“53 KİŞİNİN KATLİNE SEBEBiYET VERDİ”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bir araya gelmişler, ‘Selahattin Demirtaş’ı serbest bırakın.’ diyorlar. Muharrem İnce de Temel Karamollaoğlu da Meral Akşener de aynısını söylüyor. Onlara bunu söyleten nedir, kimdir?” dedi.

Seçim çalışmaları kapsamında sabah Şişli’deki muhtarlarla buluşan Soylu, öğle namazını Konyalı Camisi’nde kıldı.

Soylu, Gülbahar Mahallesi esnafını ziyaretinin ardından Gülbahar Mahallesi Seçim İrtibat Bürosu’nun açılışına katıldı.

Burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Ortadoğu’dan Çin’e, Avrupa’ya, Balkanlar’a kadar bölgede dünyanın merkezi olduğunu dile getirerek, “Türkiye’nin dünyanın merkezi olduğunu görüyorlar ve çıldırıyorlar. Türkiye’ye çelme takmaya çalışıyorlar.” dedi.

Soylu, Türkiye’nin gezi olaylarına, 17-25 Aralık’a, 6-7 Ekim olaylarına, 15 Temmuz darbe girişimine rağmen 3 bin dolardan 11 bin dolarlık kişi başı gelir seviyesine geldiğini kaydederek, hedefin 25 bin dolar olduğu belirtti.

Herkesin Türkiye üzerine oynadığını anlatan Soylu, “Biz dünyanın en güvenli geçiş güzargahıyız. Bizim ederimizi azaltmaya çalışıyorlar ki istedikleri gibi buraya sahip olabilsinler. Batımızdan nicelik, sayı, yaş üstünlüğü olarak genç bir nüfusuz, doğumuzdan da nitelik olarak üstünüz. Biz ne yaptığımızı biliyoruz, üniversiteleri neden açtığımızı, bölünmüş yolları neden yaptığımızı, 26 havalimanını 56 havalimanına neden yükselttiğimizi, bu mirası kimden devraldığımızı, sadece 780 bin kilometrekareyle sorumlu olmadığımızı, dünyada ne kadar mazlumiyet varsa, onlara hak adına elimizi uzatabileceğimizi biliyoruz.” diye konuştu.

“Birileri bize bir oyun kuruyor”

Soylu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da artık huzur olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“İçimin kanadığı noktalar var. Hep beraber bir araya gelmişler, ‘Selahattin Demirtaş’ı serbest bırakın.’ diyorlar. Muharrem İnce de Temel Karamollaoğlu da Meral Akşener de aynısını söylüyor. Onlara bunu söyleten nedir, kimdir? Geçen akşam Silopi’de saat 02.30’da 7 bin-8 bin kişi bir tek ağızdan bir şey söylüyordu, ‘Ne olursun bizi yalnız bırakmayın. Cumhurbaşkanımıza söyleyin, bizi yalnız bırakmayın.’ Çünkü acıyı biliyorlar, PKK terörizminin onları yıllarca sömürdüğünü, çocuklarının geleceğini kararttığını biliyorlar. Bir kadın Yüksekova’da beni çevirdi bundan tam 2 yıl önce, ‘Sen devletin adamısın, benim 15 yaşındaki kızımı aldılar dağa götürdüler. Sen nasıl bir adamsın ki kızımı bana getiremiyorsun? Ben onun kokusunu özledim.’ dedi. O, ana değil mi, insan değil mi? Birileri bizi birbirimizden ayırıyor, birileri bizi ülkemizden ayırıyor, birileri bize bir oyun kuruyor. Hep aynı şeyi söyledim, ‘Bir daha kız çocuklarınızı dağa kaçırırlarsa, içişleri bakanlığı bana haram olsun’ dedim. Dün, 3 tane kız terörist anneleriyle kurduğumuz irtibat sonucu ikna edilerek, Kuzey Irak’tan buraya getirtildi. Biz, bütün bunları yaparken, onlar Selahattin Demirtaş’ı çıkarmak istiyor. Biz, şehitlerimize ne söyleriz? O zaman yapmasaydık terörle mücadele. 6-7 Ekim olaylarının talimatını Selahattin Demirtaş verdi. Bu çok açık ve nettir. 53 kişinin katline sebebiyet verdi. Yasin Börü gibi bir evladımızı, katlettiler.”

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin 2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel’e yönelik sözlerine değinen Soylu, İnce’ye şöyle seslendi:

“Senin derdinin ne olduğunu ben biliyorum. Senin derdin şu, ‘Afrin niye PKK’dan alındı da niye orası bir fitne, nifak yuvası olmaktan çıkarıldı, niye orada bizim askerlerimiz tekrar huzuru, güveni sağladı.’ Ondan endişelisin. Sen PKK’ya selam çakıyorsun. Sana benim bir önerim var, sen benim önerimi yap. 25 Haziran’da Allah sana nasip etmez, gelemezsin de eğer sökmek vakti gelecekse, sen onları sök de hapisten çıkardığın Selahattin Demirtaş’ın omuzlarına tak.”

Konuşmasının ardından kurdele keserek, seçim irtibat bürosunun açılışını gerçekleştiren Soylu, daha sonra seçim otobüsünden halkı selamladı.