Ahilik bayrağını önümüzdeki yüzyıllara hep birlikte taşıyacağız

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, “Ahilik başlı başına oluşturduğu gelenekle töreyle ve anlayışla bir milletin ticaret hayatının kuralları ve tanımlanmasıdır” dedi.

Soylu, Valilik Toplantı Salonu’nda, iş adamları Orhan ve Yüksel Özyurt kardeşler tarafından Araklı ilçesinde 7 milyon liraya yaptırılacak 24 derslikli ilkokulun protokolüne ilişkin imza törenine katıldı.

Bakan Soylu, bir soru üzerine Trabzon’daki programı kapsamında Ortahisar ilçesine bağlı Boztepe Mahallesi’ndeki Ahi Evran’ın adını taşıyan türbeyi de ziyaret ettiğini söyledi.

Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafyanın önemine işaret eden Soylu, “Bizim coğrafyamız, özellikle hem esnafın hem dürüstlüğün hem kazanmanın hem çalışmanın hem erdemin hem de tüm medeniyet değerlerimizin bunlarla beraber buluştuğu bir coğrafyadır. Böyle suyun kendi mecrasında aktığı gibi akmıyor her şey. Özellikle buna ait birtakım kurallar, belirlemeler, değerler söz konusu. Bu değerler oluşurken de toplumun hayatıyla geçmişimizle tarihimizle ilişkilerimizle ve yardım severliğimizle birlikte oluşuyor.” diye konuştu.

Ahilik denilen müessesenin milletin değerlerini yansıttığını vurgulayan Soylu, şöyle konuştu:
“Ahilik başlı başına oluşturduğu gelenekle töreyle ve anlayışla bir milletin ticaret hayatının kuralları ve tanımlanmasıdır. Onu ahlaka, üretime dayandırır ve onu aslında elden ele gelecek nesillere aktararak da sürdürülebilirliğini ortaya koyar. Bu açıdan Türkiye’de esnafımızın bu ahilik geleneğiyle buluştuğunu ama bundan sonraki süreçte bunun çok daha önemli olduğunu çünkü kürselleşmenin birtakım yerel değerleri erozyona uğratma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını ifade etmek istiyorum.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında düzenlenen programlara katılmak için Kırşehir’de bulunduğunu anımsatan Soylu, “Cumhurbaşkanımız hem Ahi Evran Üniversitesinin bulunduğu hem de Ahi Evran’ın kendisini tanımladığı Kırşehir’de. Biz ahilik bayrağını önümüzdeki yüzyıllara hep birlikte bu bütün anlayışıyla birlikte taşıyacağız. Ahilik bayrağı aslında dünya ticaretinin de ülkemiz ticaretinin de bayrağının nasıl dalgalanması gerektiğini her noktada ortaya koyacaktır çünkü o bayrakta hak, hakkaniyet, üretim, komşu, saygı ve en nihayetinde insanlığın tüm unsurları ve ilkeleri söz konusudur.” değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti iktidarının esnafa büyük önem verdiğini dile getiren Soylu, “AK Parti, yüzde 47’lerden yüzde 4’lere kadar esnafımızın kredilerini indirmiştir. Yaklaşık 2009 yılından itibaren 184 bin kişiye girişimcilik eğitimini sadece İŞKUR vermiştir” şeklinde konuştu.

Daha sonra Bakan Soylu, Özyurt kardeşlere eğitime verdikleri destek dolayısıyla teşekkür etti. Ardından okul yapımına ilişkin protokol imzalandı.

Bakan Soylu, günün anısına Orhan ve Özyurt kardeşlere tablo hediye etti.