Millet milli şuura sahip çıkıyor

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Uydurma, yalan, alçakça montajlarla birşeyler üretmeye çalışıyorlar. Onlar bunu yaptıkça, millet milli şuura sahip çıkıyor” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Dünkü gladyo neyse, dünkü derin devlet neyse, dünkü derin ittifaklar neyse, herkes bilsin ki 17 Aralık darbesi bunun ta kendisidir” dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin, Gebze Kültür Merkezi’nde Sivil toplum ve Demokrasi Konferansı’nda konuşan Soylu, geçmişte yaşanan darbelerin ülkeye çok büyük zarar verdiğini belirtti.

Darbelerin ülkeye kaybettirdiklerini rakamlarla anlatan Soylu, “Dünkü gladyo neyse, dünkü derin devlet neyse, dünkü derin ittifaklar neyse, herkes bilsin ki 17 Aralık darbesi bunun ta kendisidir. 17 Aralık bunun devamıdır. Bunu çok net şekilde sizlerle paylaşmak isterim” diye konuştu.

Türkiye’nin 28 Şubat sürecinde ekonomik olarak çok büyük bir zafiyet ve faiz cenderesinin içerisine sokulduğunu ifade eden Soylu, şunları söyledi:

“Bir taraftan Sovyet Rusya’nın dağıldığı, diğer taraftan Berlin duvarının yıkıldığı, diğer taraftan doğu blokunun neredeyse tamamen ortadan kalktığı, farklı noktalara doğru savrulduğu dünyada küreselleşmesinin, globalleşmenin başladığı dünyada ve bu yeni dünya bir fırsatı yönetme konusundaki iradesini ortaya koyduğu zaman diliminde, 28 Şubat sürecinde büyüyen Türkiye değil, yeni pazarlara doğru adım atan bir Türkiye değil, tam tersi küçülen, daralan ekonomisi zayıflayan ve öz güveni gittikçe alt seviyelere doğru giden bir Türkiye tablosu ortaya koymaya çalışıldı. 28 Şubat çok kapsamlı bir mühendisliktir. 1960’tan daha kapsamlı, 1981 ve 1980’den daha kapsamlı ama millet bu kapsamlı mühendisliği bir şekilde anlamış, 28 Şubat’tan itibaren millet, Türkiye’yi bu tezgaha düşürmeye çalışanlara karşı kıyamda durmaktadır. Hem demokrasiye sahip hem milletine sahip çıkma noktasında bir gün sarsılan irade ortaya koymamıştır ve bunu devam ettirmektedir.”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin, Gebze Kültür Merkezi’nde “Sivil toplum ve Demokrasi” Konferansı’nda konuşan Soylu, 28 Şubat sürecinden önce Türkiye’de sadece kamu bankalarının zararının 1,5 katrilyon olduğunu, 28 Şubat sürecinin sonunda ise bu zararın 30 katrilyona çıktığını söyledi.

“Cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzlukları 28 Şubat dönemi içerisinde gerçekleştirilmiştir” diyen soylu, Türkiye’nin örsüne vuruldukça, halkın örsüne vuruldukça bu milletin artık sinen bir millet olmadığını ifade ederek, “Bu millet kararlarında iradesini ortaya koyan, demokrasisine sahip çıkan, milli iradeye sahip çıkan, kendine adamına sahip çıkan bir millettir” şeklinde konuştu.

“Bugün yaşananlarda aynısıdır. 28 Şubat’taki olayları biz ancak 10 sonra anlayabildik. 10 yıl sonra faili meçhul cinayetleri ve kirli ittifaklar ortaya çıktı. Onun için bugün yapılan anketlerde AK Parti’nin oyu yüzde 50’nin altına düşmüyor. Çünkü millet 28 Şubat’ın kodlarını çözdü. Çünkü millet 28 Şubat’ta ortaya konulanlardan elde ettiği tecrübeyle bugün kendi yöneticilerine, kendi insanlarına nasıl bakacağını, hangi tehlikelerle hangi şantajlarla karşı karşıya kalınacağını iyi bilmektedir.”

Türkiye en karanlık, en çirkin ve en kirli döneminin 28 Şubat’ta yaşandığını belirten Soylu, 2002 yılından itibaren Türkiye’nin, geçmişten gelen ihtilafları ve sıkıntıları ortak bir dille çözebilmek için büyük bir çaba gösterdiğini aktardı.

Bugün birilerinin yeni bir derin devlet oluşturmaya çalıştığını, bunu yaparken milli iradeyi de tasviye etmek için uğraştığını dile getiren Soylu, “Uydurma, yalan, alçakça montajlarla birşeyler üretmeye çalışıyorlar. Onlar bunu yaptıkça, millet milli şuura sahip çıkıyor. Yöneten, özgür ve üreten bir Türkiye, demokrat ve güçlü bir Türkiye için ülkesine sahip çıkıyor” ifadelerini kullandı.

Soylu, 28 Şubat’ın ve 17 Aralık operasyonunun şifresini çözen milletin, bu topraklarda kendi hakimiyeti dışında başka bir hakimiyet aramadığını vurgulayarak, “Onun için istiklal mücadelesi veriyoruz” dedi.

Geçmişte bir çok darbe ve muhtıra yaşandığını belirten Soylu, şunları kaydetti:

“Bunun acısını ve sıkıntısını bilen Türkiye bugün Suriye’de olup bitene sırtını dönmemektedir. Darebinin sıkıntısını, hak ve hürrüyetlerinin, insan onur ve haysiyetinin önemini bilen Türkiye Mısır’da darbe yapılınca ‘Sandıkla gelen sandıkla gider’ diye bir büyük anlayışı, bütün dünyanın gözüne baka baka, demokrasiye sahip çıkarak ortaya koymaya çalışmıştır.”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker ve AK Parti İl Başkanı Mahmut Civelek ile Büyükşehir Belediyesinin “Sivil Toplum Merkezi”nin açılışını gerçekleştirdi.