81 bin 725 kişi iş başı eğitiminden istifade etti

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, yılın ilk üç ayında İŞKUR tarafından yaklaşık 249 bin kişinin işe yerleştirildiğini belirterek, “Bu, 1 milyon olarak koyduğumuz hedefin çok rahat bir şekilde aşılabileceğini göstermektedir.” dedi.

Kaşüstü Mahallesi’nde bir mobilya mağazasının açılışına katılan Soylu, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin bir çok badireyle uğraşmasına rağmen geleceğe ait yürüyüşüne kararlılıkla devam ettiğini söyledi.

Soylu, ”Türkiye’yi yolundan çevirmeye çalışanlar, Türkiye’nin hızını kesmeye çalışanlar ve Türkiye’nin hem bölgede hem de etrafımızdaki coğrafyada cazibe merkezi olmasını engellemeye çalışanlar muhakkak olacaktır, ama Türkiye bir istikamette gitmektedir. Türkiye’nin gittiği istikamet doğru bir istikamettir.” diye konuştu. Soylu, şöyle devam etti:
“Terörle ülkemizin önünü kesmeye çalışıyorlar. Ülkemizin moralini bozmaya çalışıyorlar. Demokratik ülkelerin en temel güçlerinden biri seçimdir. Seçimle yoluna devam edecek olan demokratik ülkelerde yatırımcı da kendini ona göre pozisyonlar. Geleceği planlayanlar da kendini ona göre pozisyonlar, tüketici de kendinİ ona göre pozisyonlar. Fakat bu pozisyonu Türkiye’nin aleyhine çevirmek isteyenler, ‘acaba yarın ne olacak’ belirsizliğine milletimizi yeniden bir şekilde düşürmek isteyenler, bir tarafta Güneydoğu’da Türkiye’yi bir tarafta da dışarıdan çevreleme ile Türkiye’nin enerjisini aşağı düşürmeye, Türkiye’yi sıkıntıya çevirmeye çalışıyorlar. Görüyorsunuz ki bir taraftan terörle mücadele ediyoruz, bir taraftan dünyada yapmamız gerekenleri yapıyoruz.”

81 bin 725 kişi iş başı eğitiminden istifade etti

Bakanlığın,1 Kasım seçimlerinden itibaren hayata geçirdiği çalışmalara ilişkin bilgiler de veren Soylu, “Ocak-Mart 2016’da, İŞKUR ilk üç ayda yaklaşık 249 bin insanımızı işe yerleştirdi. 1 milyon olarak koyduğumuz hedefin 4’te 1’ini ilk 3 ayda gerçekleştirdiysek çok rahat bir şekilde aşılabileceğini göstermektedir. Yaklaşık 249 bin 100 kişiyi, İŞKUR ilk 3 ay içerisinde işe yerleştirdi. Açık iş sayısı 455 bindi bu sene de 529 bin. Bu da önemli bir rakamdır.” dedi.

Soylu, vatandaşa bir söz verdiklerini anımsatarak, şunları kaydetti:
“Dedik ki (2016 yılında bundan sonra müracaat eden gençlerimizin, ilk 1 yılındaki yeni girdikleri işteki çalışma ücretlerini biz karşılayacağız) Geçen sene bu 6 aydı. Biz bunu bu sene 1 yıla çıkardık. Geçen sene toplam rakam 30 bin 69’du. Bir taraftan 249 bin kişiyi işe yerleştirdik, 81 bin 725 insanımızı da bunların içerisinde iş başı eğitiminden maaşlarını vermek suretiyle istifade ettirdik, ettirmeye de devam ediyoruz. Bu yıl itibariyle yaklaşık 300 ile 325 bin kişiyi, iş başı eğitiminden istifade ettireceğiz. Bu istihdamın ilk kapısıdır. Bu işe giren gençlerimizin yüzde 70’i ile 75’i bu işlerde daimi olarak kalmaktadırlar. Bu Türkiye’nin bütün dünya tarafından takdir edilen önemli programlarından biridir.”

”Terörü bitirme konusunda kararlılığımız vardır”

”Güneydoğu’da hala Türkiye’nin hızını kesmeye, insanımızın moralini bozmaya, yatırım ortamının iyileşmesini engellemeye çalışan anlayışı hep beraber görüyoruz” ifadesini kullanan Soylu, şöyle dedi:
“Bir takımları bugünlerde sözler üretiyorlar, diyorlar ki (müzakere yapılacak, tekrar şuna dönülecek, buna dönülecek) Hiç böyle bir şey yoktur. Terörü bitirme konusunda kararlılığımız vardır. PKK denilen illet örgütü, bir daha milletin diline pelesenk olmayacak şekilde ortadan kaldırmaya yönelik kararlılığımız vardır. Güneydoğu’da yaşayan vatandaşlarımızı PKK’nın baskısından kurtarma kararlılığımız vardır. Nerede olurlarsa olsunlar teröristleri etkisiz hale getirip, bunları sınırlarımızın dışına atabilecek kararlılığımız vardır. Ülkemizin yarına ait heyecanını tekrar milletimizle ve bu topraklarla bütünleştirme kararlılığımız vardır, bundan vazgeçmiş değiliz.”

Açılışa, Bakan Soylu’nun yanı sıra Vali Abdil Celil Öz, AK Parti Trabzon Milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, AK Parti İl Başkanı Haydar Revi ile davetliler katıldı.