10 Yıllık Sıçramayı Devam Ettirmeliyiz

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Türkiye’nin on yılda her alanda büyük bir sıçrama yaptığını ve bunun sürdürülmesi gerektiğini belirtti.
Soylu, Ankara Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu’nda Türkiye Öğrenci Konseyi tarafından düzenlenen ”Yarının Liderleri Ankara Bölge Zirvesi”ne katıldı.

Konuşmasında, dünyada yeni bir dönemin yaşandığını vurgulayan Soylu, ”Yeni dünya bakışı ne 3 yıl ne de 5 yıl öncesinin bakışıdır. Bilgi çağında, bilgi toplumunun içerisindeyiz” ifadelerini kullandı.

Bilgi teknolojileri üreten firmalardan örnekler veren ve bazı firmaların borsa değerlerinin 500 milyar doların üzerinde olduğunu anlatan Soylu, bütün bu değerlerin yeni bir bakış açısının içerisinde bulunulduğunun en önemli göstergesi olduğunu dile getirdi.

Artık tek kutuplu bir dünyadan söz edilemeyeceğini anlatan Soylu, Asya-Pasifik Bölgesi’nin gelişimine değindi.

Bilgi odaklı yeni düzen

”Bu çağın problemleri, beklentileri bundan önceki çağın beklenti ve taleplerinden çok farklıdır” diyen Soylu, yeni dünya düzeninin bilgi odaklı olduğunu kaydetti.

”Silah ve faiz” lobisinin tüm ülkeler üzerindeki etkisine de değinen Soylu, bu iki lobinin etkinliğinin giderek azalacağına ve yok olacağına inandığını, yeni ve etkili lobinin ”bilişim lobisi” olacağını söyledi.

Soylu, Türkiye’nin de son dönemlerde bilgiyi tercih etmeye başladığına dikkati çekerek, ”Türkiye’nin önünde büyük hedefleri var. Artık dar alana sıkışmış bir Türkiye yok. Kaynaklarının, gücünün farkında olan bir ülke var. Dün kısıtlanan, kendini soyutlamaya çalışan bir ülke yerine ilk kez 2023’ü, 2071’i kurgulayan bir ülke ile karşı karşıyayız. Türkiye 21. yüzyılın en önemli ülkesi olacaktır” dedi.

Türkiye’nin bu hedeflere ulaşması için çok çalışması gerektiğinin altını çizen Soylu, uzmanlaşma ve eğitim alanında yapılması gerekenlerden bahsetti.

”Darbeler Türkiye’ye fazlasıyla zaman kaybettirdi”

Süleyman Soylu, üniversitelerin özgürleşmesi ve daha fazla bilim üretmesi gerekliliğini belirterek, kardeşlik ortamının da mutlaka sağlanması gerektiğini anlattı.

Çeşitli senaryolarla ve darbelerle Türkiye’ye fazlasıyla zaman kaybettirildiğini ifade eden Soylu, şunları kaydetti:

”Eşit vatandaşlığı, kardeşliği, sevgiyi bina eden yepyeni bir süreci yaşatmalıyız. Daha fazla yerelleşme, yüksek teknoloji, Ar-Ge merkezleri gibi konularda adımları atmalıyız. Bu ancak toplumsal liderlerle olur. Kendisine, ülkesine inanan liderlerle olur. Bundan 10 yıl öncesine baktığımızda böyle bir Türkiye’yi hayal bile edemezdik. Türkiye son 10 yılda önemli bir sıçrama yaptı. Bu sıçramayı mutlaka devam ettirmeliyiz. Dinamik bir toplumuz. Bunu bütün kurumlara sirayet ettirmeliyiz. Demokrasi kavramı en önemli kavramdır. Bunun yanında, farkındalık içeren rekabet, şeffaflık ve saydamlık, güvenlik, adalet, eşit vatandaşlık… Türkiye bunları kucaklamalı, gelecek vizyonuna bunları koymak durumundadır. Gelecek Türkiyesi siz gençlerin elindedir. Türkiye yüzyılın fırsatını yakalamış durumdadır. Bunu sürdürülebilir kılmak zorundayız.”

Soylu, konuşmasının ardından, Türkiye Öğrenci Konseyi’nin, öğrencilerin üniversite senatoları ve rektör seçimlerindeki oy hakkının YÖK yasa tasarısı taslağında yer almadığı gerekçesiyle düzenlediği ”Öğrencisiz 5 para etmez” kampanyasına katıldı. Soylu, kampanya sandığına 5 kuruş attı.