Özgür, zengin, yükselen bir Türkiye olacağız

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bu sabah birisini yakaladık. Şerefsiz, kravat giyinmiş, takım elbise giyinmiş. Evlatlar, bu son Viranşehir patlaması var ya, o Viranşehir patlamasının o planını yapanı aynı zamanda da o bizim Muhammet Fatih Safitürk evladımız var ya sizin de evladınız, onun katlini planlayanı bu sabah böyle alıverdiler.” dedi.

Çaykara ilçe meydanında vatandaşlara hitap eden Soylu, terörle mücadele çalışmalarına değinerek, “Güya bizi terörle, anarşiyle, enflasyonla, darbelerle terbiye edecekler. Bizi terbiye etmeye çalışanlar, yıllarca bu ülkenin iliğini, kemiğini, kanını her şeyini sömürdüler. İşte 16 Nisan’da bu millet artık kısık adımlar, küçük adımlar atmayacak, büyük adımlar atacak.” diye konuştu.

Soylu, 16 Nisan’da verilecek kararın çok önemli olduğunu söyleyerek, “16 Nisan’da vereceğimiz karar tam anlamıyla şudur: Patron onlar değil, patron bu ülkenin başına tezgah kurmaya çalışanlar değil, patron millettir.” dedi.

Süleyman Soylu, 7 Haziranda hükümet kurulamadığını anımsatarak, “Birileri nasıl sevindiler, ‘Ah dediler Türkiye sen 13 yıldan beri tek başına iktidarla, 3 bin doları 11 bin dolara getiren Türkiye, sen ha ey Türkiye demek sen 3. boğaz köprüsünü yapmaya kalkarsın ha, sen dünyanın en büyük havalimanını yapmaya kalkarsın ha, sen hızlı trenler yapmaya kalkarsın, sen İsrail’den heron almazsın insansız hava uçağı yapmaya kalkarsın ha, sen bir de hedef koyarsın 2023, 2053, 2071, yok araba yapacağım, yok uçak yapacağım, yok kendi milli uydumu yapacağım diye. Ey Türkiye şimdi eskiden olduğu gibi her 100 liranın 70 lirasını bütçeden faize ver de aklın başına gelsin. Onları teker teker biz alalım da aklın başına gelsin’ diye sevindiler. Nasıl sevindiler, nasıl yıllardan beri karşı karşıya kalmış oldukları bu milletin yükselmesini engellemek için acaba nasıl bir tuzak kurarız diyen o anlayışın içerisine kendilerini birden soktular.” değerlendirmesinde bulundu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şöyle devam etti:

“Bu sabah birisini yakaladık. Şerefsiz, kravat giyinmiş, takım elbise giyinmiş. Evlatlar, bu son Viranşehir patlaması var ya, o Viranşehir patlamasının o planını yapanı aynı zamanda da o bizim Muhammet Fatih Safitürk evladımız var ya sizin de evladınız, onun katlini planlayanı bu sabah böyle alıverdiler. Kandil’den it gibi havlayanlar var ya it gibi havlayanlar. Buradan, Çaykara’dan söylüyoruz, bilin ki Kandil’den it gibi havlamanıza da müsaade etmeyeceğiz sizin, bunu bilin. Biri çıktı dedi ki ‘TC’yi tükürüğümüzle boğarız’, nerede şimdi? Kodeste. Sen bu milletin birliğine, beraberliğine, bu ülkenin hürriyetine, bayrağına, selametine oradan lafının ölçüsünü bilmeden ortaya koyarsan bu millet de bu devlet de gereğini yerine getirir. Sadece o mu? Havaya girdiler, milletimizi tehdit ederek aldıkları oylardan sonra musluklardan kan akıttılar, hatırlıyorsunuz. Çocukları tehdit ettiler, aldıkları oylardan sonra özerklik ilan edeceğiz dediler. Havaya girdiler, afra tafra yaptılar ya hadi ufak bir cesaretiniz varsa o gün ağzınızda lafları geveliyor söylüyordunuz, sözde işler yapıyordunuz. Hadi bakalım ufak bir cesaretiniz varsa bugün özerklik ilan edin de alalım boyunuzun posunuzun ölçüsünü hadi bakalım.”

Soylu, vatandaşlara, “Merak etmeyin” diyerek, “Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, bütün bakan arkadaşlarımız, hükümetimiz topyekun terörle mücadele içerisindedir. Sadece Güneydoğu, Doğu Anadolu’da değil hem ülkemizin her tarafında hem de coğrafyamızın her noktasında üzerimize düşen sorumluluğu biliyoruz. Bizim önümüze çıkarttıkları engellerin en önemlilerinden birisinin terör olduğunu biliyoruz. Terörle ilgili Türkiye’ye çok maliyet, çok bedel ödettirdiklerini biliyoruz. Onların kimler tarafından tezgahlandığını biliyoruz, Türkiye’ye hangi fitneleri sokmak istediklerini, kardeşi kardeşe düşürmek istediklerini biliyoruz. Hem terörü bitireceğiz hem de Türkiye’nin üzerine oyun oynayanların heveslerini bitireceğiz.” diye konuştu,

Vatandaşların, “idam” sloganları üzerine, Soylu, şunları söyledi:

“Uşaklar, Cumhurbaşkanımız ne dedi ‘Önüme getirecekler, gereğini yerine getireceğim’ dedi. Bu ülke sahipsiz değildir. Bilesiniz ki her birimiz duygularımızdan ve anlayışlarımızdan yoksun kalsak bu coğrafyanın sahibi Allah’tır, biz bunu biliyoruz. Çünkü bizim dünyaya söyleceğimiz sözler, anlatacaklarımız var. Biz nasıl hangi anlayış üzerine yaratıldığımızı biliyoruz, iyiliklere imrenmek, kötülüklerden sakınmak. Bunun üzerine hayat yaşadığımızı biliyoruz. Sadece 780 bin kilometrekare değil bütün dünyaya anlatacaklarımız var. Bugün anlam ve mana boşluğu çekenlere, biz dünyada ne yapıyoruz diyenlere, insanlık sınavından sınıfta kalanlara, bu dünyada her şeyi kelle hesabı, insan hesabı bilenlere, her şeyi madde, materyal hesabı bilenlere bu coğrafyanın bütün dünyaya nasıl aydınlık ışık saçacağını anlatacağız. Onun için özgür, zengin, yükselen bir Türkiye olacağız ve onun için ayaklarının üzerinde duran ve bütün dünyaya sözü hüküm olan bir Türkiye olacağız.”

Soylu, Türkiye’de herkesin siyaset yapabileceğini ve her şeyi söyleyebileceğini belirtti.

Soylu, “Bu güvenlik politikası ve ortaya koyduğumuz terörle mücadelenin başarısız olması için ellerinden geleni yapıyorlar. Her türlü iftirayı atıyorlar, bunu da görüyoruz ama yolumuzdan dönecek değiliz. Oradaki kardeşlerimizi bu musibetten kurtaracağız.” ifadesini kullandı.

Konuşmasında doğu illerine yaptığı ziyaretlere değinen Soylu, şöyle devam etti:

“Buralara hep bilerek gittik. Bilmenizi istiyoruz şurası nasıl ay yıldızlı gelincik tarlası gibiyse oralardan sizlere selam söyleyenlerin ellerinde de ay yıldızlı bayraklar var, size selam söylüyorlar. Bizim kardeşimiz onlar, onları da bu musibetten kurtaracağız. Biz anneyiz, biz babayız, evlatlarımız var bizimde. 13 yaşındaki çocukları annesinin dizinin dibinden, okula gitmesi gerekirken, geleceğe ait ümitlerini ortaya koyması gerekirken annesinin dizinin dibinden zorla dağa kaçırıp götüren o PKK’yı eğer engelleyemezsek ve o çocuklar hala dağa götürülüp kaçırılıyorsa bu İçişleri Bakanlığı bu kardeşinize haram olsun.”

“Esir olmuş bir durumdadır”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştiren Soylu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“PKK ile hangi dönemde işbirliği yapacaksın? Terörün hem de en yüksek mücadele yaptığı dönemde. Terörün değirmenine can suyu taşıyacaksın. Bu millet Kılıçdaroğlu seni affetmeyecek, bak göreceksin. Bu millet senin peşine tenekeyi takacak, sana yallah diyecek. Bu ülke için talihsizliksin diyecek. Siyaset yapabilirsiniz ama ülkede bir beka meselesi varsa her şeyi yapabilirsiniz ama bu beka sorununu zayıflatmak için bir adım atarsanız bu konuda çok sıkıntılı bir süreçle karşı karşıya kalırsınız. Yine ötekisi kim beraber olduğu? FETÖ. Bu nasıl genel başkan oldu? Kasetle değil mi? Kaseti kim yaptı? FETÖ. Peki nasıl beraberler şimdi? Onu genel başkanlığa getirdiler, arkadan da destekliyorlar. Ellerinden geleni yapıyorlar. Ya korkuyor ya ortak veyahut da başka bir şey var esir. Esir olmuş bir durumdadır.”

“Nedir bu cinnet hali?”

Soylu, CHP’li seçmenlere seslenerek, Kılıçdaroğlu’na bazı soruları yöneltmeleri gerektiğini bildirdi.

İçişleri Bakanı Soylu, şu görüşlere yer verdi:

“CHP’li kardeşlerime söylüyorum, tam bu işlerin belini kırmak üzereyken bunlara can suyu taşıyan anlayışa bir sorun bakalım ne yapmak istiyorsunuz diye. CHP’li kardeşlerim benden yakın mı size Murat Karayılan? Bu sorunun cevabını istiyorum. Kemal Kılıçdaroğlu sana da söylüyorum, Pensilvanya’daki o meczup, o mahluk, o cani buradaki insanlardan sana yakın mı? Bize bir cevap ver. O hain teröristler şu anda her tarafa baskı kurmak için çaba sarf eden ama fırsat bulamayan teröristler, o PKK’lılar sana buradaki insanlardan daha mı yakın? Bunun cevabını verecek. CHP’li kardeşlerim ne olursunuz bunu sorsunlar. Nedir bu cinnet hali? Şu anda Kemal Kılıçdaroğlu bir cinnet hali içerisindedir. Bugünkü sistem devam etsin diyor, niye? Çünkü onun eline verdikleri bir pusula var. Sen boşver diyorlar oyu ya sana oy mu lazım sanki. Yarın yaparız darbeyi seni getiririz, yarın basarız ekonomik krizi seni getiririz. Sana oy mu lazım? Medya ve yargı ile elimizden geleni yaparız, sen bu sistemi muhafaza et. Ne kadar yaparsan yap, ne kadar çaba sarf edersen et, bu sistemi millet değiştirecek.”

Çaykara halkını hiçbir zaman mahçup etmediklerini vurgulayan Soylu, şunları kaydetti:

“Allah şahit bugün canımızı teslim etsek bilesiniz ki öteki dünyaya huzurlu gideriz. Çünkü bu memlekete ve bu memleketin ayağına bir şey batırmaya çalışana karşı sinmedik, korkmadık, geri durmadık. Bizim elimize hangi yetkiyi verdiyseniz o yetkiyle beraber elimizden geleni yapmaya çalıştık. Ne söz verdiysek yerine getirmek için büyük çaba harcıyoruz.”

Soylu, konuşmasının ardından beraberindeki AK Parti MKYK Üyesi ve Trabzon Milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu, AK Parti Trabzon Milletvekili Adnan Günnar ve Salih Cora, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, AK Parti İl Başkanı Haydar Revi ile vatandaşlara karanfil attı.

Öte yandan Soylu’yu, parti otobüsü ile ilçe meydanına gelişi sırasında ellerinde Türk bayrakları bulunan atlı gençler karşıladı.