“6-7 EKİM OLAYLARINDA İNSANLAR NEDEN KATLEDİLDİ, KİM KATLETTİ”

Van’daki temaslarının ardından Hakkari’ye gelen Bakan Soylu, Yüksekova Kaymakamlığında Vali Cüneyit Orhan Toprak, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ferdi Korkmaz, Çukurca, Şemdinli, Yüksekova ve Hakkari belediye başkan vekilleri ve protokol üyeleriyle bir araya geldi.

Daha sonra Yüksekova Belediyesinde Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Mahmut Kaşıkçı’yı ziyaret eden Soylu, Hakkari merkezde şimdi 24 saat kesintisiz su aktığını, daha önce böyle bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.

Yollar, çocuk parkları, sosyal projeler, spor salonları, kadın merkezleri projeleriyle ilgili çalışmalarda da önemli ilerlemelerin sağlandığını belirten Soylu, kadınların, gençlerin bu projelerden yararlandığını, çocukların rahatlıkla okula giderek geleceği hazırlandığını ifade etti.

Yüksekova’da 223 milyon lira, Hakkari’de de 60 milyon lira bedelle alt yapı ve kanalizasyon projesinin devam ettiğini anımsatan Soylu, şöyle devam etti:

“Bizim kayyum belediyeler olarak nitelendirdiğimiz belediyeler 6 bin kilometre sıcak asfalt, 4 bin kilometreyi aşkın da sathi kaplama yol yaptılar. 60 bin kilometrekarelik bir alanda beton yol yaptılar. 40 bin kilometreye yakın kanalizasyon yapıldı. Taziye evleri, spor salonları, çocuk parkları yapıldı. Demek ki yapılınca oluyor. Eğer bu paralar terör örgütüne gitmiyorsa. Çöpün toplanmadığı, belediyenin hizmet etmediği, yolların çukurlarla oluştuğu bir şehir düşünün. Burada çocuğu yarına dair hangi umutla yetiştirirsiniz. Dün Van’daydık. Belediye başkan vekillerimizle bir araya geldik. Her yerde çocuk parklarından kültür merkezlerine kadar halka dokunan yerel yönetim anlayışını arkadaşlarımız ortaya koyuyor. İnsanı önceleyen bir anlayış.”

İnsanları dağa götürmeye çalışan, oradan terör üreten, onunla istikrarsızlık ortaya koyan ve aslında herkesin hakkını çalan bir anlayışı milletin elinin tersiyle ittiğini aktaran Soylu, artık dağa gitmelerin yok denecek kadar azaldığını, terör örgütüne katılımın olmadığını bildirdi.

Bakan Soylu, gelinen bu seviyeyi, Kürtlerin hak ettiği bu seviyeyi kaybetmemeleri gerektiğini, buraların huzur şehirleri olduğunu, Van’da insanların saat 03.00’e kadar sokaklarda dolaştığını, Van’da, Mardin’de, Diyarbakır’da otellerde boş odanın kalmadığını belirtti.

“Ne vicdana, ne ahlaka, ne de demokrasiye sığar”

Bunlara rağmen Türkiye’de eski günlerin özlemiyle yanıp tutuşanların olduğuna dikkati çeken Soylu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ben buna üzülüyorum. Gidip cezaevinde bir cumhurbaşkanı adayını ziyaret edip onun çıkmasını ve propaganda yapmasını isteyen bir zihniyeti şiddetle kınıyorum. Kınamamın nedeni açıktır. Önce kendi vicdanıma sorarım. Çocuklarımız, askerlerimiz, polislerimiz neden şehit oldu. 6-7 Ekim olaylarında insanlar neden katledildi, kim katletti. CHP’li kardeşlerimiz şunu bilsinler, her şey oy mu, seçim mi, sağa sola selam çakmak mı? Bunu bizim kabul etmemiz mümkün değil. Diğer cumhurbaşkanı adayları da sıraya girmişler selam çakıyorlar. ‘Demirtaş dışarı çıksın propaganda yapsın.’ Böyle bir şey ne vicdana, ne ahlaka, ne de demokrasiye sığar. O siyasi partilere ve o cumhurbaşkanı adaylarına oy verenler kendi vicdanlarında bir tarafta bu olayları tahrik edenleri, bir tarafta da bu ülkenin istikrar, huzur, hürriyet içinde geçmesi için şehadeti göze alanları ayrı kefelere koysunlar. Yasin Börü’yü, 53 şehit edilen insanı nereye koyacaksınız burada. Bunun üzerinden rant elde edenleri nereye koyacaksınız. Türkiye’nin çıkarlarını Avrupa’nın, Amerika’nın bazı mahfillerine peşkeş çekenleri nereye koyacaksınız. Kendi tabanlarının bu kişileri sorgulamaya almalarını talep ediyoruz. Sadece oy kaygısıyla hiçbir vicdani, milli, hukuki, demokratik hassasiyet olmadan böyle değerlendirmeler olabilir mi? Milletin polisi askeri senin enayin mi? Burada mücadele etsinler, Türkiye’nin her yerinde şehadete yürüsünler, sen oradan ‘Cumhurbaşkanı adayı oldum, parti lideri oldum şunu yaparım.’ de.”

“Türkiye terörle mücadeleyi kararlılıkla yerine getirmektedir. Terörle mücadele ederken demokratik ve hukuki çerçeveler içinde yapıyoruz.” diyen Soylu, sadece terörle mücadele etmediklerini, sınırdan geçen uyuşturucu, düzensiz göçle de büyük bir fedakarlıkla mücadele ettiklerinin altını çizdi.

Tüm sorunlarla büyük bir özveriyle mücadele verdiklerini aktaran Soylu, “İktidara karşı siyasal rekabetin ötesinde nefret besleyen hale gelmişler ki Demirtaş olsun, dışarı çıksın, ondan sonra biz onlarla bir konsolidasyon olalım. İzmir’de, Trabzon’da, Edirne’de ayrı konuşsunlar. Polis kardeşlerimizi görünce şirinlik yapsınlar. Bu huzur neyinizi sıkıntıya soktu. Sadece bunu sormak istiyorum. Doğu ve Güneydoğu illerinde huzur ve hizmet var. İnsanlar Mardin’de de Şırnak’ta da terör örgütünün yakıp yaktığı…Ve yükselen binalar var. Bir taraftan yapılan yollar, taziye evlerinden kadın kültür merkezlerine kadar, okul bahçelerinin her biri neredeyse bir çocuk oyun parkına dönüştürülmesine kadar büyük hizmetler yapılıyor. Bunları yaparken bundan rahatsız olarak millete neyi anlatacaksınız.” ifadesini kullandı.

İçişleri Bakanı Soylu, daha önce de ellerine saz verdirilerek yapılan numaraları gördüklerini, aynı güruhun aynı şekilde hadisesine devam ettiğini belirtti.

“Ölen insanların, şehitlerimizin mağduriyeti ne olacak”

Bölgede gerçekleşen siyasal dayatmalar ve ortaya konulan huzursuzluk ortamından vatandaşların rahatsız olduğunu ve bir daha o günlere dönmek istemediklerini vurgulayan Soylu, şöyle dedi:

“İnsanlar ‘aman bizi sahipsiz bırakmayın’ diyor. Ben de Kürt kardeşlerime diyorum; ‘Bizi sahipsiz bırakmayın.’ İlk kez Yüksekova Belediyesine geliyorum. Burada güzel hizmetler yapılıyor. Trabzon milletvekiliyim. Benim de yaylalarım, dağlarım var. Kendi yayla ve dağlarıma çıkamadım. Burada Kato Dağı’dan Buzul Dağı’na, İkiyakalardan Ağrı’ya Tendürek’e, Gabar’dan Cüdi’ye kadar gitmediğimiz dağ kalmadı. Araziye uyarak siyaset yapmak kolay bir iş. Birileri araziye uyarak siyaset yapıyor. Bugünlere kolay gelinmedi bu ülke büyük bedeller ödedi. Halen bu bedellerin ödenmesini isteyenlere davetimiz sorumluluktur. Sadece siyasi popülizm ile ve milletin çektiği acılar üzerinden, hapisten çıksın sonra da propaganda yapsın diye yapmak istedikleri şey mağduriyet oluşturmaktır. Ölen insanların, şehitlerimizin mağduriyeti ne olacak.”

Soylu, siyasette her şeyin söylenebileceğini ancak özellikle canı yanmış milletin üzerine sorumsuz değerlendirmenin yapılamayacağını belirtti.

Vatandaşların bunu açık şekilde takip ettiğine değinen Bakan Soylu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu konuda gerekli kararı vatandaşımız verecektir. Her şey ortadadır ve vatandaşın önünde cereyan etmektedir. Her kayyuma her hafta bir iki tane tehdit ve ölüm mesajı geliyor. Kahramanca mücadele ediyorlar. Onların aileleri yok mu. Onlar Yüksekovalı mı, Cizreli mi? Milletin verdiği görevi yapıyorlar. Gidecekler. Empatiyi, terörü teşvik edenle yapıyor, millete hizmet edenle yapmaktan imtina ediyorlar.”

Soylu ve beraberindekiler daha sonra AK Parti ilçe teşkilatını ziyaret etti.