1990’lı yıllardaki Türkiye değiliz

AK Parti MKYK Üyesi ve Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu, “Bizi sınamaya çalışanlara sesleniyorum, biz 1990’lı yıllardaki Türkiye değiliz. Bize had bildirmeye çalışana haddini nasıl bildirdiğimizi, PKK’yı nasıl köşe bucak kaçırttığımızı, nasıl terör örgütünü bitirmek için bir operasyonun altına imza attığımızı bugün görüyoruz” dedi.

Soylu, partisince Of ilçesinde organize edilen mitingdeki konuşmasına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Oflulara selamını ileterek başladı.

Türkiye’de son 4 ayda yaşanan tablonun, 1960 darbesini, 1971 muhtırasını, 1980 darbesini, 28 Şubat’ı, 27 Nisan’ı, Türkiye’de hükümetlerin nasıl zayıflatılmaya çalışıldığını bir kez daha gösterdiğini belirten Soylu, “4 ay içinde Türkiye’de aslında geleceğimizin ve ülkemizin milli bir meseleyle memleket meselesiyle karşı karşıya kaldığını bilenlerle sadece siyasi çıkarlarını düşünenler ve ülkeyi milletin yönetmesini istemeyenlerin nasıl da turnusol kağıdı gibi gün yüzüne çıktığını hep birlikte gördük” diye konuştu.

Soylu, Türkiye’nin ayarını bozmaya, istikrarını ortadan kaldırmaya çalışanların tuzağına düşmediklerini vurgulayarak, şöyle devam etti:

“7 Haziran bitti, hemen ertesinde bir söz ortaya çıktı, PYD denilen terör örgütü şunu yaptı, ‘Biz Suriye’nin kuzeyinde bir devlet kuracağız’ diye. Kıymetli Cumhurbaşkanımız ertesi gün dedi ki ‘Bizim sınırlarımızın içinde veya sınırlarımızın dışında ameliyat yaptırmayız, gereğini de yerine getiririz.’ İki gün önce, yok Fırat’ın bu yanına geçecekmiş, yok Fırat’ın o yanına geçecekmiş. Ey bizi sınamaya çalışanlara sesleniyorum, biz 1990’lı yıllardaki Türkiye değiliz. Bize had bildirmeye çalışana haddini nasıl bildirdiğimizi, PKK’yı nasıl köşe bucak kaçırttığımızı, nasıl terör örgütünü bitirmek için bir operasyonun altına imza attığımızı bugün görüyoruz.”

Of’ta, 7 Haziran’dan önce yaptığı konuşmada, “Ey Demirtaş, sen bizim Diyanet’imizi kapatamazsın ama biz senin Kandil’ini söndürürüz” dediğini anımsatan Soylu, şunları kaydetti:

“Şimdi diyor ki ‘PYD kuzey Suriye’de bir devlet kuracak’, Başbakanımıza edepsiz bir şekilde hakaret ederek ‘sen de mal mal bakacaksın.’ Ey Selahattin Demirtaş, Of’tan,Trabzon’dan, Karadeniz’den sesleniyorum, biz Kandil’i söndürüyoruz, sen de mal mal bakıyorsun. Seçimlerden sonra onları pek göremedik ama bu kardeşiniz Hakkari’ye, Yüksekova’ya, Şemdinli’ye gitti, ‘Burası bizim topraklarımız, biz burada kimseye ameliyat ettirmeyiz’ dedik. Van’a, Ağrı’ya gittik. Bilmenizi istiyorum ki bir tek çakıl taşını kimseye ama kimseye bu ülkeden verdirtmeyiz, etrafımızdaki coğrafyada da. Geçti o eski günler, kimsenin borusunu öttürmeyiz, Türkiye’nin borusu öter, Türkiye’nin.”

Millet yumruk gibi duruyor

Soylu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi eleştirerek, “7 Haziran seçimlerine kadar herkes şahit, her yerde HDP ve PKK ile mücadele ettik. Orada arkadaşlarımız mücadele ettiler. Ağzından bir tek kelam, söz çıkmadı ‘PKK kötüdür, HDP kötüdür’ diye ama sanki bunu bir şekilde ortadan kaldırmak için bizi onun kucağına itmeye çalıştı” ifadelerini kullandı.

Kim ne derse desin, Türkiye’nin ilerlemesine, büyümesine devam ettiğini dile getiren Soylu, “Millet yumruk gibi duruyor. Türkiye’de nelerin ortaya konulmak istendiğini net bir şekilde bilmekte ve ortaya koymaktadır” dedi.

Soylu, AK Parti’nin ilk günkü istikametinden hiç vazgeçmediğine dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Onu hep istikametinden vazgeçirmeye çalışıyorlar. Büyük projelerinden vazgeçmemiştir. Şimdi de AK Parti aynısını ortaya koyuyor, aynısını gerçekleştiriyor. 13 yıllık siyasi parti demiyor ki ‘Ben yoruldum, ben durgunlaştım, benim yarına ait hizmet yapma iştahım ortadan kalktı. Hala ‘milletin, memleketin emrindeyim, benim önümde 2023, 2053, 2071 var’ diyor. ‘Kendi uçağımı, otomobilimi, istihbarat uydumu yapacağım’ diyor. Kendi istihbarat uydularımız bugün bize imkan sağlıyorlar, ayakta durmamızı gerçekleştiriyorlar.”

Soylu, Trabzonspor meselesi dolayısıyla sabaha kadar uyumadığını da belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Hiç merak etmeyin. Bu işlerde çok dikkatli davranırım ama bizim burada futbol, Trabzonspor herkesin ilgi alanının içerisine girer. Onun için ne kadar haksızlıkla karşı karşıya kaldığını hepimiz görüyoruz ama bize düşen işler de var. O bize düşen işleri de yapma konusunda irademizi öyle bir ortaya koyarız ki kim haksızlık yaparsa feleğini şaşırtırız. Hiç endişe etmeyin, hangi konuda olursa olsun çünkü ben ülkemin milliyetçisiyim, devletimin milliyetçisiyim, Trabzon’un milliyetçisiyim, Of’un milliyetçisiyim.”