99 belediye görevlendirmelerle hizmet edebilir hale geldi

İçişleri Bakanı Soylu, “99 belediyeye yeniden görevlendirme yaptık. Şuanda bütçelerinde herhangi bir değişiklik yok ama bu belediyeler hizmet edebilir hale gelmiştir.” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Eğer o kızlarımız bir daha dağa giderse, burada Kars’ta sizlerin huzurunda söylüyorum, Allah bana bu İçişleri Bakanlığını haram etsin, haram etsin, haram etsin.” dedi.

Kars Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda muhtarlarla bir araya gelen Soylu, güçlenen bir Türkiye tablosu olduğunu, Türkiye’nin gücünü kendi ürettiği milli silahları ve ekipmanları ile gösterdiğini söyledi.

Soylu, artık Türkiye’nin kendi ATAK helikopterlerini, milli uydusunu, HÜRKUŞ uçaklarını, kendi insansız hava araçlarını yaptığını, bu alanda çok önemli gelişim ve değişimin adımını attığını vurguladı.

Terörün sadece insanların canını almakla yetinmediğini, hayatlarını da zindan ettiğini ifade eden Soylu, şöyle konuştu:

“99 belediyeye yeniden görevlendirme yaptık. Şu anda bütçelerinde herhangi bir değişiklik yok ama bu belediyeler hizmet edebilir hale gelmiştir. Bir belediyemiz hizmet etmek için çalışıyor, diğerinin yaptığı ne? Milleti birbirine düşürmek. Bu belediyeler artık hizmet üretir hale geldi. Batman Belediyesinde teröre giden paralarla 28 otobüs aldık, 100 kilometrelik sıcak asfalt döküldü. Bunun proje bedeli sadece 9.5 milyon lira. Van Belediyesi terör örgütünün şubesi haline getirilmiş. Onu da millete hizmet eder hale getirdik. Keza Mardin Belediyesinde çok ciddi çalışma başlattık. Digor ilçemizde 1.5 milyon lira içme suyu projemizin ihalesi yapıldı. İnşallah en kısa zamanda inşaatına başlanacak.”

“Sonuna kadar sizinle beraberiz”
İstemeyenlerin inadına bölgeyi huzurun ve turizmin merkezi yapacaklarını dile getiren Soylu, Türkiye’de sevginin, kardeşliğin ve birliğin sağlanacağını söyledi.

“Bize itimat edin, bize güvenin.” diyen Soylu, “İnşallah bunu hep birlikte sağlayıp gerçekleştireceğiz. Referandumda Güneydoğu’da adım adım dolaştık. Silvan’a gittik, Kulp’a gittik, Eruh’a gittik. Gitmediğimiz yer kalmadı. Hiç merak etmeyin. Sizinle beraberiz. Sonuna kadar sizinle beraberiz. Bu görevler gelir geçer. Ne kadar yaşayacağız? Bunun belirleyicisi Cenabı Allah’tır. Çünkü biz Müslümanız Elhamdülillah.” ifadesini kullandı.

Terörle mücadele devam ederken kendilerine saplanan bir hançer olduğunu belirten İçişleri Bakanı Soylu, şunları kaydetti:

“13 yaşında, 14 yaşında, 15 yaşındaki kızlarımızı alıp, annelerinin kucağında sevgiye ihtiyacı olan kızlarımızı alıp, dağa götürüp orada o 65 yaşında, 75 yaşında, o hayvan gibi mağaralarda yaşayan iğrenç adamların karşılarına çıkarıyorlar. Kimine fiziğine göre etek, kimine pantolon giydiriyorlar, o kızları taciz ediyorlar. Eğer o kızlarımız bir daha dağa giderse, burada Kars’ta sizlerin huzurunda söylüyorum, Allah bana bu İçişleri Bakanlığını haram etsin, haram etsin, haram etsin.”

Soylu, muhtarlardan dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarını ifade ederek, muhtarların sorunlarının tek tek çözüldüğünü ve çözülmeye devam edileceğini kaydetti.

Yeni sistemden demokrasinin asli unsu olmaları dolayısıyla en fazla istifade edeceklerin muhtarlar olduğunu belirten Soylu, “Milletin emrine amadeyiz. Bölgede Türkiye’nin içinde olmadığı hiçbir oyunun kurulmasına da asla müsaade edilmeyecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Soylu, DEAŞ’ın bir paraşüt gibi bölgeye nasıl indirildiğinin herkesçe bilindiğine işaret ederek, şöyle konuştu:

“Nasıl bir musibet ile karşı karşıya kaldığımızı hep birlikte görüyoruz. Özellikle batıda gelişen İslamofobi, Türkofobiyle aslında gelişme alanlarımızın nasıl bir şekilde kapatılmak istendiğine de hep birlikte şahidiz. Bütün bunları yaşıyoruz. Ama bilmenizi isterim ki, bunları sadece bu dönemde yaşamadık. Bu Anadolu coğrafyasını almak isteyenler hiç boş durmadı. Burada yaşayan bu insanlar, buna ait her zaman bir cevap verdiler. Kars’ın her santimetresi buna şahittir, eserleriyle şahittir, tarih ve medeniyetiyle şahittir.”

“Geleceğimize bırakacağımız en önemli miras 16 Nisan’da aldığımız karardır”

Türkiye’nin büyümemesi için türlü türlü meseleler üretileceğine işaret eden Soylu, “Onların yıkacakları belli, bizim yapacaklarımız belli. En önemli örneklerinden bir tanesi, buradan Tiflis ve Bakü’ye uzanan demiryolu. Sadece burada değil, Avrasya Tüneli’dir. Biz ne yaptığımızı biliyoruz, hangi adımı attığımızı da biliyoruz. Ülkemizin hangi yanlarının güçlü olduğunu, hangi yanlarında güçlendirmek zorunda olduğunu biliyoruz. Ne tedbirler alacağımızı da biliyoruz. Onlar Marmaray’ın ne anlama geldiğini biliyorlar, onlar Çanakkale köprüsünü yapmamızı istemiyorlar.” diye konuştu.

Soylu, Türkiye’yi darbe anayasası ile yönetmek isteyenlere karşı bu millet tartıştığını ve sandığa gittiğine değinerek, bu nedenle millete müteşekkir olduklarını söyledi.

Yeni sistemin en büyük avantajlarından bir tanesinin muhalefeti işlevsel hale getirmek olduğunu anlatan Soylu, şöyle devam etti:

“Biliniz ki, geleceğimize bırakacağımız en önemli miras 16 Nisan’da aldığımız karardır. Bu çok önemli bir şeydir. Siyaset gücü ile devlet gücünün, yani millet gücü ile devlet gücünün bir arada olduğu yepyeni bir hükümet sistemi içerisinde adım atıyoruz ve de atacağız. Türkiye’de eksiklik muhalefetin fonksiyonelliği idi. İşte bu sistem muhalefeti de fonksiyonel hale getiriyor. Projeyle, öneriyle, vatandaşlar beraber olma, onların isteğine kulak vererek, vatandaşın değerlerini ötekileştiren değil, onlarında değerlerini, onlarında anlayışlarını göz önüne alabilecek bir süreci takip edebilmek zorunda olan bir sistem oluşmuştur. Bu Türkiye’nin sigortasıdır. Artık bu şu demektir, bu ülkede bir daha darbe yaşanamaz.”

Soylu, terör örgütlerinin ortak hareket ettiğini anlatarak, Türkiye’nin bunlarla kıyasıya mücadelesini sürdürdüğünü vurguladı.

Darbe olacak söylentilerine kimsenin itibar etmemesini isteyen Soylu, darbeyi aklından geçiren her kim varsa 15 Temmuz gecesini rahmetle anacağını, ayrıca FETÖ ve PKK terör örgütleri ile topyekun mücadele kararı içinde olduklarını vurguladı.

Soylu, terörle mücadeledeyle ilgili muhtarlara rakamsal bilgi vererek, şunları ifade etti:
“İncebel Dağı’nda, yani Kato’da 19 Nisan’da başlayan ve bugün 25. gününde olan operasyon yapılmaktadır. Bu operasyon sırasında 25 adet mühimmat deposu ele geçirilmiştir. 431 adet silah ele geçirilmiş, bunların 345 adedi kalaşnikof. 30 yıldır bu işi yapan arkadaşlarımız, komutanlarımız var. Diyorlar ki, ‘Biz 30 yıldır böyle bir şey hiç görmedik’. Mağaraları var, 17 ton gıda malzemesi var. Listeyi okumaya çalışsam uzun bir zaman bu salonun içinde oluruz. Bunların bir de parasal değerini düşünün. Silahların çoğunun yeni olduğu, batılı ülkelerin üretimi silahlar olduğunu ayrıca anlatmak isterim.”

Soylu, son 8 ayda kırsalda 14 bin 662 operasyon gerçekleştirdikleri sözlerine ekledi.