100 Yıl Sonrayı Tasarlamalıyız

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Soylu, ”Biz 10 yıl sonrayı, 100 yıl sonrayı tasarlamalıyız. Uluslararası sistemin dönüşmesine seyirci kalan değil, bunun altyapısını ortaya koyan bir anlayışı ortaya koymalıyız” dedi.

Soylu, İzmir teşkilatınca Aydın’ın Kuşadası ilçesinde düzenlenen eğitim programında yaptığı konuşmada, teşkilatın, AK Parti’nin ”hizmet meşalesini” İzmir’e dikmek için çok önemli bir inanç birlikteliğinde olduğunu belirtti.

İzmirliler’in demokrat hafızasına seslenmek istediğini dile getiren Süleyman Soylu, ”Hem doğuya hem batıya kaynaklık etmiş bir kenttir İzmir. İzmir Türk siyasetinin gönülgahıdır, Türkiye’nin çekici gücüdür” dedi.

Soylu, Türkiye’nin AK Parti iktidarıyla yeni bir dünyaya adım attığını ifade ederek, şöyle konuştu:

”Biz 10 yıl sonrayı, 100 yıl sonrayı tasarlamalıyız. Uluslararası sistemin dönüşmesine seyirci kalan değil, bunun altyapısını ortaya koyan bir anlayışı ortaya koymalıyız. AK Parti, Türkiye’de tarih yazmaktadır. Özgüvenimizi yerle bir eden anlayıştan, bugün geleceğe el uzatan bir anlayışın mensuplarıyız. Büyük Türkiye’yi ortaya koymaya çalışan Menderes geleneğinden geliyoruz. Çok zor bir geçmişten geliyor ama çok parlak bir geleceğe adım atıyoruz.”

Türkiye’deki zihniyet dönüşümü

Türkiye’nin, artık eski Türkiye olmadığını, zihniyet dönüşümü yaşandığını, bu zihniyet değişikliğinin de hizmete dayandığını dile getiren Soylu, Sağlık Bakanlığı’nın 240 bin kişiye evde sağlık hizmeti verdiğini, insan onurunu, haysiyetini en üst düzeyde çıkardığına işaret etti.

Soylu, Mustafa Kemal Atatürk’ün ”Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” sözü ve sonrasında merhum Başbakan Adnan Menderes’in yaptığı demokratik devrimden sonra Türkiye’de büyük bir demokrasi devriminin Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirildiğini vurguladı.

Gelişim yolunda zorluklar yaşandığını vurgulayan Süleyman Soylu, ”Türkiye, bugün geçmiş tahribatın tamiratını ve 2023 ile 2071 sütunlarını dikmeye çalışıyor” dedi.

Soylu, Türkiye’nin Dersim’de binlerce insanın öldürülmesi, İstiklal Mahkemeleri, darbeler, başörtüsü yasağı gibi büyük tahribatlar yaşadığını belirterek, AK Parti’nin, çok derin izleri olan bu tahribatı silmeye çalıştığını anlattı.

Başkanlık sistemi tartışmaları

Süleyman Soylu, başkanlık sistemi tartışmalarına da değinerek, şunları kaydetti:

”Türkiye’nin parlamenter sistemle bir yere adım atması mümkün değil. Bunu en iyi Sayın Başbakan bilmektedir. Sırtında küfe olanlar, bu meselede Türkiye’nin ayağının nasıl bağlandığını görmektedir. Türkiye’de parlamenter sistem, esir edilmiş sistemin adıdır. Sayın Başbakan’ın, bürokratik oligarşik sistemden şikayet etmesinin nedeni de parlamenter sistemin getirdikleridir.”