Soylu’dan 18 Mart Mesajı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 18 Mart Çanakkale Zaferi dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Süleyman Soylu’nun mesajı şöyle:

Sömürgeciliğe karşı dünyadaki ilk büyük karşı çıkışın ve güce değil Hakk’a tapan bir milletin dünyaya umut olmasının 107. yılındayız; gururlu ve heyecanlıyız.

 

Aziz Milletimizin tarihi boyunca kazanmış olduğu binlerce zafer arasında Çanakkale’yi özel kılan,

ne karşımızdaki güçlerin büyüklüğü, ne de ecdadımızın savaş alanında gösterdiği mucizevi kahramanlıktır. Çanakkale Zaferi’ni özel kılan; haklılığın sadece asker sayısına, silah gücüne, para gücüne göre belirlendiği bir dünya kurmak isteyenlere karşı, adaleti ve hakkı savunan ama tek başına savunan bir milletin kanı ve alınteriyle yoğrulmuş, tüm mazlum milletlere ilham veren bir savaş olmasıdır.

 

Bugün de benzer bir dünyaya karşı yine tek başımıza, yine alınterimizle, şehit ve gazilerimizin kanlarıyla, benzer bir itirazı ortaya koyuyoruz. İstikrarsızlık üretmeyi ve sömürüyü bir politika olarak izleyen gelişmiş batı ülkelerine karşı, 21. Yüzyılın başından itibaren Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde gerçekleştirdiğimiz yerli ve milli karaktere sahip kalkınma anlayışı; Azerbaycan’dan Afrika’ya kadar uzan kapsayıcı ve samimi bir dış politika; küresel sorumluluklardan kaçmayan ve gücünün yettiği heryere yardım elini uzatan merhametli bir yaklaşım, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı’ndaki çizginin devamı niteliğindedir.

 

Türkiye bugün, geçmişten getirdiği bu anlayışı devam ettirmek suretiyle sadece dışarıda değil, içeride de kronik sorunlarını bertaraf etmektedir. Terörle mücadelenin yanısıra terörizmle de mücadele etmesi ve sonuç alması; savunma sanayiinde elde ettiği küresel başarılar; geçmişte sadece doğal kaynak ve tarım ürünleri ihraç eden bu ülkeyi, bugün dünyadaki yüksek teknolojili ürün ihraç eden ülkelerden biri konumuna getirmiştir.

 

Türkiye’nin bugün dünyada pekçok ülke için referans ülke haline gelmesi, adımlarının tüm dünyada izlenir ve takip edilir olması; küresel barış, hak ve adalet beklentisi içinde olanların neredeyse tek umut kapısı haline gelmesi, 107 yıl önce verilen emeğin, şehit ve gazilerimizin dökülen kanlarının boşa gitmediğinin bir göstergesidir.

 

Bu vesileyle; bize bu ilhamı veren, savaş meydanında destan yazan ecdadımızı, Çanakkale Zaferi’nin muzaffer komutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm silah arkadaşlarını, tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve şükranla yad ediyor;

Aziz Milletimizin bu büyük zaferini gurur ve coşkuyla kutluyoruz.