10 Ağustos’ta yeni dönem başlıyor

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Karabağlar Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’ndaki konuşmasında, 10 Ağustos’taki cumhurbaşkanlığı seçimiyle Türkiye’de yeni dönemin başlayacağını söyledi.

Soylu, “10 Ağustos, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Alparslan’ın, Ertuğrul Gazi’nin, Osman Gazi’nin, Fatih Sultan Mehmet’in, Kanuni Sultan Süleyman’ın, Abdülhamid’in, Abdülmecid’in, Gazi Mustafa Kemal’in, Adnan Menderes’in, Turgut Özal’ın, Necmettin Erbakan’ın, toplumun tüm kesimlerinin, dünyadaki hak, hukuk, adalet sesi bekleyen, bize sahip çıkan yok mu diyen dünyadaki milyarlarca insanın cumhurbaşkanı olacağı tarihtir” görüşünü dile getirdi.

“Birilerinin maşası olmuş kişilerin, yeni Türkiye’ye geçişi engellemeye çalıştığını” savunan Soylu, şöyle konuştu:

“Türkiye siyasi hayatına böyle bir musibet gelmemiştir. Bir projesi, önerisi olmayan, sadece hakaret ve iftira eden, efendilerinin talimatıyla beraber bu ülkenin huzurunu ve sükununu kaçırmaya çalışan, yalanı bu milletin gözüne baka baka atan böyle bir siyasetçi, Türkiye görmemiştir. Türkiye’nin yakın siyasi tarihinde anamuhalefet partisi lideri olarak bu kadar seviyeyi düşüren, sabahtan akşama kadar iktidar partisini hainlikle hırsızlıkla suçlayan, kardeş. Niye hırsızlıkla suçluyorsun veya niye kendine hırsız arıyorsun, aynaya bak, hırsızı göreceksin. Üç seçim kaybettin, şimdi dördüncüsü geliyor. Bu millet 10 Ağustos’ta kendi evladını, adamını seçecek, senin ortaya koyduğun adamı da sandığın dibine gömecek.”

Soylu, Kılıçdaroğlu ile cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nu, karikatür karakteri “TipiTip”e benzeterek “Ortaya koyduğu aday da aynen ona benziyor. Sapı olmayan balta gibi, hiçbir işe yaramaz. İsterdik ki daha güçlü, kuvvetli aday ortaya koysaydılar ama nerede, profesörlüğü bile çakma çıktı” ifadesini kullandı.

“Çıka çıka Devlet Bahçeli’nin, 9 artı 9 çarpı 8 çarpı 75 çarpı bin 650 çarpı 3 bin 750 hesaplarından çıkmış olmasın bu adam” diyen Soylu, Ekmeleddin İhsanoğlu’nun, aday olmaması durumunda seçimde oyunu Selahattin Demirtaş’a vereceğini açıkladığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Bu da Bahçeli’ye kapak olsun. Bahçeli’yle ilgili söyleyeceğim sözlerin bir kısmını, 10 Ağustos’un sonrasına erteledim. Bahçeli’ye ve yanındaki yamaklara söylüyorum: turpun büyüğü heybenin dibinde. 10 Ağustos’tan sonra bakalım bir daha bu millete yalan söyleyip, sokağa çıkabilecekler mi? Benim ona ufak bir tavsiyem var: araştırsın bulsun. Bir Ertuğrul Özkök’ün hakkından gelsin de ondan sonra gelsin Tayyip Erdoğan ile uğraşsın. O mesajımızın ne olduğunu anlar.”

Alevilerin, Adnan Menderes ve Recep Tayyip Erdoğan dönemlerinde kendilerini en rahat ifade etme olanağı bulduğunu anlatan Soylu, “Eski Türkiye’nin 10 Ağustos’ta üzerine kapağı kapatarak yeni Türkiye’nin kapılarını hep beraber açacağız. 21. yüzyıl, Türkiye yüzyılı olacak” dedi.

Süleyman Soylu’nun konuşması sırasında dinleyiciler arasında bulunan AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli’nin duygulandığı gözlendi.