13 yıllık tek başına iktidar ülke için bir fırsat oldu

AK Parti MKYK Üyesi ve Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu, ”Türkiye Cumhuriyeti ile PKK terör örgütünü eşitlemeye çalışıyorlar. Türkiye’ye ders vermeye, ayar vermeye ve ülkenin huzurunu bozmaya çalışanlar varsa devletin buna müsaade etmesi mümkün değildir. Bizim verdiğimiz vergilerin de sebebi zaten budur. İstikrarımızın, huzurumuzun ve sükunumuzun sağlanmasıdır” dedi.

Seçim çalışmaları kapsamında Çaykara ilçesine gelen Soylu, Ataköy, Çamlıbel, Uzuntarla, Köknar ve Karaçam Mahalleleri’nde vatandaşla bir araya geldi.

Soylu, Karaçam Mahallesi’nde vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye’nin fotoğrafının, geçen dört ayda net bir şekilde ortaya çıktığını söyledi.

Türkiye’nin 13 yıllık tek başına iktidarının, ülke için bir fırsat olduğunu vurgulayan Soylu, ”Hem yatırımların sürdürülebilmesi, hem de memleketimizin huzurunun, istikrarının ve güveninin bir şekilde sağlanabilmesi için fotoğraf gördük. Bir taraftan ekonomiyi, bir taraftan iç siyasi belirsizliği yaşadığımız dört ay geçirdik ve yaşadığımız 13 yıllık tecrübe ve birikim aslında Türkiye’nin bu dört ay içerisinde ülkenin 13 yıllık ortaya koymuş olduğu sürecin geriye dönmesine müsaade etmedi” diye konuştu.

Soylu, Türkiye’ye terörün de musallat edilmeye çalışıldığını ifade ederek, ”Bir taraftan da bu terör üzerinden Türkiye’ye ders vermeye çalıştılar. Türkiye 13 yıldır ne yaptığını, nasıl bir süreç yürüttüğünü ve ne biriktirdiğini, hem terör örgütüne hem de dünyaya gösterdi” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin yaklaşık 5-6 aydır bir kavganın içerisine çekilmek istendiğine dikkati çeken Soylu, ”Bu kavgada Türkiye’nin kendi insanına, vatandaşına şiddet kullanmasını ve bu şiddetle ülkenin oluşturduğu iklimi bozmasını istiyorlar. Türkiye sabretti” dedi.

Soylu, ”Şimdi bizi eleştiriyorlar” diyerek, ”Diyorlar ki ‘PKK’nın bu noktaya gelmesini siz sağladınız, eğer çözüm sürecini yapmasaydınız, bunlar başımıza gelmezdi’. Hayır, çözüm sürecini yapmasaydık, aynı yönteme devam etseydik, bu illet aynen devam edecekti ama bu ülkede 3,5 yıl analar ağlamadı. Milli birlik ve kardeşlik sürecinde bu ülkenin 78 milyonunun eşit olduğunu, herkesin temel hak ve hürriyeti olduğunu bir şekilde izah ettik. Kimse bugün orada benim hak ve hürriyetimde eksiklik var demiyor. Bugün temel problem PKK orada ve bir baskı ortaya koyuyor” değerlendirmesinde bulundu.

”Türkiye 13 yıldır ne kazanmışsa tek başına iktidarla kazandı”

Türkiye’nin 13 yıllık süre içerisinde sürekli demokrasiyi geliştirdiğine dikkati çeken Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

”PKK ile orada yaşayan insanların arasına bir duvar örmeye ve onların oradaki insanlarımızı istismar etmesini, demokrasiyi bir Truva atı olarak kullanmasını engellemek istedi. Onlar 1990’lı yıllarda olduğu gibi ‘Türkiye Cumhuriyeti Devleti, halkı da içine katarak bir terör operasyonu yapar’ zannettiler. Biz böyle yapmadık, böyle de yapmayacağız. Böyle yapılmasını da reddediyoruz. Vatandaşlarımızı ayırıyoruz, orada direkt terör örgütünün inlerine ve Türkiye’yi istikrarsızlaştırmak ve kendi istikametinden ayırmak için yaptığı eylemlere karşı şiddetle mukabele ediyoruz.”

Soylu, ”Dün bize siz bunlara müsamahakar davrandınız diyenler, bugün Türkiye’de barış olsun diyor” ifadesini kullanarak, şunları kaydetti:

”Barış ve savaş dili devletler dilidir. Bir devletle, bir devlet arasında barış olur. Bir devletle, bir devlet arasında Allah muhafaza etsin savaş olabilir ama bir devletle bir terör örgütü arasında barış ve savaş konuşulmaz. ‘Silahları susturun’ diyorlar. Burada da bir amaç var. Türkiye Cumhuriyeti ile PKK terör örgütünü eşitlemeye çalışıyorlar. Türkiye’ye ders vermeye, ayar vermeye ve ülkenin huzurunu bozmaya çalışanlar varsa devletin buna müsaade etmesi mümkün değildir. Bizim verdiğimiz vergilerin de sebebi zaten budur. İstikrarımızın, huzurumuzun ve sükunumuzun sağlanmasıdır.”

Türkiye’nin kendisini bugün toparladığını da anlatan Soylu, ”Türkiye kendisini bugün iyi bir noktaya getirdi ve terör kendisine musallat olmaya başlayınca da kendisine gerekli cevabı verdi. Bugünkü manzara budur. Türkiye 13 yıldır ne kazanmışsa tek başına iktidarla kazandı” dedi.

”Bir seçim yaptık, bir daha seçim yapacak halimiz yok”

Soylu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi de eleştirerek, ”Bu seçimde yapmak istedikleri şudur. AK Parti’yi tekrar koalisyona düşürmek. Devlet Bahçeli’nin, kendi tabanından da ‘niçin iktidar’ olmuyorsun diye soru var. O da bugün mecbur kalıyor diye daha bugün yaptığı mitingde ‘ben HDP hariç, herkesle iktidar olmayı kabul ediyorum’ diyor. O zaman şu soru sorulur insana. ‘Sen niye dört aydan beri bu ülkede bir iktidarı oluşturabilecek adımı atmadın ve hayır dedin?’. Bahçeli MHP istese dahi onların bilgisi olmadan, Türkiye’de koalisyon olursa diyecektir ki (hadi bakalım siz yapın)” ifadelerini kullandı.

Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Bir seçim yaptık, bir daha seçim yapacak halimiz yok. Biz de mecburen orada CHP ile bir koalisyona gideceğiz. Ben size olacağı söyleyeyim. CHP de bugün HDP’nin sırtını sıvazlıyor mu? Demirtaş ile beraber olmuyor mu? Türkiye bugün bir terörle mücadele ortaya koyuyor. Bu kadar basit. Bütün bu şey, Türkiye’deki, Güneydoğu’daki mesele bitmesin ve bu devam etsin üzerinedir. Doğaldır ki CHP diyecektir ki ‘oturalım, buna anlaşalım’. Türkiye bugün kalkıştığı, terörü yok etmeye yönelik adımından vazgeçsin, Güneydoğu’da bambaşka bir tablo ortaya çıkar. HDP’nin ve PKK’nın insafına dayalı bir Güneydoğu tablosu bulursunuz. Buna CHP ‘hayır’ diyemiyor zaten ve ben bunun Türkiye için yanlış bir durum olduğunu ve ülkenin bundan sonra dönülmez bir çizgiye gidebileceğini düşünüyorum.”

AK Parti’nin seçim programı hakkında da bilgilendirme yapan Soylu, ”Devletin iki yakasını birbirinden ayırabilecek değil, kaşıkla verip, kepçe ile alan değil, mali disiplini bozan değil, enflasyonu ve faizi artırmaya yönelik değil, tam tersi Türkiye’yi 2023’e, 2053’e ve 2071’e getirebilecek programı ortaya koyduk” diye konuştu.

Soylu, konuşmaların ardından Çarşıbaşı ilçesine geçerek, kanaat önderleriyle bir araya geldi.