AK Parti’de sandık kurulları toplantısı yapıldı

Tüm Türkiye’de aynı anda 173 bin 388 sandıkta 1 milyon 63 bin 170 kişiyle “Sandığa Sahip Çıkıyoruz” toplantıları düzenledi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, partisinin sandık yönetim kurullarınca ülke genelinde düzenlenen toplantılara ilişkin, “Bu içinde bulunduğumuz sürecin amacı, sandık yönetim kurullarımızın, Türkiye’de bütün seçmenlerimize yeni Türkiye sözleşmesini ulaştırmasıdır. Bu, siyasi hayatımızın gördüğü en büyük demokrasi harekatıdır” dedi.

AK Parti bünyesinde kurulan sandık yönetim kurulları, bugün tüm Türkiye’de aynı anda 173 bin sandıkta 1 milyon 63 bin 170 kişiyle “Sandığa Sahip Çıkıyoruz” toplantıları gerçekleştirdi.

Bu kapsamda, Ankara’da 2070 Nolu Sandık Yönetim Kurulu Toplantısı ise sandık başkanının Keçiören semtindeki evinde düzenlendi.

Toplantıya katılan Soylu, burada yaptığı konuşmada, 7 Haziran seçimlerine doğru Türkiye’nin hem bir büyük seçim heyecanıyla hem de yeni Türkiye heyecanı ile ilerlediğini kaydederek, siyasi hayatın yapı taşları olarak nitelendirdikleri siyasi partilerin de hazırlıklarını büyük bir gayretle ortaya koyduklarını ifade etti.

“Demokrasinin, milli iradenin tecelligahı olarak nitelendirdiğimiz sandığa doğru hep birlikte yürüyoruz” değerlendirmesinde bulunan Soylu, partilerinin, teşkilatlanma açısından çok çeşitli birimleri bulunduğunu anlattı.

Bu teşkilatlarının en küçük biriminin ise sandık yönetim kurulları olduğunu dile getiren Soylu, bunların Türkiye genelindeki her sandık alanında teşkilatlandığını, bugün ise bu kurulların aynı anda ülke genelinde ayrı ayrı toplantılar düzenlediğini söyledi.

Soylu, büyük bir aile olan AK Parti’nin, siyasetin kurumsallaşmasına, gelişmesine büyük önem verdiğini, bu konuda bugüne kadar siyasi hayatta yaşanan eksiklikleri yeniden milletimize göstermemek adına büyük çaba harcadığını belirtti.

Süleyman Soylu, şunları kaydetti:

“Maalesef darbeler, siyasi hayatların geleneklerini köreltmişler. Maalesef Türkiye’de darbe süreçleri, siyasi partilerin on yıllarca boyu oluşturmak durumunda olduğu kurumsal yapılarını ortadan kaldırmışlar. 1983’te tekrar siyasi hayat başlamış. Bugün 2015, biz 1946’dan itibaren çok partili siyasi hayattayız. Ama işte bugün iktidarda olan AK Parti’nin ve 1983’te kurulan siyasi partilerin toplam ömürleri belli. Onun için AK Parti, tam o 1946’dan başlayan siyasi hayattaki tecrübeyi de siyasi hayata getirebilmek için çok önemli bir gayret ortaya koyuyor. Yani sadece yol, köprü, baraj, hastane, üniversite, kalkınmışlık, zenginlik, özgürlük, demokrasi, çoğulculuk, sivillik değil onun ötesinde bir şey daha ifade ediyor. Bütün bunları devam ettirebilecek siyasi hayatın tahkimatını ve kuvvetlendirilmesini ortaya koyuyor.”

Sandık yönetim kurullarının temel amaçlarından birinin de bu olduğunu belirten Soylu, “Bugün Türkiye’nin her tarafında, sosyal medyada bütün bunları görebileceğimiz, hem kendi aramızdaki sinerjiyi artırabilecek hem kendi sorumluluğumuzu artırabilecek hem de önümüzdeki seçime AK kadroların, AK partinin bütün teşkilatlarının hazır bir şekilde ulaşmasını sağlayabilecek bir çalışma metodolojisini de ortaya koyuyoruz” dedi.

Önümüzdeki hafta bütün illerde, mahalle başkanlarını bir araya getireceklerini aktaran Soylu, 21 Mart’ta ise AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla ilçe ve il başkanları, kadın kolları, gençlik kolları, ana kademe ilçe ve il başkanlarından oluşan 3 bin 100 kişiyi Ankara’da bir araya getireceklerini belirtti.

Soylu, şöyle devam etti:

“Bu içinde bulunduğumuz sürecin amacı ne? Amacı şudur. Sandık yönetim kurullarımızın, Türkiye’de bütün seçmenlerimize yeni Türkiye sözleşmesini ulaştırmasıdır. Bu, siyasi hayatımızın gördüğü en büyük demokrasi harekatıdır. 1 milyon 63 bin sandık yönetim kurulu üyemiz, kadınlarımız, gençlerimiz, ana kademelerimiz, yani sandık yönetim kurulunda bulunan bütün arkadaşlarımız, kendi mahallinde bulunan, kendi sandık alanında bulunan seçmenlere ulaşacaklar, onlara yeni Türkiye’yi anlatacaklar. Onlara 2023’ü, 2053’ü ve 2071’deki cihanşümul bir Türkiye’nin nasıl olacağını, cihanşümul bir devletin nasıl olabileceğini anlatacaklar. Onun için bugün burada yaptığımız, AK Parti’nin en küçük teşkilat birimi olmasına karşın en büyük demokrasi harekatıdır.”

-“Türkiye’de oy kullanma güvenliğimizin büyük bir riski yok”

Bir basın mensubunun, sandık yönetim kurullarının, sandık güvenliği konusunda hangi önlemleri alacağını sorması üzerine Soylu, bu kurulların kendi içlerindeki değerlendirmeleri sonucunda sandık asil ve yedek üyelerinin belirleneceğini anlattı.

Süleyman Soylu, “Türkiye özellikle 1950’den itibaren seçimini iyi gerçekleştirmiş bir ülkedir. Sonuçları, 1946 seçimleri hariç, tartışmaya mahal bırakmayacak şekilde gerçekleştirilen bir ülkedir. Bunu sadece biz kendi içimizden, kendi kendimize söylüyor değiliz. Bunu bütün dünya da aynı şekilde Türkiye’yi izleyerek tespit ediyor” diye konuştu.

Türkiye’de oy kullanma güvenliği açısından büyük bir risk bulunmadığını vurgulayan Soylu, “Sadece bazı alanlarda, bazı yerlerde bu tip değerlendirmeler söz konusu. Onu da bir taraftan Yüksek Seçim Kurulumuz, bir taraftan güvenlik kuvvetlerimiz, insanlarımızın kendi iradelerini sandıklara yansıtması, seçmenlerimizin sandıklara yansıtması konusundaki o temel hürriyetini bir şekilde kullanmasını sağlayacaktır” dedi. .

Toplantıda, AK Parti Düzce Milletvekili Fevai Arslan, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ve AK Parti Ankara İl Başkanı Nedim Yamalı ile Keçiören İlçe Başkanı Zafer Çoktan da hazır bulundu.