7 terörist daha Mardin’de etkisiz hale getirildi

İçişleri Bakanı Soylu, “Evlatlarımız, 7 teröristi daha Mardin Savur’da etkisiz hale getirdi. Allah hepsinden razı olsun çocuklarımızın. Bir evladımız hafif yaralı, onun dışında başka bir şeyimiz yok.” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Evlatlarımız, 7 teröristi daha Mardin Savur’da etkisiz hale getirdi. Allah hepsinden razı olsun çocuklarımızın. Bir evladımız hafif yaralı, onun dışında başka bir şeyimiz yok.” dedi.

Bakan Soylu, etkisiz hale getirilen teröristler hakkında şu bilgileri paylaştı:

“Birisi bu Viranşehir patlamasının, son patlamanın koordinasyonunu yapan, oranın bölge sorumlusu, ötekisi yine Savur’un bölge sorumlusu, ötekisi Bismil’in bölge sorumlusu, ötekisi eylem sorumlusu, bunlardan bir tanesi de büyük ihtimalle İranlı. Geçen gün de bir İranlı daha aldık. Yani nasıl bir süreç içerisinden geçtiğimizi… 7 tanesini orada bizim evlatlarımız etkisiz hale getirdiler. Şunu söylemek istiyorum; buna devam edeceğiz ve bu kararlılıkla beraber devam edeceğiz.”

Çeşitli programlara katılmak üzere Trabzon’a gelen Soylu, kentteki bir otelde düzenlenen toplantıda, MHP Ortahisar İlçe Teşkilatı ile bir araya geldi.

Soylu, burada yaptığı konuşmada, terörle mücadele çalışmalarına değinerek “Bizim evlatlarımız bugün… Gabar’da geçen gün 3 şehit verdik. Bir EYP’ye bastılar, çok önceden oraya gömülmüş bir EYP’ye ama hemen karşılığını aldılar, 8 tane teröristi etkisiz hale getirerek. Daha salı, çarşamba, perşembe, 20+8+8, geçen hafta 50, ondan önceki hafta öyle… ve sınırın bu tarafı. Bir taraftan sınırlarımızı yapıyoruz. 910 bin kilometre Suriye sınırı. Hemen hemen her noktasını duvarla beraber gerek DEAŞ’a karşı, gerek PKK’ya karşı, PYD, PKK ilişkisine karşı, gerek yabancı terörist savaşçıların Türkiye’ye girip çıkmasının…” ifadesini kullandı.

Kendisinin aynı zamanda göçten de sorumlu bir bakan olduğunu dile getiren Soylu, şöyle devam etti:

“Çünkü bilmenizi istiyorum. Hiçbir şey tek ayaklı değil. Bütün bunların tamamında, göçten PKK da PYD de DEAŞ da para kazanıyor. Uyuşturucudan 1,5 milyar dolar, uyuşturucudan PKK’nın yılda elde ettiği gelir. Burada söylüyorum, bir Avrupalı çıksın desin ki ‘Böyle yapmıyoruz.’ Böyle yapıyorlar. PKK ile uzlaşma içerisindeler. Bugün kol kanat germelerinin temel sebebi budur. Doğu hattından gelen doğal uyuşturucuyu, PKK üzerinden Avrupa’ya taşıyorlar, Avrupa’nın sentetik uyuşturucusunu ve kimyasal uyuşturucusunu Türkiye’ye taşıyorlar. Yani Avrupa sadece para üzerinden ve finans üzerinden, kültür üzerinden bizimle uğraşmıyor, çocuklarımızın zihinlerine ve beyinlerine girmeye çalışıyor.”

Soylu, son 2-3 aydır çok önemli uyuşturucu operasyonları yaptıklarına dikkati çekerek “Gerçekleştirmeye de devam edeceğiz. Söylediklerimiz çok nettir, burada hiç acımamız da yoktur, insafımız da yoktur, vicdanımız da yoktur. Teröriste hangi muameleyi yapıyorsak, bilin ki burada size yumuşatılmış şekilde söylüyorum, teröriste hangi muameleyi yapıyorsak, uyuşturucu satıcısına da aynı muameleyi yapacağız. Bu kadar açık ve nettir. Hiç ayırmayacağız.” diye konuştu.

“Bir taraftan orada belediyeler üzerinden 13 yaşındaki çocukları, sivil toplum örgütleri ve belediyeler üzerinden Kandil’e götürüyorlar.” diyen Soylu, “Orada eğitiliyorlar. Ben Güneydoğu’ya bugün gidiyor değilim. Adım adım bilirim oraları, oraların aşiretlerini, oraların akrabalarını, insanların duygularını adım adım. Orayı kimliksizleştirmek için ellerinden gelen her şeyi yaptı PKK.” dedi.

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin gücü, bundan 20 yıl önceki güç değildir”

Soylu, Diyarbakır ve Mardin’in tarihin bir emaneti olduğunu kaydederek “Cizre tarihin bize emanetidir. Bizim topraklarımızı bölmek ve parçalamak, oralarda özerklik ilan etmeye çalışmak sözde, bizim buna tahammülümüz söz konusu değildir ve bugün Kandil, Cudi, Şırnak, Tunceli Aliboğazı, Tendürek Dağı… Bilmenizi isterim ki evlatlarımız şu anda oralarda adım adım terörist arıyorlar ve gereğini yerine getiriyorlar. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin gücü, bundan 20 yıl önceki güç değildir.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin artık insansız hava araçlarını yapabilme kabiliyetine sahip olduğuna işaret eden Soylu, şunları kaydetti:

“Biz kendi insansız hava araçlarımızı yapabilme kabiliyetine sahibiz. Şimdi önümüzdeki 3-4 gün içerisinde yeni hava araçlarımızla birlikte daha önemli ataklar gerçekleştireceğiz. Türkiye’nin özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerinin tamamının insansız hava araçlarımızla takip etme kabiliyetine sahip bir ülke olduk. Silahlı insansız hava aracı, silahsız insansız hava aracı. Şimdi bilmenizi istiyorum ki o da dün geldi, yurt dışından istediğimiz 3 aydır, 4 aydır, 5 aydır çok önemli bir kamera vardı. Vermiyorlardı. Şimdi kendimiz üretince, imal edince ‘Size kamera verebiliriz’ dediler. Bu kadar. On yıllardır bunu yaptılar ve bu ülkeyi ciddi bir travma içerisine sokmaya çalıştılar.”

Bakan Soylu, çok önemli bir zaman diliminde olunduğunu belirterek “Terörün belini kırabileceğimiz bir zaman dilimi içerisinde, her tarafını sıkıştırdığımız bir zaman dilimi içerisinde bana gelen istihbaratları bizatihi her sabah, her gece, bana gelen istihbaratları… Yani ben istihbarat başkanlığına şunu sormam, ‘Ne söylüyorlar?’ Kendim bizatihi okumak durumundayım.” diye konuştu.

“25 yıldır girmediğimiz yerlerde biz varız”

“Başbakanımızın ve Cumhurbaşkanımızın doğru bildiğini arz etmekle sorumluyum.” ifadesini kullanan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Oradan Kandil’deki it sürüleri diyorlar ki ‘Hayır çıkması için elinizden gelen her türlü baskıyı ortaya koyacaksınız’. ‘Her türlü, eğer evet çıkarsa biz bittik’ diyorlar. Geçen gün gecenin saat 11’inde Lice’de 25 yıldır girilmeyen yerlere 7 bin evladımız operasyon yaparak girdi, 60’ın üzerinde teröristi orada etkisiz hale getirdi. Onlarca mühimmat, yüzlerce kilo, binlerce kilo yaşam malzemesi, onlarca sığınak hepsini tarumar ettik. Lice biliyorsunuz bu patlamaların en önemli yerlerinden bir tanesidir, hatta en önemli merkezidir ve 25 yıldır girmediğimiz yerlerde biz varız.”

Soylu, son dakika aldığı bir haberi de paylaşarak şöyle konuştu:

“Bu arada güzel bir haber var. Evlatlarımız, 7 teröristi daha Mardin Savur’da etkisiz hale getirdi. Allah hepsinden razı olsun çocuklarımızın. Bir evladımız hafif yaralı, onun dışında başka bir şeyimiz yok. (Teröristlerden) Birisi bu Viranşehir patlamasının, son patlamanın koordinasyonunu yapan, oranın bölge sorumlusu, ötekisi yine Savur’un bölge sorumlusu, ötekisi Bismil’in bölge sorumlusu, ötekisi eylem sorumlusu, bunlardan bir tanesi de büyük ihtimalle İranlı. Geçen gün de bir İranlı daha aldık. Yani nasıl bir süreç içerisinden geçtiğimizi… ve 7 tanesini orada bizim evlatlarımız etkisiz hale getirdiler. Şunu söylemek istiyorum; buna devam edeceğiz ve bu kararlılıkla beraber devam edeceğiz.”

“Büyük bir milletin evlatlarıyız”

Soylu, burada yaptığı konuşmada, tarihin ve çok önemli bir kararın arifesinde olunduğunu dile getirerek, “Biz hepimiz büyük bir milletin evlatlarıyız. Büyük bir devletin bugün niyazını, onun bize emanetini Anadolu topraklarında hep birlikte yaşıyoruz. Çok zor dönemlerden geçtik.” ifadelerini kullandı.

Sıkıntıları herkesin yaşadığını belirten Soylu, “İçeriden, dışarıdan, birbiriyle irtibatlı, ittifaklı birçok sıkıntıyla karşı karşıya bıraktılar ülkemizi. Tam 300 yıldır bu meselelerle biz bu topraklarda uğraşıyoruz.” şeklinde konuştu.

Soylu, “Bu coğrafyada, bizim ekonomiden de siyasetten de bizim bu coğrafyada diğer unsurlardan da en önemli problemimiz, meselemiz bizim birliğimizdir” diyerek, “Yaklaşık 300 yıldır bu birliği ortadan kaldırabilmek için herşeyi deniyorlar ve yapıyorlar. Gerileme döneminde biz bunu defalarca ortadan kaldırmaya çalıştık, becermek için de büyük gayret sarfettik ama maalesef çok adımlarımızın, hem de bu oyunu kuranlar tarafından kesildiğini ifade etmek isterim.” diye konuştu.

“Şimdi 21. asrın başından itibaren biz başka bir fırsat yakaladık.” diyen Soylu, “Biz 1990 ile 2000’i ıskaladık. Kendimizden dolayı ıskalıyor değiliz, terör, koalisyonlar, ekonomik krizler, ardından deprem, soğuk savaş dönemi sonrası siyasetimizi mengene haline getirip, sıkıştırıp ve onun hareket etme kabiliyetini ortadan kaldırarak, Türkiye’de siyaseti ve siyasetçiyi, yani milletle devlet arasında köprü olan, milletin tek sesi olan siyasetçiyi, millet karşısında tasfiye edebilmek için herşeyi yaptılar.” değerlendirmesinde bulundu.

“21. asır bambaşka duruyor”

Soylu, Türkiye’nin geçmişte yaşadığı sıkıntılı süreçler hakkında bilgilendirmede bulunarak, şöyle devam etti:

“Önümüzde fotoğraflar var. 21. asır bambaşka duruyor. Bir tarafta bir dünya fotoğrafı var, bir tarafta bir Avrupa fotoğrafı var. Bir tarafta bir Anadolu fotoğrafı var ve bir tarafta da bir Orta Doğu fotoğrafı var. Bir tarafta vekalet savaşları var, bir tarafta dünyanın şu anda kendilerinin yönetmeye çalıştığı ama bunların kendilerine döndüğü bir terör var. Bir tarafta da 21. yüzyılda hepimizin yönetmek zorunda olduğu bir kitlesel göç var. Bütün bunlarla karşı karşıyayız. Bir şeyi söylemek zorundayım. Biz 300 yılın en güçlü zaman dilimindeyiz, her açıdan en güçlü zaman dilimindeyiz. Avantajlarımızla 300 yılın en güçlü zaman dilimindeyiz. ”

Ne yaptıklarını bildiklerini vurgulayan Soylu, “Bu ülke bir milli şuur üzerinden yürüyen bir ülkedir. Bunu ilk kez burada söylüyor değilim. Bu millet kendi istikametini bilmektedir.” dedi.

“Biz sadece kendimizden sorumlu değiliz”

Soylu, geçmişten örnekler de vererek, şunları söyledi:

“Türkiye 2 bin dolarlık bir ülke değildir. Türkiye bugün 11 bin dolarlık bir ülkedir ve hedefi 25 bin dolardır. 2 bin dolarlık bir ülkenin riskleriyle, 11 bin dolarlık bir ülkenin riskleri aynı değildir. Biz Türkiye’de hükümet meseleleriyle uğraşamayız. Biz Türkiye’de meclis güçsüz olunca hükümetin istediğini yapabileceği, hükümet güçsüz olunca meclisin istediğini yapabileceği, ikisi karmaşık olunca yargının istediği tavrı ve kararı ortaya koyabileceği, üçünün egemenliğini, güç gelince medyanın ve uluslararası finans sisteminin alacağı veya darbecilerin alacağı bir Türkiye’yi bu riskin içerisine koyamayız. Biz sadece kendimizden sorumlu değiliz.”

“Biz batı medeniyeteleri gibi değiliz, hiç olmadık zaten.” ifadesini kullanan Soylu, “Burası bir merhamet medeniyetidir, burası bir şefkat medeniyetidir ve burası bir iyilik medeniyetidir. Bizi yıllardır kültür emperyalizmiyle beraber başkalaştırmaya çalışanlar, bizi kendi inançlarımızla, kendi milliyetimizden, kendi dinimizden, kendi geleneklerimizden ve görenekelerimizden uzaklaştırmaya çalışanlar 15 Temmuz’da görülmüştür ki muvaffak olamamışlardır. ” diye konuştu.

“Tarihin en önemli fırsatı önümüzde duruyor”

Soylu, “Nelerle karşı karşıya kaldığımızı İçişleri Bakanı olarak söylemek isterim size” diyerek, “Son 6 ayda bu ülkede bin teröristi etkisiz hale getirdik. Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın talimatıydı, kış mış dinlemedik.” dedi.

7 Haziran seçimlerinden sonra hükümet kurulamadığını anımsatan Soylu, “Hükümet kurulamadı ve seçime gittik. O arada birileri ne dediler. Dedikleri açıktı, ben sırtımı PKK’ya PYD’ye dayadım. Şimdi 4 tane duvar verdik, istediğine dayayabilirsin.” ifadelerini kullandı.

Soylu, insan kaynağının önemi hakkında değerlendirme yaparak, yeni anayasa maddeleri hakkında detaylı bilgilendirmede bulundu.

16 Nisan seçimlerini hatırlatan Soylu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Tarihin en önemli fırsatı önümüzde duruyor. Hepinizin huzurunda ben hem Milliyetçi Hareket Partisine teşekkür ediyorum, hem sayın Devlet Bahçeli’ye teşekkür ediyorum. Bunu burada söylemiyorum, her yerde söylüyorum. Bizim bu sistemle arzu ettiğimiz büyüklüğü oluşturabilmemiz mümkün mü ? Bunu görüyorum. Başımıza 10 tane Gezi olayı çıkarırlar, başımıza 10 tane 6-7 Ekim olayları çıkarırlar, başımıza felaketler ve çoraplar örerler. Bugün Milliyetçi Hareket Partisi sorumlu bir davranış, biraz önce söylediği gibi her dönem içerisinde bunu yapan ve bunu geliştiren adımlar attı. Ama bugün bambaşka bir tarih yazılmaktadır.”

Programa, AK Parti İl Başkanı Haydar Revi, MHP İl Başkanı Nihat Birinci ile çok sayıda partili katıldı.