AFGANİSTAN’DAKİ ÇATIŞMA DIŞ KAYNAKLI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Afganistan ve Ortadoğu’nun 21. Yüzyılın ikinci yarısından bu yana çatışma ortamında bulunduğunu, bu çatışmanın da suni ve dış kaynaklı olduğunu söyledi. Soylu, “Bu olumsuz halin giderilmesi için Türkiye gerek diplomatik, gerekse ekonomik anlamda her türlü çabayı göstermiştir ve göstermeye de devam etmektedir” dedi.

Afganistan Milli Günü’ne katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, burada yaptığı konuşmada Türkiye ile Afganistan arasındaki diplomatik ilişkilerin 1 Mart 1921 tarihinde imzalanan anlaşmaya dayandığını ifade etti. Soylu, bu tarihin sadece resmi ilişkileri belirleyen bir tarih olmadığını, her iki ülkenin dostluk ve kardeşliğini birbirine bağlayan bir tarih olduğunu söyledi.

Afganistan ve Ortadoğu’daki çatışma suni ve dış kaynaklı

Bakan Soylu konuşmasında, Afganistan ve Ortadoğu’nun 21. yüzyılın ikinci yarısından bu yana çatışma ortamında olduğuna dikkat çekerek, “ Esasen suni ve dış kaynaklı olarak oluşturulan bu olumsuz halin giderilmesi için Türkiye gerek diplomatik, gerekse ekonomik anlamda her türlü çabayı göstermiştir ve göstermeye de devam etmektedir. Son 15 yılda, uluslararası toplumun güvenlik ve kalkınma alanlarında Afganistan’a yapmış olduğu yardımlara ülkemiz de aktif bir şekilde destek vermektedir” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’nin 2004 yılından itibaren Afganistan’da yürütmekte olduğu kalkınma programı, yaklaşık 1 milyar dolar değerindeki 850’yi aşkın proje ile destek verdiğini belirtti. Yapılan bu yardımın Türkiye’nin bugüne kadar bir ülkeye yönelik gerçekleştirdiği en büyük dış yardım programları arasında olduğuna vurgu yapan Soylu, şunları söyledi:
“Katkılarımız özellikle sağlık, eğitim ve kapasite oluşumu alanında yoğunlaşmaktadır. 1992 yılından bugüne kadar 2837 Afgan öğrenci, ülkemizin hükümet burslarından yararlandırılmıştır. Afganistan ile ikili ekonomik ilişkilerimiz de son yıllarda büyük bir ivme kazanmıştır. Afganistan’da faaliyet göstermekte olan 127 Türk firması, 2003-2016 yılları arasında yaklaşık 6 milyar ABD Doları tutarında, 627 proje gerçekleştirmişlerdir. Afgan polis sayısı 2 bin 996, Afgan Ulusal Ordusu mensubu sayısı ise 116’sı kadın subaylar olmak üzere toplamda yaklaşık 4 bin 300 olmuştur. Bu yıl içerisinde 6. Dönem Afgan Kadın Polis Eğitimi’ne ilişkin niyet mektubu ve mali anlaşma 9 Temmuz 2017 tarihinde İçişleri Bakanlığımız, Afganistan İçişleri Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı arasında imzalanmıştır.”

İstanbul sürecinin de 2011 yılında başladığını sözlerine ekleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu kapsamda terörleve uyuşturucuyla mücadele, afet yönetimi, altyapı ve eğitim gibi birçok farklı alanda pratik çözümler üretmek suretiyle ülkemiz ve diğer ülke ve uluslararası kuruluşlar nezdinde faaliyetler sürdürülmektedir” dedi.