75 Milyon İnsanına Eşit Vatandaşlık

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, il başkanlığının düzenlediği istişare toplantısına katılmak üzere Muş’a geldi.

İlk olarak Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede’yi ziyaret eden Soylu, burada gazetecilerin gündeme ilişkin soruları cevapladı.

Son 10 yıl içerisinde terör sorununun çözümü için AK Parti’nin önemli çalışmalar yaptığını ifade eden Soylu, iktidara geldikleri günden itibaren çözüm sürecinin ortaya koyduğu bir planlamayı gerçekleştirdiklerini belirtti.

Soylu, ”Yani biz bu işte gerçekten kaybediyoruz. Ekonomik olarak enerjisini çatışmalara, toprağa ve çözümsüzlüğe aktaran bir ülke konumundayız. Memleketimizin yarın hem Avrupa Birliği içerisinde hem bulunduğumuz coğrafyada, çok daha iyi model bir ülke, demokrasiyi kendi içerisinde pekiştirmiş, derinleştirmiş, çok farklı unsurların bir arada yaşayabileceği bir tabloyu örneklendirmek istedik” diye konuştu.

Soylu, sözlerini şöyle tamamladı:

”İsmet İnönü’nün Kürt raporunda asimilasyonu öngören ve burada tek tipleşmeyi öngören bir anlayış söz konusu. Bu anlayışa Cumhuriyet tarihinde esir olmayan, ‘Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir’ cümlesini belki de Cumhuriyet tarihinde yıllarca iktidar olup, muktedir olamayanlara nazire eder bir şekilde memleketin 75 milyon insanına eşit vatandaşlığı vaat eden bir siyasi planlama içerisindeyiz.”

Soylu, buradaki ziyaretinin ardından, AK Parti İl Başkanlığı’na geçerek istişare toplantısına katıldı. Toplantı, basına kapalı olarak gerçekleşti.