AK Parti Türkiye’yi hükûmetsiz bırakmak istemiyor

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, hükümet kurma çalışmalarına ilişkin, “AK Parti Türkiye’de, Türkiye’nin kazanımlarının devam etmesini ve hedeflerine ulaşmasını istiyor. Aynı sorumluluğu da bize bu yükümlülüğü veren milli iradenin talebiyle beraber diğer siyasal partilerden istiyor” dedi.

Soylu, partisinin il başkanlığınca bir düğün salonunda verilen iftar programına katıldı.

Soylu, gazetecilere yaptığı açıklamada, 7 Haziran seçimlerinde yüzde 41 AK Parti, yüzde 25 CHP ve yüzde 16 MHP’nin oy aldığını ve hiçbir siyasi partiye tek başına iktidar etme yeteneği vermeyen bir sonuç oluştuğunu belirtti. Soylu, eğer bir hükümet kurulacaksa bir şart ortaya koymadan, AK Parti’nin felsefesi ve fikriyatından ayrılmadan, beraber bunu yapabilecek bir siyasi partiyle yol yürünebileceğini ortaya koyduklarını ve değerlendirdiklerini dile getirdi.

“AK Parti Türkiye’yi hükümetsiz bırakmak istemiyor”

Siyasi parti yetkilileri CHP ve MHP’nin bu sürecin başından itibaren sürekli “kırmızı çizgilerden” bahsettiklerini ifade eden Soylu, şunları söyledi: “Eğer Türkiye’de biz yüzde 41’i onlar yüzde 25 ve yüzde 16 sorumluluğunu hissedeceklerse, kırmızı çizgilerle bu işin sürdürülebilir olmasının mümkün gözükmediği ortadadır. Şimdi masada müzakerenin yapılacağı döneme doğru adım atılmaktadır. AK Parti Türkiye’yi hükümetsiz bırakmak istemiyor. AK Parti bir hükümetin kurulmasını istiyor. AK Parti Türkiye’de, Türkiye’nin kazanımlarının devam etmesini ve hedeflerine ulaşmasını istiyor. Aynı sorumluluğu da bize bu yükümlülüğü veren milli iradenin talebi ile beraber diğer siyasal partililerden de istiyor. Şunu çok net ortaya koymak lazım. Şimdi yapılması gereken Türkiye’nin daha iyi, daha güçlü ve daha kuvvetli yürüyebileceği bir sistemin oluşturulmasıdır. Bunu da elbetteki yeni anayasa ile Türkiye’nin yarınlara yürüyüşü ile birlikte Türkiyemizin tamamıyla gerçekleştireceğiz. Diğer siyasi partiler de bunların temsilcisi oluyorlar.”

Bir değerlendirme yaparken, masaya otururken elbetteki her siyasi partinin fikriyatının, felsefesinin, düşüncesinin ve tüzüğünün bağlayıcılığının esas olduğuna değinen Soylu, “Bunu tartışmamak gerekir. Seçim meydanlarında söylenen sözler üzerinden bir müzakere ortamına girilecekse bundan sonuç almak da zordur. Bizim beklentimiz siyasi partilerin özellikle CHP ve MHP’nin bu konuda milletin iradesine milletin talebine uymaları gerekliliğidir. Tabii onların kendi partilerinin kararlarıdır. Fakat biz bu iyi niyet ile bu samimiyet ile beraber yeni hükümet kurma çalışmalarına başlayacağız. İnşallah memleketimiz için milletimiz için hayırlı bir netice oluşacaktır düşüncesi içerisindeyim” diye konuştu.