“16 Nisan ‘patron millettir’ diyen milletin haykırışıdır.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Terörle mücadele canhıraş şekilde sürerken, onları tasfiye etmeye çalışırken, onların değirmenine can suyu taşımak niyedir? Bunun hesabının verilmesi lazım. CHP’li kardeşlerimize söylüyorum, Kılıçdaroğlu sizi yanlış yola götürüyor, kini, öfkesiyle yanlış noktaya götürüyor, hem de çok yanlış bir yere götürüyor.” dedi.

Soylu, Alaşehir ilçesindeki Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanı’ndaki mitingde yaptığı konuşmada, 16 Nisan’ın sadece 18 maddelik bir referandumun tarihi olmadığını, “siz iktidar olabilirsiniz ama muktedir olamazsınız” diyenlere milletin vereceği cevap olduğunu söyledi.

Soylu, Türkiye’yi terbiye etmek ve kimliğini başkalaştırmak isteyenlere milletin 16 Nisan’da “Bu vatan, bu bayrak bizimdir” diyeceğini ifade etti.

Mevcut sistemin ekonomik kriz ve darbe ürettiğini, kaos oluşturduğunu dile getiren Soylu, “16 Nisan ‘patron millettir’ diyen milletin haykırışıdır.” dedi.

– Terör olayları

Bitlis’te 5, Şırnak Uludere’de 5 teröristi etkisiz hale getirdiklerini kaydeden Soylu, “HDP yüzde 10’un üzerinde oy aldı. Oy alana kadar tehdit, şantaj, musluklardan kan akıttılar. Okullarına adamlarını gönderdiler de küçücük evlatları tehdit ettiler. Bir kısmını da kandırdılar, ‘biz silah bıraktık, bize siyasal temsil verin, ondan sonra bir şey yapmayacağız’ dediler. 7 Haziran bitti. O iğrenç yüzleri göründü.” şeklinde konuştu.

Soylu, terörle mücadeleyi sürdürdüklerini, 6 ayda bin teröristi etkisiz hale getirdiklerini ifade ederek, şöyle devam etti:

“Ağrı Dağı’nın eteklerinde bizim evlatlarımız var bugün. Hakkari’de, Bitlis’te, Siirt’te, her noktada kahraman polislerimiz, jandarmalarımız, her biri kendisini bu memlekete adamış kahraman korucularımız var. Onlar aslan gibi arıyor, kovalıyor ötekiler de fare gibi kaçıyorlar. Kandil’den it gibi havlıyorlar bazen. Ben de buradan diyorum ki ‘o kalbinizdeki terörizmi biliyoruz da kendi canınızı biraz düşünüyorsanız zamanı geliyor, oradan sıvışın, kaçın’ diyoruz. Bu ülkede, benim ülkemin insanına zarar veren her kim varsa, şehitlerimize ve şehit ailelerimize ızdırap çektiren kim varsa hesabını acımasızca sormazsak namerdiz.”

– Milliyetçi Hareket Partisi ile işbirliği

Kaos ve darbeleri sona erdirmek ve yeni anayasa için MHP ile işbirliği yaptıklarını ifade eden Soylu, “Bir daha ’15 Temmuz olmasın, Başbakan asılmasın’ dedik. Sorumlusu bizim olmadığımız ekonomik krizlerle karşı karşıya kalmayalım dedik. Kendi irademizle, kendi kararımızla, onların kurduğu sistemle değil, 1960 darbesinden sonra rahmetli Adnan Menderes’in kanı üzerinden kurdukları anayasa ile değil, 1980’den sonra sağcı ve solcu çocuklarımızın kanı üzerinden kurdukları anayasa ile değil. Milletin kendi iradesi ile yapalım dedik. Peki biz bu birlikteliği yaptık, Kılıçdaroğlu kimle birlikte oldu, HDP ile, PKK ile FETÖ ile Almanya ile. Alaşehir Meydanı’ndan söylüyorum, ister PKK, ister FETÖ, ister DAEŞ, ister PYD, ister DHKP-C, ister Almanya, ister Hollanda gelsin topyekün gelsinler, bize Alaşehir, Türkiye yeter.” ifadelerini kullandı.

Siyaset yapılabileceğini ancak memleketin bekası söz konusu olunca durup düşünmek gerektiğini vurgulayan Soylu, “Terörle mücadele canhıraş şekilde sürerken, onları tasfiye etmeye çalışırken, onların değirmenine can suyu taşımak niyedir? Bunun hesabının verilmesi lazım. CHP’li kardeşlerimize söylüyorum, Kılıçdaroğlu sizi yanlış yola götürüyor, kini, öfkesiyle yanlış noktaya götürüyor, hem de çok yanlış bir yere götürüyor.” diye konuştu.

– “Peşine takacaklar tenekeyi, yallah diyecekler”

Terörle mücadele ederken Kandil’i, terör örgütlerini takip etmek zorunda olduklarını anlatan Soylu, “Dün sabah sayfalarca istihbarat raporu okudum. ‘Eğer referandumdan hayır çıkarmazsanız bunun hesabını sorarız’ diyorlar. ‘Şiddeti artırın’ diyorlar. Güçleri yetecekse.. ‘Evet çıkarsa biz bittik’ diyorlar.” dedi.

16 Nisan’da “evet” çıkması halinde 2019 yılında seçim olacağını anlatan Soylu, şunları söyledi:

“Seçimde kıymetli Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile diyelim ki Kılıçdaroğlu karşı karşıya geldi. Şimdi bugünkü sistem olsa mebusluğu devam edecek. Ekmek elden su gölden. Laf da bol. Korumalar, arabalar, oh. Kaybetse de devam edecek. Şimdiki sistemde ayrı ayrı sandıklara oy atılacağı için cumhurbaşkanı adayı olacağı zaman mebus olamayacak. Tabii genel başkanlık da gidecek. Bitecek seçim, peşine takacaklar tenekeyi, yallah diyecekler. Yeni sistem laf üretenin değil iş üretenin milletle olduğu sistemdir.”

AA