14. Dönem Siyaset Akademisi Başladı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, AK Parti Ar-Ge Başkanlığı Siyaset Akademisi Koordinatörlüğü’nce düzenlenen ’14. Dönem Siyaset Akademisi’nin ilk ders zilini çalarak, akademiyi başlattı.

Soylu, AK Parti Ar-Ge Başkanlığı Siyaset Akademisi Koordinatörlüğü’nce düzenlenen ”14. Dönem Siyaset Akademisi” eğitim programları kapsamında Çorlu Belediyesi Tiyatrosu salonundaki Siyaset Akademisi yeni dönem açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin en sıkıntılı zamanlarının, temel siyasetinin güçsüz olduğu dönemlere rastladığını belirtti.

Cumhuriyet’in ilk yıllarında Türkiye’de kişi başı gelirin 45 dolar olduğunu ifade eden Soylu, ”2005 yılından itibaren bugün Türkiye’nin kişi başı geliri 10 bin dolar seviyesine çıktı. Türkiye, orta üst teknoloji birikimini yüzde 60 artırdı. İleri teknoloji birikimini yüzde 5 oranında artırdı. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Dışişleri Bakanımız, Türkiye’yi yurt dışında en iyi şekilde temsil ediyor. Sanayicilerimiz dünya ile rekabet ediyor” diye konuştu.

Soylu, AK Parti’nin Türkiye siyasetine kazandırdığı en önemli zenginliklerden birinin ”Siyaset Akademileri” olduğunu vurgulayarak, siyasetin güçlü olması halinde Türkiye’de ”siyaseti boğmak” isteyenlerin başarılı olamayacağını dile getirdi.

Ahlak temelli bir dış politika yürüttüklerini aktaran Soylu, ”Türkiye’yi dünyadaki tüm ülkelerden ayıran en önemli özellik, ahlaklı olmasıdır. Biz ne ABD, ne Avrupa ülkeleri ne de Çin’iz” dedi.

”Toplum, tahribatlarını, travmalarını unutamaz”

Soylu, Türkiye’nin belirli dönemlerde tahribatlar üzerinden yönetildiğini belirterek, İstiklal Mahkemeleri’nin bunun bir örneği olduğunu vurguladı.

”Toplum, tahribatlarını, travmalarını unutamaz” diyen Soylu, ”Siyasetçinin görevi bu tahribatlardan milleti azat etmektir. İskilipli Atıf olayı, Dersim olayı, Adnan Menderes’in boğazına ipliğin geçirilmesi, 1970-1980 yılları arasında sağcı-solcu davalarına kurban giden gençler, faili meçhul cinayetler… Bunların hepsi bu toplumun tahribatlarıdır, travmalarıdır” dedi.

Toplantı sonunda Soylu, akademinin ilk ders zilini çalarak, 14. Dönem Siyaset Akademisi’ni başlattı.

Yeni anayasa çalışmaları

Soylu, toplantı sonunda  yaptığı açıklamada, AK Parti’nin yeni anayasa yapmakta kararlı olduğunu söyledi.

AK Parti’nin tüm partilerle birlikte yeni anayasa yapmadaki tutumunu aynı masada oturarak gösterdiğini ifade eden Soylu, şunları kaydetti:

”AK Parti, bu meclisin yeni anayasa yapabilme fırsatını görmektedir ve bu konuda iyi niyetini Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda bütün partilerle eşit bir şekilde masada yer almakla ortaya koymuştur. Bugüne kadar masada hem kendi düşüncelerini ifade etmiş hem de siyasi partiler düşüncelerini çok net bir şekilde ortaya koymuştur. Milletin anayasa beklentisi açık. Millet, anayasayı istiyor ve arzu ediyor. AK Parti buna seyirci kalamaz. Biz, diğer partilere de bu kararlılığımızı deklare ediyoruz.”

”Mart ayı sonuna kadar uzlaşma sağlanmalı”

Soylu, mart ayı sonuna kadar uzlaşmanın sağlanmasını istediklerini belirterek, uzlaşma sağlanamaması halinde AK Parti’nin de bir yol haritası olduğunu vurguladı.

Süleyman Soylu, şöyle devam etti:

”TBMM Başkanı’nın deklaresi mart ayı sonuna kadardı. Eğer, mart ayı sonuna kadar Meclis Uzlaşma Komisyonu’ndan böyle bir anayasa uzlaşması çıkmazsa AK Parti, kendi anayasa metnini hazırlayacak ve Meclise sunacak. Eğer bu metne diğer partiler mutabık kalırsa, referanduma gitmeden ortak bir anayasa yapmak en önemli hedeflerimizden.

Bu birliktelik sağlanmaz ise eğer MHP ile bu gerçekleştirilebilirse referanduma ihtiyaç yoktur. CHP ile mutabakat sağlanabilirse referanduma yine gerek yok. Elbette BDP ile bu anayasa geçemez. Çünkü onların da sayısı yetmiyor. O zaman bu anayasayı ancak millet sağlar.”