AK Parti KOSGEB Kredileriyle Esnafa Destek Oluyor

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “AK Parti iktidarı, bir taraftan ekonomik iklimi bir yerde tutarak diğer yandan dönem dönem can suyu kredileri, KOSGEB kredileriyle esnafa destek olmaya çalışmaktadır” dedi.

Soylu, Çine Esnaf ve Sanatkarlar Odasını ziyaretinde, ara eleman sıkıntısının dile getirilmesi üzerine, AK Parti hükümeti olarak ülkedeki bu sorunun çözülmesi adına çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Meslek liselerinin önünü tıkayanların, aynı zamanda küçük ve orta ölçekli girişimcilerin adım atmasını engelleme gayreti sergilediğini ifade eden Soylu, “Meslek eğitimi ve ara teknik eleman dediğimiz mesele konusunda maalesef 28 Şubat belirleyici bir faktördür. İmam Hatip liselerini engelleyeceğim diye Türkiye’nin meslek liseleriyle ilgili çok önemli bir engellemesini gerçekleştirmişlerdir. Sebebi sizin gibi küçük, orta boy sanayicileri, işletmecileri veya küçük esnafın adım atmasını engellemektir. Tamamı budur. 28 Şubat sürecinde bunu sağlayan unsur, bizim İstanbul lobisi diye tabir ettiğimiz lobi” diye konuştu.

“Esnaf, Türkiye’nin bel kemiğidir”

Türkiye’de en önemli avantajın genç nüfus olduğunu dile getiren Soylu, gençleri bir taraftan mesleki kariyer olarak en üst noktaya ulaştırırken diğer yandan eğitim açısından donanımlı bir yapıya kavuşturma gayreti içerisinde olduklarını belirtti.

Esnafın da Türkiye’de çok önemli dinamikler arasında yer aldığına vurgu yapan Soylu, şunları söyledi:

“Esnaf, Türkiye’nin bel kemiğidir. Bu sözün sağı solu yoktur. Nerede bel kemiğidir? Ekonomide, Türkiye’nin aile yaşantısında bel kemiğidir. Taksicisinden bakkalına, tuhafiyecisinden manavına kadar esnaf oradaki emin insandır, emin kişidir, Türkiye toplumunun, milletimizin balansıdır. Bu kadar net ve açıktır. AK Parti iktidarı, bir taraftan ekonomik iklimi bir yerde tutarak diğer yandan dönem dönem can suyu kredileri, KOSGEB kredileriyle esnafa destek olmaya çalışmaktadır.”

Soylu, daha sonra Çine Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü ile Ziraat Odasını ve esnafı ziyaret etti.