13 yılda farkındalık oluşturuldu

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Engelliler konusunda son 13 yılda Türkiye’de bir zihniyet değişimi, bir farkındalık oluşturuldu” dedi.

Engelliler Haftası dolayısıyla AK Parti Trabzon İl Başkanlığı’nın Zorlu Grand Otel’de düzenlediği kahvaltıda engellilerle bir araya gelen Soylu, burada yaptığı konuşmada, AK Parti’nin kuruluşu ve iktidara gelişinden itibaren engellilerin emrinde olduğunu ifade etti.

Hükümet olarak engellilerin sıkıntılarını ortadan kaldırmak için ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını anlatan Soylu, “AK Parti, kuruluşu ve iktidara gelişinden itibaren engelli politikalarında bütün dünyanın standartlarını yakalayabilmek için büyük adım atmıştır. Bir çok meselede, evde bakımdan engelli maaşına kadar engellilerin hayat içinde, hayatın olağan akışını yakalamalarına kadar bir çok adımlar atıldı. Ayrıca evi olanın emlak vergisinden muaf tutulmasına kadar, istihdamın 5 bin rakamlarından 200 bin rakamlarının üzerine çıkartılmasına kadar bir çok adımlar atıldı” diye konuştu.

Soylu, AK Parti hükümetleri döneminde engellilere yönelik devrim niteliğinde çalışmalar yapıldığını dile getirerek “Ülke geliştikçe engellilerin hayat içindeki varlığı, yaşam alanındaki rahatlıkları hem de onların pozitif ayrımcılığı sürekli olarak devam edecektir” dedi.

Engelliler için yaptıkları iyileştirmeleri anlatan soylu, AK Parti hükumetleri olarak yıllarca bu ülkede sahipsiz ve kimsesiz kalan engellilere sahip çıktıklarını ifade etti. Soylu, ülkede AK Parti’nin tüm vatandaşların eşit olduğu anlayışı ile politika ürettiğini belirtti.

AK Parti’nin engelliler için istihdam ve eğitim konusunda da büyük adımlar attığını ve bu durumun başka ülkelere de örnek olduğunu söyleyen Soylu, engelliler konusunda AK Parti’nin attığı adımların daha başlangıç olduğunu ifade etti.

“Engelliler konusunda son 13 yılda Türkiye’de bir zihniyet değişimi, bir farkındalık oluşturuldu” diyen Soylu, Trabzon’u da tüm yönleriyle engelli dostu bir şehir yapmak istediklerini ve bu konuda engelliler ile empati kurarak çözümler getireceklerini belirterek, “Önümüzdeki 4 yılda Trabzon’u engelli dostu şehir sıralamasında birinci yapacağız, Trabzon’a ikincilik yakışmaz” dedi.

Soylu, daha sonra engellilerin sorunlarını dinledi.

– Kaldırımlara araç park edilmesin

Bazı görme engelliler sorunlarını anlatırken kentte kaldırımlara araç park edilmemesini ve esnafın kaldırımlara masa, sandalye ve çeşitli ürünlerini koyarak yolu kapatmamasını ve sokaklardaki başı boş köpekler için önlem alınmasını istedi.

Bazı işitme engelliler de işaret dili konusunda sıkıntı çektiklerini belirterek, işaret dili konusundaki tercümanların sayısının artırılmasını talep etti.

İletilen sorunları tek tek not alan Soylu, engellilerin tüm sorunlarının çözümü için çalışacağını vurguladı.