“3 Çocuk Söylemi Stratejik Bir Bakış Açısı”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, ”Kamuoyunda ‘3 çocuk’ olarak bilinen söylem, Türkiye’nin doğurganlık hızını belli bir dengede tutmayı ve genç nüfus avantajımızı sürdürmeyi amaçlayan stratejik bir bakış açısıdır” dedi.

Soylu, AK Parti Ar-Ge Başkanlığı tarafından Malta Köşkü’nde düzenlenen ”Nüfus Politikaları ve Türkiye’nin Geleceği” çalıştayının açılışındaki konuşmasında, gelişmiş ülkelerin yaş ortalamasındaki artış karşısında Türkiye’nin genç nüfusunun avantaj olarak görüldüğünü, ancak son dönemde ortaya çıkan nüfus istatistiklerinin, Türkiye’nin bu avantajını kaybettiğine işaret ettiğini söyledi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun geçen ay yayımladığı projeksiyona göre, mevcut demografik eğilimlerin devam etmesi durumunda, Türkiye’nin nüfusunun 2023 yılına kadar giderek yaşlanacağına işaret eden Soylu, şu bilgileri verdi:

”2012 rakamlarına bakıldığında, yaşlı nüfus olarak tabir edilen 65 yaş ve üzerindeki nüfusun 5,7 milyon kişi, bunların toplam nüfusa oranının yüzde 7,5 olduğu görülüyor. 2023 yılına gelindiğinde ise yaşlı nüfus 8,6 milyon kişiye, genel nüfus içindeki payı yüzde 10,2’ye yükselecektir. Ortanca yaş ise 30,1’den 34’e yükselecek. Aynı projeksiyona göre Türkiye’nin nüfusu 2023’te 84 milyon, 2050’de 93 milyon olacak ve bu dönemden sonra gerilemeye başlayacak.”

Soylu, nüfusun bu tempo ile ”100 milyon” eşiğine ulaşamayacağını belirterek, ”Elbette tüm bu veriler, doğurganlık hızının azalmasıyla yakından ilişkilidir. 2012 rakamlarına göre Türkiye’nin doğurganlık hızı 2,02’dir. 2008’de 2,16 idi. Dolayısıyla Sayın Başbakan’ın ve AK Parti Hükümeti’nin kamuoyunda ‘3 çocuk’ olarak bilinen söylemi, Türkiye’nin doğurganlık hızını belli bir dengede tutmayı ve genç nüfus avantajımızı sürdürmeyi amaçlayan stratejik bir bakış açısıdır” diye konuştu.

AK Parti’nin nüfus artışını belli bir ölçüde dengeli şekilde artırmak adına geliştirdiği politikalara değinen Soylu, nüfus artış hızını yükseltmenin tek başına yeterli bir durum olmadığının altını çizerek, nüfusun niceliğinin yanı sıra niteliğinin artırılmasının önemine dikkati çekti.

”2023 ve 2071 sütunlarını sağlıklı bir biçimde dikebilmek için…”

Süleyman Soylu, AK Parti’nin nüfusun genel eğitim düzeyini yükseltmek için attığı adımlardan bazılarını, ”2002’de 7,5 milyar lira olan Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinin 2011’de 34 milyar liraya çıkarılması”, ”170 bin yeni derslik inşa edilmesi”, ”eğitim sisteminin bilişim teknolojisinin ürünleri ile donatılması”, ”dar gelirli aile çocuklarına verilen ilk ve ortaöğretim burslarının 2012’de 117 liraya yükseltilmesi” ve ”üniversite sayısının 170’e çıkarılması” şeklinde sıraladı.

Türkiye’nin 2023 ve 2071 yılları için güçlü hedefler belirlediğini hatırlatan Soylu, ”Bunların tamamı somut ve gerçekçi hedeflerdir, ancak 2023 ve 2071 sütunlarını sağlıklı bir biçimde dikebilmek için nüfusumuzun nicelik ve niteliğini sağlıklı ve gerçekçi bir biçimde artırmak durumundayız. Türkiye’nin 21. yüzyılda küresel ve bölgesel bir güç haline gelebilmesi ancak genç nüfus avantajını sürdürmesiyle mümkün olacaktır” dedi.

Soylu’nun konuşmasının ardından basına kapalı gerçekleştirilen çalıştaya, AK Parti Ar-Ge Başkan Yardımcısı Zeynep Karahan Uslu, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Yusuf Tekin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Aşkın Asan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, AK Parti İstanbul Milletvekili ve Sağlık Komisyonu Başkan Vekili Türkan Dağoğlu, AK Parti Malatya Milletvekili ve Nüfus ve Kalkınma Grubu Başkanı Öznur Çalık, AK Parti Ar-Ge Başkan Yardımcısı Nevzat Ceylan, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz, Marmara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Burak Arzova, Galatasaray Üniversitesi’nden Doç. Dr. Didem Danış, Türkiye Aile Planlaması Derneği Başkanı Hakan Şatıroğlu, Nüfus Bilim Derneği Başkanı Ahmet Sinan Türkyılmaz, Kadın Sağlıkçılar Derneği Başkanı Gülhan Cengiz, TEPAV’dan Ozan Acar, Sabah gazetesinden Emre Aköz ve Şelale Kadak, Star gazetesinden Sibel Eraslan, İstanbul Ar-Ge’den Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Tülin Mazlumoğlu Kestane ve AK Parti Ar-Ge Başkanlığı Danışmanı Barış Tarhan katıldı.