirdi.

AK Parti Genel Merkezi’nden alınan bilgiye göre, 1 Ekim’de başlayan kongre süreci kapsamında, şimdiye kadar 48 il, 951 ilçe, 35 beldede kongreye gidildi. Geçen hafta sonu bakan, üst düzey parti yöneticisi ve milletvekillilerinin katılımıyla 8 il kongresi, 181 ilçede kadın kolları, 171 ilçede gençlik kolları kongresi yapıldı.

AK Parti teşkilatları, eğitim programı, il danışma meclisi toplantıları, esnaf ve taziye ziyareti gibi binin üzerinde çeşitli etkinlik de gerçekleştirirken, binlerce görevlisiyle sahada yaklaşık yarım milyon insanla doğrudan temas kurdu.

AK Parti Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, partilerinin, sadece Türkiye için değil dünya için de siyaset modellemesi ortaya koyduğunu söyledi.

Parti için milletin içerisinde olmak, siyasetin gerektirdiği rutini eksiksiz yerine getirmek ve dünyayı takip etmenin vazgeçilmez kavramlar olduğunu dile getiren Soylu, “Bütün bunları bir araya getiren, sürekli olarak da bunu kendi hedefi belirleyen ve hedefini aşmak için de çabalayan bir gayreti ortaya koyuyor” diye konuştu.

Yıllarca tahkir edilen, ezilen halka ait siyasete, AK Parti’nin itibar kattığını belirten Soylu, şunları kaydetti:

“Hem siyasetin yapılabilirliğini ortaya koyuyor hem de bunun millete ve kendi topraklarına ait olduğunu, evrensel ilklerle bütünleşebileceğini ifade ediyor. Bunu soyut biçimde yapmıyor, bunu bütün teşkilatlarıyla, belediye başkanlarıyla, milletvekilleriyle, hükümetiyle birlikte gerçekleştiriyor. AK Parti’nin başarısındaki temel anlayışın bu olduğunu ifade etmeliyim. Fikri olarak, felsefe olarak çok sağlam zemine oturtuyor. Bu sağlam zeminde milletle buluşuyor.”

“Binlerce insan, on binlerce insanla temas kuruyor”

Doğu fikir, doğru felsefe, doğru hizmet anlayışıyla milletle buluşmanın önemine işaret eden Soylu, “Bunu gerçekleştirmezseniz duvara çarparsınız. İlk önce halk nezdinde duvara çarparsınız, toplantılarınızda heyecan, millet buluşmalarınızda karşılık bulamazsınız” diye konuştu.

Soylu, AK Parti’nin sadece bu hafta sonu 8 il kongresi, yaklaşık 400’ü aşkın kadın ve gençlik ilçe kongreleri gerçekleştirdiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İl başkanlıklarında il danışma toplantıları, ilçe danışma toplantıları, ki bunların hepsi yılda 11 bini buluyor, bunlarla birlikte eksiksiz yönetim kurulu toplantıları, yürütme kurulu toplantıları, mahalle danışma toplantıları, sandık yönetim kurul toplantıları, bir taraftan bizim bölümümüzün dışında seçim koordinasyon merkezinin bölge toplantıları, yerel yönetimlerin bölge toplantıları, halkla ilişkilerin sivil toplum toplantıları… Kongrelere giden genel başkan yardımcılarımız, bakanlarımız, milletvekillerimiz, grup başkanvekillerimiz, kadın kollarımızın genel merkez yöneticileri, gençlik kollarımızın genel merkez yöneticileri, binlerce insan, sadece görevli olarak sahada ve on binlerce insanla temas kuruyor.”

“Dünyada eşi benzeri görülmemiş bir siyasi hareket üslubudur”

Soylu, parti teşkilatlarının ayrıca esnaf ziyaretlerinden sivil toplum ziyaretlerine kadar birçok dışa yönelik faaliyetler de bulunduğu bir süreç yaşadıklarını vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Bu demokrasinin teminatıdır. Bu aynı zamanda bugünkü ekonomik istikrarın teminatıdır, siyasi istikrarın teminatıdır. AK Parti, bütün hücreleriyle, toplumsal refleksleri, talepleri anında ölçebilme ve iletişim kanallarını sağlıklı şekilde yönetebilme kabiliyetine sahiptir. Yani bir hafta sonu, yarım milyon insanla temalı bir şekilde karşı karşıya gelmek ve onlarla yeni Türkiye konusunda bir mutabakatın altına imza atabilmek, dünyada eşi benzeri görülmemiş bir siyasi hareket üslubudur.”

“Yüksek motivasyonunun en önemli göstergesi”

Partide, rutin, genel faaliyetlerin de ödün vermeden gerçekleştirildiğini anlatan Soylu, şunları kaydetti:

“Bu, AK Parti’nin moralitesinin, stratejik kabiliyetinin, insan kaynağı yönetiminin ve önümüzdeki döneme hazırlanma konusundaki yüksek motivasyonunun en önemli göstergesidir. Bunu, bir teyakkuz hali olarak, bir seferberlik hali olarak nitelendirebiliriz. Bu hazırlık, milletimiz nezdinde gözetilen, takip edilen hazırlıktır. Bu, haziran seçimleriyle milletimize taahhüt ettiklerimizin, milletimizle beraber gerçekleşebileceğine herkesin kanaat getirdiği bir hazırlıktır.”