AK Parti ülkenin ihtiyaçlarına, gerçeklerine bakar

Seçim sonuçlarının AK Parti açısından bir sorgulama konusu olduğunu kaydeden Soylu, koalisyon seçenekleri arasında AK Parti’nin olmadığı gerçekçi bir ihtimal olduğunu söyledi.
Habertürk ekranlarında Veyis Ateş’in sorularını yanıtlayan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, seçim sonuçlarını ve koalisyon tartışmalarını yorumladı.

Seçim sonuçlarının AK Parti açısından bir sorgulama konusu olduğunu kaydeden Soylu, koalisyon seçenekleri arasında AK Parti’nin olmadığı gerçekçi bir ihtimal olduğunu söyledi.

Soylu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın erken seçim, Başbakan Davutoğlu’nun ise koalisyon istediği iddiaları içinse “…tabanınız da bazı siyasi aktörler de çekince içinde olabilir doğal olarak. Ama sonuçta ortada bir yüzde 41 gerçeği var” dedi.

İşte Soylu’nun açıklamalarından satır başları:

Seçmen AK Parti’ye ne mesaj verdi?

13 yıllık bir yükseliş var. Bunu millet yaptı, AK Parti öncülüğünü ve sözcülüğünü yaptı. Millet bu seçimlerde AK Parti’ye “sen sistemin omurgasısın” mesajı verdi. “Seni iktidara getirdiğim yüzde 34’ten daha fazla oy veriyorum” dedi. Yüzde 41 oy verdi de geri kalan yüzde 59 bir daha size oy vermeyecek diye bir şey yok. Sonraki seçimde bu oran 45-46’ya da çıkabilir, daha aşağı da inebilir. Vatandaş statik durmaz.

AK Parti’siz tek bir koalisyon seçeneği var

Milletin AK Parti’yi orturttuğu yer vazgeçilmez bir yerdir. AK Parti dışında tek bir koalisyon ihtimali var. Onun dışındaki bütün seçenekler AK Parti’li seçeneklerdir. Millet “seni beğeniyorum, icraatlarını beğeniyorum, halka yaklaşımını beğeniyorum, bir çok şeyini beğeniyorum, ama şimdi dur biraz düşün, sana niye 41 verdim” dedi. Bu da AK Parti için bir fırsattır. 7 Haziran’ın temel önermesi buradan bir çözüm üretilmesi talebidir. Millet AK Parti’ye “nasıl bir çok sorunu çözdüysen bunu da çöz” demiş oldu.

CHP’nin yerinde olsaydık iktidar hesabı yapmazdık

AK Parti kendine bakarak bir siyasi hesap içine girmez. AK Parti ülkenin ihtiyaçlarına, gerçeklerine bakar. Milli iradenin çıkardığı sonuca bakar. İlla iktidar olmak gibi tavrımız olamaz, bunu millet ortaya koyar. Eğer yüzde 35 oy alsaydık, ya da CHP’nin yerinde olsaydık iktidar hesabı yapabilir miydik?

AK Parti koalisyon konusunda ne aşamada

AK Parti koalisyon görüşmelerinde ilkelerinden vazgeçmez. Diplomatik girişimler olabilir, olmuştur. Ama bu sürecin beklentilere uygun olmasını sağlamak zorundayız.

Erdoğan seçim Davutoğlu koalisyon mu istiyor?

AK Parti tek başına karar almak konusunda bir alışkanlığa sahip. 13 yıldır tek başına iktidar. Ama koalisyonda ortağınızın da sözü olacak. AK Parti’nin bundan çekinmesi çok doğal. Burada tabanınız da bazı siyasi aktörler de çekince içinde olabilir doğal olarak. Ama sonuçta ortada bir yüzde 41 gerçeği var.