2002’den bu yana eğitimin bütçeden aldığı pay hep arttı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, gençliğin eğitim imkanlarının dar olduğu dönemleri hep birlikte yaşadıklarını belirterek, “Çok şükür ki AK Parti ile 2002’den bu yana eğitimin bütçeden aldığı pay, hep arttı ve bütçede her dönem en büyük payı eğitim aldı.” dedi.

Soylu, Anadolu Kültür ve İrfan Derneğinin (ANADER) Trabzon’da üstün zekalı çocukların okutulması amacıyla yapılacak eğitim kampüsünün inşaatı için Üsküdar’da düzenlediği toplantıya katıldı.

Bakan Soylu, programda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AK Parti hükümetleri sürecinde yaptığı eğitim faaliyetlerinden bahsetti.
Soylu, “Gençliğimizin eğitim imkanlarının dar olduğu dönemleri hep birlikte yaşadık. Çok şükür ki AK Parti ile 2002’den bu yana eğitimin bütçeden aldığı pay hep arttı ve bütçede her dönem en büyük payı eğitim aldı. Türkiye’nin bütün vilayetlerinde üniversite kuruldu. Yıl sonu itibarıyla Türkiye genelindeki üniversite sayısı 200’ü aşacak” diye konuştu.

Özellikle 28 Şubat sürecinde meslek liselerinin büyük yara aldığını hatırlatan Soylu, Türkiye’deki teknik ara eleman sıkıntısının bu nedenle yaşandığını dile getirdi.

Trabzon’a yapılacak yeni yatırımları da anlatan Soylu, Akyazı ilçesinde yeni bir stadyum yapılacağını ve ilde ikinci üniversitesinin kurulacağını açıkladı.
Türkiye’nin 3 milyonu aşkın Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yaptığına dikkati çeken Soylu, “Bu yaptıklarımız, tarihimizin ve medeniyetimizin bize yüklediği bir sorumluluktur. Biz, sadece kendimiz için değil dünyanın neresinde olursa olsun, haksızlıkla karşı karşıya gelen mazlumları gördüğümüzde içi cız eden bir milletiz.” dedi.

“Karlofça’dan itibaren bugünü bekliyoruz”

Türkiye’nin bir yükseliş sürecinin içerisinde olduğunu söyleyen Soylu, “1699 Karlofça’dan itibaren biz bugünü bekliyoruz. Batı ile aramızdaki ekonomik ve sıçrama makasının kapatılmasını bekliyorduk. Yapmamız gereken en önemli şey, insanımıza, gencimize, evladımıza yapacağımız yatırımdır.”
değerlendirmesinde bulundu.

Trabzon Valisi Celil Öz ise ANADER’in projesinin illerindeki zeki çocukların eğitimi için önemli bir boşluğu dolduracağını dile getirdi.
ANADER Başkanı ve Eski Trabzon Milletvekili Asım Aykan da kurulan derneğin temel görevinin üstün zekalı çocukların eğitimi olduğunu belirterek, Trabzon’dan başlamak üzere, Artvin, Giresun, Bayburt, Gümüşhane, Erzurum ve Samsun’da okullar açılacağını kaydetti.

Program, konuşmaların ardından iş adamlarından yapılacak merkeze bağış toplanmasıyla son buldu.

Etkinliğe, Soylu’nun yanı sıra Eski Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Trabzonspor Kulübü Başkanı Muharrem Usta, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Cevdet Erdöl, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü İsmail Yüksek ve Trabzonlu iş adamları katıldı.